2004. szeptember. 15. 15:13 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Roma nőket sterilizálnak Csehországban?

A budapesti Európai Roma Jogok Központja (ERCC) egy kutatási eredmény alapján írt jelentésében azzal vádolja Csehországot, hogy a mai napig kényszer-sterilizálnak roma nőket a kórházakban. A cseh kormány elutasítja a vádakat.

Claude Cahn, az ERRC képviselője a Roma Sajtóközpontnak elmondta: szervezetük vizsgálati eredmények alapján vádolja Csehországot. A jelentésben több roma nő megerősítette, hogy a rendszerváltás után kényszer-sterilizálták őket. Az ERRC azt ajánlja a cseh kormánynak: hozzon létre egy független vizsgáló bizottságot. Az szervezet az ügyben együttműködik az ENSZ illetékes bizottságával is.



Anna Sabatova, a cseh ombudsman munkatársa elmondta: az esetek a kilencvenes évektől datálódnak, a legutóbbi 2001-es. Hozzátette: az ombudsman előtt összesen tíz, négy kórházat érintő ügy van.



A roma nők kényszer-sterilizációs ügye először Szlovákiában, 2003 januárjában robbant ki, amikor a Barbara Bukovska által vezetett jogvédő központ és egy amerikai székhelyű jogvédő szervezet jelentésében azt állította: 230 megvizsgált kelet-szlovákiai roma asszonyból száztízet beleegyezése nélkül tették meddővé a rendszerváltás után.



Az országot kínosan érintő nemzetközi botrányt követően a szlovák kormány vizsgálatot rendelt el, és egy nyomozói hivatalban külön nyomozócsoportot állított fel az ügy felderítésére. A kényszer-sterilizációs vádakat, valamint a roma nők kórházakban történő elkülönítését nem bizonyítottnak vélő jelentést elfogadta a kabinet, majd közleményükben kijelentették: a szlovák kormány elítéli rasszizmus minden formáját. Az ERRC mostani, Csehországgal kapcsolatos vádjait a cseh kormány elutasította, és arra szólította fel a szervezetet: mutassa be bizonyítékait, vagy hallgassa el a hírt.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.