Flandria: csak alapfokú nyelvvizsgával jár szociális bérlakás
Belgium holland nyelvet beszélő országrészében, Flandriában jövő év januárjától a szociális bérlakáshoz jutás előfeltétele lesz a holland nyelv legalább alapfokú ismerete - közölte a flamand kormány lakásügyi minisztere, Marino Keulen.
A miniszter flamand képviselők kérdésére válaszolva egy parlamenti bizottság előtt kedden elmondta: az érintetteknek két évük lesz arra, hogy nyelvtanfolyamon elsajátítsák a holland nyelv alapjait, amiről vizsgán kell számot adniuk. A számukra kiutalt lakásba ugyan már a nyelvvizsga előtt beköltözhetnek, de csak kétéves, ideiglenes szerződést kötnek velük az illetékes hatóságok. Ennek véglegesítéséhez nemcsak a nyelvtudást kell bizonyítaniuk, de azt is ellenőrizni fogják, hogy rendesen fizetik-e a lakbért, illetve betartják-e az együttélés szabályait.
A várható tiltakozásokat leszerelendő Keulen közölte, hogy az új szabályozás nem visszamenőleges hatályú, azaz azokra nem vonatkozik, akik már kaptak szociális bérlakást. A nyelvtudást nem fogják ellenőrizni azoknál sem, akik munkahellyel rendelkeznek: náluk feltételezik, hogy legkésőbb munkájuk során elsajátítják a szükséges alapokat. Keulen megígérte, hogy objektív kritériumok alapján fognak dolgozni, s nem veszik figyelembe az illető származását, illetve
bőrszínét.
Ennek ellenére megfigyelők bizonyosra veszik, hogy az új rendelkezés összefüggésben van a szélsőjobboldali Vlaams Belang flandriai előretörésével. E párt elődje, a Vlaams Blok évtizedeken át heves kampányt folytatott a bevándorlók ellen. Egy időben a párt odáig ment, hogy minden, a harmadik világból érkezett bevándorló egyszerű hazatoloncolásának gondolatát is fölvetette, s szólamai nem maradtak hatástalanok. Mivel pedig a flamand szélsőjobb pártja a közvélemény-kutatások szerint mára Flandria legerősebb pártja lett, a többi politikai erő a jelek szerint megpróbálja kifogni a szelet a vitorláiból.