2004. június. 21. 09:47 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Blair: a britek téveszmék miatt ellenzik az EU-alkotmányt

Az alkotmány ügyében "realitások küzdenek mítoszokkal" – mondta Tony Blair brit kormányfő. A vasárnap közzétett felmérések alapján szerint a brit választók jelentős többsége egy esetlegesen most tartott népszavazáson elvetné a brüsszeli csúcson jóváhagyott uniós alkotmányt.

A The Sunday Times című lapban közölt felmérések egyike szerint a britek 49 százaléka szavazna nemmel az EU-bővítés utáni működőképesség biztosítása végett kidolgozott alkotmányra, és csak 23 százalék támogatná. A lap által közölt másik, ugyancsak országos felmérés szerint 57 százalék utasítaná el a hétvégi EU-csúcson véglegesített dokumentumot, míg csupán a polgárok 28 százaléka támogatná.



A választók többsége nem hisz a miniszterelnöknek, amikor az azt mondja, hogy az alkotmánytervezet vitájában sikerült megőrizni a brit vétót a legsarkalatosabb kérdésekben, az adózásban, a védelemben, a büntetőjogban és a menekültügyben – áll a felmérésben. A megkérdezettek 64 százaléka úgy tudja - 28 százalék ellenében -, hogy az új EU-alkotmány ezeken a területeken is kiveszi döntési jogköröket a brit kormány kezéből.



Tony Blair a felmérésre reagálva egy televíziós interjúban közölte: mindez azt mutatja, hogy az alkotmány ügyében "a realitás küzd a mítoszokkal". Blair tételesen cáfolta, hogy a felmérésben említett területeken Nagy-Britannia elvesztette volna vétójogát. A miniszterelnök kiemelte, hogy a lapban közölt felmérés szerint is a választók 41 százaléka támogatná az alkotmányt, ha elhinné, hogy a sarkalatos kérdésekben nem veszett el a brit vétójog.



A mélyebb uniós integrációval igen kevéssé rokonszenvező, vezető vasárnapi brit lap is elismeri, hogy a választók nem sokat tudnak az alkotmány tényleges tartalmáról, egyebek mellett helytelenül azt gondolják, hogy Nagy-Britanniának az EU-tól kell majd engedélyt kérnie a hadba vonuláshoz. Blair szerint a brit EU-ellenes erők éppen azért követelik a meghirdetett népszavazás azonnali megtartását, mert attól tartanak, hogy a hosszabb, részletes társadalmi vita során "kiderül, hogy mi a mítosz és mi a valóság" a dokumentummal kapcsolatban.

(MTI)
Hirdetés