2004. június. 28. 18:21 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Az isztambuli NATO-csúcs jelentősebb döntései

A törökországi Isztambulban merendezett NATO-tagországok csúcstalálkozójának első napján mindenekelőtt arról döntöttek, hogy a katonai szövetség segítséget nyújt az új iraki kormánynak a biztonsági erők kiképzéséhez.





A katonai szövetség irányította nemzetközi biztonsági erők, az ISAF veszi át a parancsnokságot Afganisztánban a Mazari-Sarifban már működő vidéki újjáépítő csoport felett. A szeptemberi afganisztáni választások idejére további csapatokat küldenek az országba, ahol már jelenleg 6500 katona állomásozik.



A jelenlevők egyetérterttek azzal a döntéssel, hogy a NATO segítséget nyújt az új iraki kormánynak a biztonsági erők kiképzéséhez. A megállapodás részleteit a hétfőn hivatali esküt tett testülettel folytatott megbeszélések során dolgozzák majd ki.



Boszniában feltehetően december 15-ig átadjákaz Európai Uniónak a balkáni országban tíz éve folytatott békefenntartó műveletet. A szövetség továbbra is támogatja az EU békefenntartóit, és segítséget nyújt a védelmi reform végrehajtásában és az országban rejtőző háborús bűnösök felkutatásában.



A tagállamok védelmi miniszterei támogatták azt a tervet, miszerint kiépítenek egy, az AWACS felderítő radarrendszerrel ellátott repülőgépekből álló légiflottához hasonló légvédelmi rendszert. Továbbá javítják a csapatok légi, illetve vízi úton történő szállításához szükséges eszközök hozzáférhetőségét.



Öt, sugárhajtású vadászgépekkel ellátott európai ország vállalta, hogy erőiket egyesítve különleges egységet hoznak létre, és szükség esetén a NATO rendelkezésére bocsátják azt.



A NATO továbbra is jó viszonyt akar fenntartani a kaukázusi és a közép-ázsiai térséggel, s külön képviselőket küld mindkét régióba. S gyakorlatiasabbá tenné hét, a Földközi-tenger mentén, illetve a Közel-Keleten fekvő országhoz fűződő viszonyát. Együttműködést ajánl Izraelnek, Egyiptomnak, Jordániának, Algériának, Tunéziának, Marokkónak és Mauritániának a terrorizmus elleni harc, a védelmi reformok és a kiképzés terén.(MTI)
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.