Észak-Korea: repedezne a rendszer?
Ritkaságszámba menő külügyi közleményben azzal vádolja Phenjan az Egyesült Államokat, hogy az megtévesztő kampányt folytat az ország ellen, hogy elhitesse az észak-koreai rendszer ingatagságát.
Atomválság |
Az Észak-Korea nukleáris programjáról folyó hatoldalú pekingi tárgyalásokon, amelyeken a két Korea mellett az Egyesült Államok, Oroszország, Kína és Japán vesz részt, három forduló alatt nem sikerült előrelépnie a feleknek. A szeptemberre tervezett negyedik forduló elmaradt Phenjan bojkottja miatt. December 4-én Észak-Korea ugyancsak külügyi közleményben figyelmeztetett: addig nem térnek vissza a tárgyalóasztalhoz, amíg George Bush elnök nem állítja össze új kormányát és nem dönt politikájáról. További részletekért látogassa meg a hvg.hu észak-koreai válsággal foglalkozó mellékletét! |
Nyugati, elsősorban amerikai elemzők és médiumok a közelmúltban repedéseket véltek felfedezni a világ egyik legszigorúbban ellenőrzött rezsimén. Ezen információk szerint eltűntek Kim Dzsong Il portréi a középületekről, nem hordják már az emberek a korábban kötelező Kim Dzsong Il-jelvényeket és megjelentek kormányellenes röplapok is. A The New York Times, egy dél-koreai magazin főszerkesztőjére hivatkozva arról is beszámolt, hogy az elmúlt években 130 észak-koreai tábornok emigrált Kínába.
A phenjani közlemény hangsúlyozza: az amerikai rágalomhadjárat arra készteti az észak-koreai kormányt, hogy fontolóra vegye a nukleáris programjáról folyó hatoldalú tárgyalásokon való további részvételt.