2003. október. 30. 16:18 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Irak: az ENSZ és a segélyszervezetek kivonulnak Bagdadból

Folytatódik a nemzetközi szervezetek kivonulása Irakból: az ENSZ bejelentette, hogy az iraki fővárosban elkövetett pokolgépes merényletek és a szövetséges erőket ért sorozatos támadások miatt kivonja munkatársait Bagdadból.

A segélyszervezetek annak ellenére távoznak, hogy több magas rangú amerikai tisztségviselő - köztük George Bush amerikai elnök - bizonygatta: a biztonsági helyzet fokozatosan javul Irakban. Colin Powell amerikai külügyminiszter korábban személyesen kérte maradásra a Nemzetközi Vöröskeresztet, mondván: a szervezet kivonulása a terroristák győzelmét jelentené.
Az ENSZ döntését, miszerint hátramaradt személyzetét "átmeneti időre" visszarendeli az iraki fővárosból, csütörtökön jelentették be, három nappal a Nemzetközi Vöröskereszt bagdadi központja ellen elkövetett, 12 ember életét kioltó merénylet után. Bagdadban pillanatnyilag húsz, Irak más részein pedig negyven ENSZ-munkatárs dolgozik, miután Kofi Annan ENSZ-főtitkár már szeptember végén - a bagdadi ENSZ-képviselet elleni merényletet követően - elrendelte az összes nélkülözhető alkalmazott kivonását.
A Nemzetközi Vöröskereszt és az Orvosok Határok Nélkül emberbaráti csoport már szerdán közölte, hogy munkatársaik távoznak Bagdadból. Az Európai Unió segélyszervezete, az ECHO csütörtökön ugyancsak jelezte: elképzelhető, hogy a "nagyon magas biztonsági kockázat" miatt kivonja munkatársait Irakból. (MTI)
Hirdetés