2004. március. 11. 10:59 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Az izraeliek többsége szerint az EU antiszemita

A megkérdezett izraeliek nagyobb része szerint az EU antiszemita, és a palesztinokat támogatja a közel-keleti konfliktusban. Ennek ellenére 85 százalékuk csatlakozna a közösséghez.

Az Európai Bizottság felmérése azt mutatja, hogy az izraeliek hatvan százaléka szerint az országnak be kellene nyújtania csatlakozási kérelmét az EU-hoz, további 25 százalék pedig támogatna egy hasonló ötletet. Több mint 90 százalékuk szerint az EU „pozítiv hatással van a világ fejlődésére”.



Ezzel szemben a felmérésben résztvevők 74 százaléka szerint az EU Izraellel szembeni politikája „nem fair”, és három izraeli közül kettő egyetértett azzal az állítással, hogy a közösség „erkölcsi alapelveknek álcázott antiszemitizmus”-sal viseltetik Izrael iránt - írja a felmérés alapján az EU Observer.



A megkérdezettek 60 százalékának megítélése szerint az EU a palesztinok oldalán áll a közel-keleti konfliktusban, mert sohasem emeli fel a hangját a terrortámadások ellen, és korábbi anyagi támogatásával a palesztin hatóság fennmaradását biztosította.



A jelenlegi izraeli felméréssel az EU most szeretné elkerülni azokat a bonyodalmakat, amelyeket legutóbbi Izraellel kapcsolatban készült felmérése okozott. Ebben ugyanis a megkérdezett EU-polgárok 59 százaléka azt állította, hogy Izrael a világbéke legnagyobb akadálya. Az eredmények közzététele után zsidó csoportok antiszemitizmussal vádolták meg az EU-t.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.