2005. március. 19. 12:43 MTI Utolsó frissítés: 2005. március. 19. 12:44 Világ

Magyar nevek a szlovák ügynöklistán

Miután a pozsonyi székhelyű Nemzeti Emlékezet Hivatalának (ÚPN) internetes oldalán pénteken megjelentek a csehszlovák pártállam hírhedt államrendőrségének (StB) eddig ismeretlen ügynöklistái, az Új Szó néhány ismertebb magyar személy nevét emelte ki és tette közzé a lap szombati számában.

Az ügynökként nyilvántartott magyarok között ott van Duka Zólyomi Árpád, az Európai Parlament (EP) szlovákiai küldöttségének képviselője, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) eddigi első alelnöke, aki pénteken már lemondott a pártban betöltött tisztségéről, de bejelentette, hogy az EP-ben kitölti megbízatási idejét, mert ott a választók akaratából lett képviselő.

Második a sorban Neszméri Sándor, a Duna Televízió és a Magyar Nemzet pozsonyi tudósítója, aki az MKP parlamenti frakcióját vezető Bárdos Gyula képviselő-asszisztensi teendőit is ellátja.

Harmadikként közli a lap a Népszabadság pozsonyi tudósítója, az Új Szó egykori főszerkesztője, Szilvássy József nevét, aki tavaly távozott a rendszerváltást követően egy évtizeden át általa jegyzett egyetlen szlovákiai magyar napilap éléről.

Ott szerepel az egykori ügynökök névjegyzékében Varga Sándor, az Illyés Közalapítvány szlovákiai alkuratóriumának elnöke, aki az 1989-es rendszerváltást követő első kormány kooptált miniszterelnök-helyettese volt.

A sorban ott van Protic János, a szlovák közszolgálati rádió magyar nyelvű adása, a Pátria Rádió helyettes főszerkesztője is.

A közlés szerint magyar írók közül az StB ügynöke volt Gál Sándor költő, prózaíró, a magyar Anyanyelvi Konferencia alelnöke, és az évtizede Magyarországon élő Balla Kálmán költő, a rendszerváltás után elsőként megjelent szlovákiai magyar lap, az azóta megszűnt Nap egykori főszerkesztője, valamint Cúth János, az időközben Kanadába kivándorolt prózaíró.

A lap az ügynökök sorában közli Dr. Szabó Rezső jogász nevét, aki a rendszerváltás előtt a Csemadok Központi Bizottságának főtitkára, az 1968-as "Prágai Tavasz" idején az akkori Szlovák Nemzeti Tanács egyik alelnöke, majd a rendszerváltást követően az azóta a Magyar Koalíció Pártjába olvadt mozgalom, a Duray Miklós vezette Együttélés egyik alapítója, majd parlamenti képviselője volt.

Az Új Szó által elsőként kiszűrt ügynöknevek között szerepel még Gábor Bertalan, Szepsi város esperes-plébánosa is.

A közel százezer nevet tartalmazó szlovákiai ügynöklistáról kiemelt magyarok közül eddig hárman szólaltak meg: Duka Zólyomi Árpád és Szilvássy József tagadják, hogy együttműködtek volna a hírhedt kommunista államrendőrséggel. Duka Zólyomi több médianyilatkozatban, Szilvássy az Új Szóban - még a listák megjelenése előtt, pénteken - a Népszabadságban pedig szombaton cáfolta, hogy ügynök lett volna.

Az Új Szóban megjelent neveket több szombati híradásában közlő Pátria Rádió szombat délelőtt elhangzott híreiben elnézést kért a hallgatóitól és Neszméri Sándortól, aki közölte: bepereli az Új szót, mert személye nem azonos az ügynöklistán "Neszmery" néven szereplő személy nevével.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.