2005. január. 10. 19:06 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 10. 19:45 Világ

Korrupciós visszaélések az olaj körül

Az ENSZ könyvvizsgálói rendellenességeket tártak fel az iraki lakosság ínségének enyhítését szolgáló olajat élelmiszerért humanitárius program működtetésében, de a visszásságokat ajánlásaik ellenére sem számolták fel sok esetben - írja a The New York Times.

Az esetleges visszaéléseket Kofi Annan ENSZ-főtitkár megbízásából tavaly április óta vizsgáló független bizottság megállapításai szerint a világszervezet nem ellenőrizte kellőképpen a 60 milliárd dolláros olajat élelmiszerért programot és gyakran semmibe vette saját revizorainak a javaslatait. A Paul Volcker volt
amerikai jegybanki elnök vezette bizottság  hétfőre virradóra közreadta "ideiglenes" értékelését az ENSZ könyvvizsgálóinak munkájáról.

A humanitárius program 1996-ban indult és engedélyezte az 1990 óta szankciókkal sújtott iraki rezsimnek a kőolajexportot, amelynek bevételeit kizárólag a lakosság alapvető szükségleteinek a beszerzésére fordíthatta. A New York-i lap  szerint az ENSZ könyvvizsgálóinak belső jelentéseiből kiderül, hogy számos rendellenességről már a múlt évtized végén lehetett tudni.

A kőolajexport ellenőrzésével megbízott Saybolt International holland cég például túlszámlázta szolgáltatását, így több éven át 31 napot számolt el a 30 napos júniusi hónapra, de a londoni Lloyd,s Register Inspection is megnyomta a tollat a számlák kiállításakor. A humanitárius program működtetésében részt vevő egyik ENSZ-szervezet, az Emberi Települések Bizottsága rossz szerződéskötésekkel és a korábbi revizori ajánlások figyelmen kívül hagyásával feltehetően 12 millió dolláros veszteséget okozott.

A Volcker-bizottság jelentése részben elismerően szól az ENSZ könyvvizsgálóiról, de közvetve felrója nekik, hogy súlyos korrupciós visszaélések feltárását mulasztották el azzal, hogy vizsgálódásaikat nem mindig a lényeges kérdésekre összpontosították, s így az iraki kormány dollár százmilliókat fölözhetett le a kőolajeladásokból. A Volcker-bizottság szerint a program irányítói nem reagáltak elég gyorsan és nem tudták vagy akarták orvosolni a gondokat.
 

Hirdetés