2003. május. 09. 09:06 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

ENSZ BT: az új határozattervezetben nincs szó az iraki tömegpusztító fegyverekről

Az amerikai, a brit és a spanyol kormány által pénteken a Biztonsági Tanács elé terjesztendő nyolcoldalas határozattervezet feloldaná az Irakra kirótt nemzetközi szankciókat a fegyverembargó kivételével, de egyelőre jelentős mértékben a szövetségesek kezében hagyná az ellenőrzést - közölte csütörtök éjjel a londoni rádió, amely megszerezte a dokumentum egy példányát. A határozattervezetben ugyanakkor egyetlen szó sem esik a tömegpusztító fegyverekről.

A BBC ismertetése szerint a három szövetséges hatalom határozati javaslata ENSZ-megbízott kinevezését irányozza elő a segélytevékenység és az újjáépítés összehangolására, és véget vetne a "kőolajat élelmiszerért" szankciórendszernek, amely a háború előtt éveken át elvileg csak a lakosság ellátását szolgáló termékekre engedte elkölteni az iraki olajexport-bevételeket. A szövetségesek indítványa kéri azt is, hogy az ENSZ hivatalosan hagyja jóvá az új iraki átmeneti adminisztrációt. Az új határozat a jövőbeni olajjövedelmeket egy fejlesztési és újjáépítési segélyalapba irányítaná, amelyet egy nemzetközi testület felügyelne, élén Kofi Annan ENSZ-főtitkárral. A jelentés szerint a tervezet ezzel együtt az Irak feletti teljes ellenőrzést a szövetségesek kezében hagyná legalább a következő 12 hónapra, beleértve az olajjövedelmekből képzendő segélyalap tényleges elosztását is.
A határozattervezetben ugyanakkor egyetlen szó sem esik a tömegpusztító fegyverekről, arról, hogy az esetleg fellelt ilyen fegyverek jellegének igazolásával a szövetségesek kit bíznának meg. Nemrégiben Geoff Hoon brit védelmi miniszter azt mondta, hogy London és Washington nem feltétlenül az ENSZ-t kérné fel erre a feladatra, hanem valamely "pártatlan országot".
A Perzsa-öbölben állomásozó brit haderők parancsnoka szerint vannak bizonyítékok arra, hogy létezett egy iraki tömegpusztító fegyverek kutatását célzó program. Brian Burridge tábornok a BBC rádiónak nyilatkozva elmondta: a tudósok biztosak abban, hogy Szaddám Huszein elűzött iraki elnök nagy gondot fordított az ország vegyifegyvergyártó képességének elrejtésére.
A BBC tudósítása emlékeztetett arra, hogy Oroszország az Irak elleni szankciók feloldását az ENSZ iraki fegyverzetellenőreinek visszatéréséhez szeretné kötni, az amerikaiak azonban erről hallani sem akarnak. A britek nem zárkóznak el ilyen mereven ettől, de nem is siettetik az ellenőrök visszatértét. A Washingtonban keringő egyik új elmélet szerint a szövetségesek megvárnák Hans Blix jelenlegi főellenőr júniusi visszavonulását, és utána megpróbálnak kineveztetni "egy Amerikában jobban hangzó nevet, például Rolf Ekeust". Az amerikaiak ezután esetleg megfontolnák az ENSZ-ellenőrök visszatértét és megbízásukat az addig fellelt fegyverek jellegének vizsgálatával - hangzott a BBC jelentésében. Ekeus volt az 1990-es évek elején az iraki leszerelést ellenőrző ENSZ-testület vezetője; jelenleg ő az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségi főbiztosa. (MTI)
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.