2005. január. 11. 17:22 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 11. 17:24 Világ

Az EU bizottság egységes bevándorlási politikát javasol

Az Európai Bizottság egységes uniós bevándorlási politika kialakítására tett javaslatot, noha 1999 óta több ilyen javaslat bukott meg a miniszteri tanács ellenállásán. 2010 és 2030 között - egy 35 országból álló unióban - a foglalkoztatottak száma a lakosság elöregedése következtében 20 millióval fog csökkenni.

Franco Frattini igazságügyi biztos az unión kívüli országokra vonatkozó munkaerő bevándorlási szabályokról hozott nyilvánosságra egy "Zöld könyvet", amivel - szavai szerint - megindulhat a vita az egységes bevándorlási politikáról. A kérdésről júliusban rendeznek majd átfogó vitát.
   
1999 óta a bizottság több javaslatot tett a harmadik országokból eredő munkaerőáramlás szabályozására, ezek azonban a miniszteri tanács ellenállásán megbuktak. A nemzeti kormányok hatásköre eldönteni az unión kívülről bevándorlók számát, és a német kormány is azt vallja, hogy e kérdésben a döntéshozatal nem uniós jogkör.
   
Frattini szerint " a Zöldkönyv nem nyitja meg a harmadik országokból az utat a korlátlan bevándorlás előtt; a nemzeti jogkör változatlan maradna". Közölte azt is, hogy nem kész megoldások felajánlása, hanem kérdések felvetése volt a cél.
   
A bizottság azzal indokolja az egységes szabályozás szükségességét, hogy fenn lehessen tartani a jövőben az unióban a gazdasági növekedést. 2010 és 2030 között - egy 35 országból álló unióban - a foglalkoztatottak száma a lakosság elöregedése következtében 20 millióval fog csökkenni. A bizottság szerint az egységes bevándorlási szabályok mellett szól az is, hogy ezek hiányában "a bevándorlási hullám  kijátssza majd a nemzeti törvényeket, előírásokat".
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.