2004. január. 29. 12:38 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Még több kártérítés az Exxon Valdez katasztrófájáért

A legújabb bírósági döntés szerint 4,5 milliárd dollár kártérítést kell fizetnie az Exxon Mobilnak az Exxon Valdez tartályhajó 1989-es katasztrófájáért. A céget ezen felül 2,25 milliárd dolláros kamat is terheli.

Az eredeti büntetési tétel szerint az olajcégnek 5 milliárd dollárt kellett volna fizetnie, ezt később 4 milliárdra mérsékelték, majd egy amerikai körzeti bíróság most ismét felemelte, 4,5 milliárdra.



Az Exxon Mobil máris bejelentette: ismét fellebbez. A huzavona azonban egyes jogi szakértők szerint nem tarthat sokáig. Már túlságosan sokszor vizsgálták felül az ügyet, így nem valószínű, hogy az újabb fellebbezések új eredményt hoznának.



Az Exxon Mobil korábban közölte, hogy önként már 300 millió dollár kártérítést fizetett ki több mint 11 ezer alaszkainak és üzletembernek, akinek kára származott abból, hogy a tartályhajóból 11 millió gallon olaj ömlött a tengerbe. Ez volt az amerikai partoknál a történelem legsúlyosabb tartályhajó-katasztrófája. Az olajfolt több mint 1000 kilométer hosszan oszlott el, elpusztítva tengeri emlősök és madarak ezreit, és kutatók szerint további hosszú távú veszélynek téve ki számos, tengerben élő állat- és növényfajt.



A Föld barátai nevű környezetvédő csoport szerint 1882-től 2002-ig az Exxon Mobil, illetve elődei széndioxid-kibocsátása mintegy 20,3 milliárd tonna volt, ez 4,7-5,3 százaléka az időszak teljes széndioxid kibocsátásának a világon. Az Exxon Mobil ugyanakkor azzal védekezik, hogy finomítói és vegyi üzemei tevékenységét 37 százalékkal hatékonyabbá téve, az elmúlt húsz évben a széndioxid-kibocsátása több mint 200 millió tonnával csökkent. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.