2003. október. 02. 08:12 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Iraki rendezési terv az ENSZ BT előtt

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) csütörtökön zárt ajtók mögött megvitatja az Egyesült Államok határozattervezetét, amely előirányozza az ENSZ iraki szerepének kiterjesztését, és hangsúlyozza a hatalom fokozatos átadását az iraki intézményeknek.

A terv nem határoz meg menetrendet, és nem juttatja a világszervezetet központi szerephez az átmenet felügyeletében. Az ülés közép-európai idő szerint délután négykor kezdődik John Negroponte amerikai ENSZ-képviselő elnöklete alatt. Az Egyesült Államok ugyanis szerdán átvette a BT havonta változó, soros elnökségét.
Az új tervezet, a régebbi változatokhoz hasonlóan ENSZ-felhatalmazással rendelkező, amerikai parancsnokság alatti nemzetközi erővé változtatná át az Irakban lévő amerikai katonaságot. Ezzel az USA nagyobb hozzájárulást akar szerezni olyan országoktól, amelyek húzódóznak egy megszálló erőben való részvételtől.
Colin Powell amerikai külügyminiszter telefonon tárgyalt a szövegről brit, spanyol, illetve német kollégájával, Jack Straw-val, Ana Palacióval, illetve Joschka Fischerrel. Az előbbi kettő Washington szoros szövetségese, az utóbbi viszont egyik bírálója a BT-tagok között.
Az USA által kinevezett, 25 tagú iraki kormányzótanács készítene ütemtervet és programot az új alkotmány kidolgozásához és a választások megtartásához, a megszálló hatóságokkal és az ENSZ-szel együttműködve. A szöveg szerint az ENSZ - ha az iraki vezetők erre kérnék - segítene megszervezni a választási folyamatot és a képviseleti kormányzást szolgáló, különböző szintű intézményeket.
Az Egyesült Államok más BT-tagokkal együtt szeretné még az október 23-24-én Madridban esedékes iraki donorkonferencia előtt elfogadtatni a határozatot. (MTI)
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.