2004. június. 07. 08:44 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Romániai választások: Funar elbukott

Tizenkét éves uralom után Gheorghe Funar, Kolozsvár polgármesetere elveszítette a vasárnapi helyhatósági választást. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) jelentős politikai eredményként értékelte, hogy a kincses város vezetése arra méltóbb ember kezébe kerül.

„Egészen biztos vagyok abban, hogy Ioan Rus lesz Kolozsvár következő polgármestere” – mondta korábban Adrian Nastase, román kormányfő. S a kormányfő jóslata be is vált. A magyarellenességéről jól ismert Gheorghe Funar, Kolozsvár eddigi polgármestere elégséges szavazat híján már nem nevezhet be a második fordulóra. Még nem hivatalos adatok szerint Ioan Rus, a kormánypárt jelöltje 41, 1 százalékkal vezet, Emil Boc, a Nemzeti Liberális Párt jelöltje a választók 35,6 százalékát győzte meg, míg Gheorghe Funarnak a szavazatok csupán 20,7 százalékát sikerült megszereznie. Funar kegyeltjeként Boc, az ellenzék jelöltje – aki legalább annyira kedveli az erdélyi magyarokat, mint fő támogatója – versenyezhet Russal a választók kegyeiért a két hét múlva esedékes második fordulón.



„A tizenkét évig tartó feszült állapot, amely igencsak megkeserítette a helyi magyarság életét, úgy tűnik most véget ér” – mondta Markó. A romániai magyarok máris elérték céljukat, nevezetesen azt, hogy Funar távozni fog – tette hozzá. Ám nem meglepő Funar kijelentése sem, miszerint szavazatait Emil Bocnak adja, akit nem az RMDSZ támogat. Felmérések szerint Rus sikere főként a magyarok szavazatának köszönhető, mivel az RMDSZ szimpatizánsok rá adták le voksukat.



A marosvásárhelyi polgármesteri szék megszerzése különösen fontos az RMDSZ-nek – hangoztatta korábban Markó. Ám a szavazati eredmények szerint a magyarok ezt a csatát elveszítették. Az eddigi polgármester, Dorin Florea maga után hagyta a magyarok jelöltjét, Kelemen Attilát. Ráadásul a választást kisebb incidens is megzavarta, amit ügyészség is fölülvizsgált, és emiatt egy órán át szünetelt a szavazás. Hétszáz olyan szavazócédulát találtak, amelyről hiányzott az érvényességet jelölő pecsét. Markó szerint a csalás a Nemzeti Liberális Pártot (PNL) akarta befeketíteni. Ugyanis a kampány utolsó napjaiban olyan szórólapok jelentek meg a városban, miszerint az RMDSZ és a liberálisok megegyeztek, hogy a román párt támogatná az RMDSZ polgármesterjelöltjét, Kelemen Attilát, cserébe pedig a liberálisok megkapnák a megyei tanács egyik elnökhelyettesi pozícióját.



Székelyudvarhelyen sem volt idilli a helyzet, a választási kampány végére onnan érkezett a legtöbb panasz, amelyek kétségbe vonták, hogy a választások tisztességesen zajlottak le. Az RMDSZ jelöltjének, Ladányi Lászlónak nem sikerült leköröznie a függetlenként indult Szász Jenőt, az Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) elnökét. Korábban azt tartotta lázban az MPSZ-es szimpatizánsokat, hogy a román központi választási iroda megakadályozta a párt indulását a választásokon. Így az Európai Néppárt (EPP) kilenc megfigyelőt küldött a városba, hogy elejét vegye az esetleges csalásoknak. A pártokra történô szavazás nyertese a liberálisokból és a demokratákból álló pártszövetség, amely a helyi és a megyei tanácsban a szavazatok több mint harminc százalékát kapta. A kormánypárt követi 23 százalék körüli értékkel, 19 százalékkal a Nagy-Románia Párt, míg az RMDSZ 18 százalékkal marad el tőlük. Úgy tűnik a szövetség mozgósító ereje ismét meghozta a várt eredményt.
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.