2003. augusztus. 27. 08:59 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Észak-Korea megnemtámadási szerződést kötne az USA-val

A Pekingben az észak-koreai atomprogrammal kapcsolatban ma kezdődött hatoldalú tárgyalások nem vezetnek eredményre, ha Washington nem köt megnemtámadási egyezményt Phenjannal, jelentette be a hivatalos észak-koreai sajtó szerdán.

A Koreai Munkapárt lapja, a Rodong Szinmun szerint csak egy ilyen megállapodás felelne meg Észak-Korea biztonsági igényeinek, e nélkül lehetetlen lesz kézzel fogható eredményt elérni Pekingben. A lap hangsúlyozza, hogy a tárgyalások puszta létrejötte "Phenjan nagylelkűségének köszönhető", s ezért felszólítja az Egyesült Államokat, hogy ne támasszon ésszerűtlen egyoldalú követeléseket, mivel a tárgyalásoknak feltétlenül a kölcsönösségen kell alapulniuk.
A háromnaposra tervezett külügyminiszter-helyettesi szintű megbeszéléseken a két Koreán kívül Kína, az Egyesült Államok, Oroszország és Japán képviselői vesznek részt. A résztvevők arra igyekeznek rávenni Phenjant, hogy hagyjon fel nukleáris fegyverprogramjával. Az észak-koreai atomválság 2002 októbere óta tart. Akkor Washington azzal vádolta meg Phenjant, hogy az megszegett egy 1994-ben kötött kétoldalú szerződést, és titokban dúsított uránium előállításán.
A tanácskozást Pekingben megnyitó Vang Ji kínai külügyminiszter-helyettes az észak-koreai nukleáris válság békés megoldása felé tett fontos lépésnek nevezte a hatoldalú tárgyalásokat. A megbékélést célzó gesztusnak szánták a vendéglátók, hogy a James Kelly külügyi államtitkár-helyettes vezette amerikai küldöttség és a Kim Jong Il észak-koreai külügyminiszter-helyettes vezette delegáció közvetlenül egymás mellett foglaljon helyett a tárgyalóteremben. Az Új-Kína hírügynökség önmérsékletre szólította fel a feleket. "Az egyoldalú nyomás vagy a kemény intézkedések nem segítenek a nukleáris probléma megoldásában" - figyelmeztetett az Új-Kína. Kavagucsi Joriko japán külügyminiszter szerdán megerősítette, hogy Tokió "békés és méltányos megoldást" vár a pekingi találkozótól, amelyet Japán már akkor sikernek könyvelne el, ha a felek megállapodnak a tárgyalások folytatásában. (MTI)
Hirdetés