2004. március. 16. 16:19 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Újabb foglyokat bocsátottak szabadon Guantanamóról

Huszonhat foglyot bocsátottak szabadon a guantanamói amerikai haditengerészeti támaszpontról, ahol terrorizmussal gyanúsított külföldieket tartanak fogva. A szabadon bocsátott foglyok közül többen lelki és testi kínzásokról számoltak.

A védelmi minisztérium szerint a szabadon engedett huszonhárom afgán és három pakisztáni már nem jelent fenyegetést az Egyesült Államokra nézve, s hírszerzési szempontból sincs értékük. A Kuba szigetén lévő amerikai támaszponton még mindig mintegy 610 külföldit őriznek a több mint két éve létesített fogolytáborban.



A fogolytábor megnyitása, 2002 januárja óta összesen 119 foglyot bocsátottak szabadon, 12 másik személyt pedig - négy szaúd-arábiai, egy spanyol állampolgárt, valamint hét orosz állampolgárságú csecsent - hazájuk hatóságainak adtak át további vizsgálat céljából. A Pentagon szerint a szabadon engedett foglyok közül legalább egy személy ismét beállt a terroristák soraiba, de állampolgárságát nem közölték, és azt sem árulták el, hogy pontosan milyen tevékenységre adta a fejét.



A huszonhárom afgán kedden már megérkezett Kabulba, ahol a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága vette őket gondjaiba. A kabuli elnöki hivatal kedden megerősítette, hogy két és fél éves raboskodás után a foglyok megérkeztek, a pakisztániak visszaindultak hazájukba, az afgánokat pedig hivatalosan szabadlábra helyezte az afgán rendőrség. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.