2005. március. 18. 15:30 MTI Utolsó frissítés: 2005. március. 18. 15:34 Itthon

Die Zeit: Gyurcsány a magyar Tony Blair

Gyurcsány Ferenc portréját rajzolta meg legújabb számában a Die Zeit című német hetilap a kormányfővel és másokkal folytatott beszélgetés alapján. Egyebek között az írják, hogy "a budapesti Tony Blair" több kezdeményezést vár honfitársaitól.

A hetilap terjedelmes, a magyar gazdasági és politikai helyzetet is felvázoló írásának szerzője Gyurcsány Ferencről egyebek közt azt állapítja meg, hogy "nyugodtnak, határozottnak, gyakorlatiasnak, harcosnak és intelligensnek számít. Hívei szerint személyében Kelet-Európa más országai után Magyarországon is új, friss nemzedék került a hatalom kapcsolókarjához".
   
A fiatal szocialista párttagok szemében - olvasható a Die Zeitben - Gyurcsány Ferenc számított a legjobb jelöltnek, mindenekelőtt olyasvalakinek, aki a 2006-os választáson nyerhet "a populista Orbán Viktor és jobboldali pártja, a Fidesz ellenében. Egy ember új elképzelésekkel".
   
A szerző utal Gyurcsány Ferenc tanulmányaira, a magyar "harmadik utat" kereső elemzéseire, amelyek nyomán "már a pártbeli puccs előtt Magyarország Tony Blairjének nevezték", s a tisztességesebb elosztást sürgető egyik beszédére.
   
A szerzőnek, Christian Tenbrocknak az volt a benyomása, hogy amikor Gyurcsány beszél, az üzletember beszél. A német újságírónak egyebek között azt fejtette ki, hogy az államnak segítenie kell azokon, akik önmagukon nem tudnak segíteni, "az összes többi magyarnak azonban azt mondom: nem tudunk boldoggá tenni benneteket. Nem tudunk megvédeni benneteket. Ajtókat tudunk nyitni, de keresztülmenni magatoknak kell".
   
Gyurcsány szerint a magyar baloldal túlságosan sokáig élt azzal a tudattal, hogy már a létezése jogáért is harcolnia kell, de az ő színrelépésével ez a helyzet megváltozik. A német újságíró szerint Gyurcsány Ferencet talán ez hajtja: a magyar szocialistákat végleg megszabadítani kommunista múltjuktól, normális szociáldemokratákká tenni őket.
   
A Die Zeit cikke egy sorozat része, amelyben a hetilap arra keres választ, hogy egyes emberek, politikusok, üzletemberek pályájának mi a mozgatórúgója.
   
Gyurcsány Ferenc saját bevallása szerint nem tudja igazán megválaszolni azt a kérdést, hogy miért váltotta fel az üzleti pályát a politikaira, a hatalom vonzereje ebben nem játszott szerepet. 1997-es rákos megbetegedése "talán közrejátszott" - olvasható a hamburgi hetilapban.
   
A német újságírónak Inotai András közgazdász úgy nyilatkozott, hogy "végre van egy ember a csúcson, aki nem kényszerül rá arra, hogy a politikából gazdagodjon meg". Balogh Zoltán, Orbán Viktor tanácsadója azt a kérdést tette fel, hogy a Magyar Szocialista Párt miként akarja Gyurcsány Ferenccel, "a magyar Berlusconival" egyszerre képviselni a munkavállalókat és a vállalkozókat.
   
A magyar kormányfő a beszélgetés során azt is megjegyezte, hogy meg kellene reformálni a magyar iskolarendszert és az egészségügyet is, de ez rövid távon aligha valósítható meg, s az oka ennek, hogy nincs konszenzus ellenzék és kormány között, nincs konszenzus a társadalmon belül, csak harc és konfrontáció.
Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.