2003. május. 27. 09:37 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Iraki misszió: valószínűleg szállító alakulatot küld Magyarország

A Fidesz szerint Magyarországnak egy szállító alakulattal indokolt részt vennie az iraki békefenntartásban, közölte hétfőn este Németh Zsolt, a párt frakciójának helyettes vezetője. Az MDF még nem foglalt állást a kérdésben. Az iraki rendezésben való magyar katonai részvételről szerdán tartanak négypárti egyeztetést. Hárs Gábor (MSZP), az Országgyűlés Külügyi Bizottságának alelnöke szerint jó esély van arra, hogy jövő hétfőn az Országgyűlés megszavazza a háromszáz fős magyar katonai alakulat Irakba küldését.

A Fidesz korábban arra hivatkozva nem adott felhatalmazást a magyar katonai kontingens Irakba küldésére, hogy erre nem érkezett nemzetközi felkérés; a múlt hét csütörtökén született ENSZ BT-határozat azonban felhívja a tagállamokat, hogy vegyenek részt a iraki feladatok elvégzésében. Németh Zsolt fideszes politikus, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke szerint a BT határozata új helyzetet teremt az iraki válság rendezésében. Németh bírálta Kovács Lászlót, amiért a külügyminiszter korábban értelmetlennek nevezte a nemzetközi felhatalmazásra várást, mert esélytelennek vélte. A fideszes honatya szerint komoly veszélybe sodorta volna az országot, ha Kovács László javaslatai alapján születik meg a parlamenti döntés Irak kapcsán. Németh Zsolt a Fidesz frakcióülésén született döntés alapján reméli, hogy a következő napokban sikerül konszenzusra jutni a kérdésben. Erre megvan az esély, mert Juhász Ferenc honvédelmi miniszter kedd reggeli televíziós nyilatkoztában kifejtette, hogy a szállítási feladatok színvonalas ellátása is jelentős elismerét hozhat az országnak. Megjegyezte azonban, hogy ez a tevékenység lényegesen veszélyesebb lehet az eredetileg javasolt őrző-védő feladatoknál.
Az MDF képviselőcsoportja szakértőkkel vizsgáltatja meg az ENSZ Biztonsági Tanácsának legutóbbi határozatát, és csak e vélemény ismeretében alakítja ki álláspontját az iraki rendezésben való magyar részvétellel kapcsolatban; az MDF országos elnöksége csak szerdán foglal állást a kérdésben - közölte Herényi Károly frakcióvezető a képviselőcsoport ülését követően.
A kormány célja, hogy országgyűlési felhatalmazás szülessen a magyar részvételről, és olyan feladatra mehessenek Irakba a magyar katonák, amelyre valóban szükség van - közölte hétfőn Iváncsik Imre, a szaktárca politikai államtitkára, aki szerint nem békefenntartásra, hanem szállítási és biztosító feladatra mennének Irakba a magyar katonák. Humanitárius szállítmányok célba juttatása volna a feladat, amihez szállító eszközökre, személyzetre és az őket biztosító katonákra lenne szükség - mondta.
Hárs Gábor, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának szocialista alelnöke hétfőn úgy nyilatkozott: jó esély van arra, hogy jövő hétfőn az Országgyűlés megszavazza a háromszáz fős magyar katonai alakulat Irakba küldését. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Rácz Gergő 2025. január. 15. 13:00

Világmegváltásból a pusztulat felé kanyarodik el az üzleti világ

A következő elnöki ciklus az Egyesült Államokban jelentős változásokat ígér politikai és a gazdasági világban egyaránt. Donald Trump lehengerlő győzelmére már most ugranak a cégek, joggal remélvén, hogy mostantól nem kell drága és macerás környezetvédelmi és szociális inkluzivitási kérdésekkel foglalkozni, hanem Trump filozófiájával összhangban a profitmaximalizálásra koncentrálhatnak.