2003. augusztus. 21. 15:23 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Egyre több a külföldi terrorista Irakban

Külföldi terroristák is segítik a bukott diktátor híveit az egyre véresebbé váló iraki háborúban - állítja az iraki rendőrség egyik magas rangú képviselője. Az iraki kormányzótanács - egy tagjának állítása szerint - figyelmeztette az amerikai katonai hatóságokat a készülő merényletre.

Egy iraki rendőrtiszt szerint közel 3 ezer külföldi illetőségű iszlám szélsőséges tartózkodik az országban, azzal a céllal, hogy a Szaddám Huszein megbuktatott iraki elnökhöz hű fegyveres csoportokat segítse. Hírszerzési forrásokra hivatkozva elmondta, hogy az iraki rendőrségnek és a koalíciós erőknek bizonyítékai vannak arra vonatkozóan, hogy az elmúlt két hónapban Anszár al-Iszlám és az al-Kaida fegyveresei nagy számban szivárogtak be az országba. "Több esetben bebizonyosodott már, hogy a szövetségesek ellen elkövetett akciókat olyan szélsőségesek követték el, akik az egykori iraki hadsereg és a Baász párt még szabadlábon lévő tagjainak támogatását élvezik. Ezek az emberek az esetek jelentős részében fegyver nélkül lépnek be az országba, és gyakorlatilag reménytelen a kiszűrésük egészen addig, amíg el nem követnek valamilyen akciót - hangoztatta a rendőrtiszt.
Egyes források szerint az ENSZ bagdadi épülete ellen elkövetett merényletért is külföldi csoportok, és közvetve az al-Kaida a felelősek. Ahmed Csalabi, a 25 fős iraki kormányzótanács egy tagja azt állítja: figyelmeztették az Irakban állomásozó amerikai csapatokat, hogy a Szaddámhoz hű fegyveresek nagyszabású támadásra készülnek egy kevésbé őrzött bagdadi célpont, valamely párt, esetleg az ENSZ székháza ellen.
Többen úgy vélik, hogy az iraki háborúban új fejezet kezdődött, amikor a Szaddam-fiúk halála után a bukott iraki elnököt támogató fegyveresek szövetséget kötöttek az Anszár al-Iszlám és az al-Kaida terrorszervezettel. Az al-Manár című újság egyik szerkesztője szerint korábban sem Szaddám Huszein, sem szűk környezete nem kereste a kapcsolatot ezekkel a terrorista csoportokkal, de a diktátor fiainak megölése után megváltozott a helyzet. Mostanra elsődleges céljukká vált elpusztítani mindent és mindenkit, aki a szövetségeseket támogatja, valamint megfélemlíteni a lakosságot.
Mohammed Hatami iráni elnök elítélte a bagdadi ENSZ központ elleni robbantásos merényletet, ugyanakkor hangot adott annak a véleményének is, miszerint az amerikai politika okolható annak bekövetkeztéért. Az iráni vezető szerint Irak megtámadásával az Egyesült Államok csak "olajat öntött a terrorizmus tüzére, amiért neki is nagy árat kell fizetnie". (MTI)
Hirdetés