2003. április. 23. 11:33 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Iraki olajpénzvádak egy brit munkáspárti képviselő ellen

A kilátásba helyezett rágalmazási per ellenére újabb vádakkal állt elő a szerdai The Daily Telegraph George Galloway brit munkáspárti képviselő ellen, olyan értesülést idézve, amely szerint a kormánypárti törvényhozó a neki juttatott iraki pénzek emelését kérte. A botrány kedden robbant ki Nagy-Britanniában: a lap iraki titkosszolgálati iratokra hivatkozva azt állította, hogy a Huszein-rezsimhez fűződő baráti kapcsolatairól közismert Galloway korábban évente legalább 375 ezer fontot kasszírozott illegális iraki olajügyletekből.

A legnagyobb konzervatív brit lap keddi száma rég nem látott belpolitikai botrányt kavart Nagy-Britanniában. Értesülései szerint a szövetségesek által megdöntött iraki rezsim a korábbi években félévente 3 millió hordó olaj kereskedési jogát adta oda a képviselőnek az "olajat élelmiszerért" ENSZ-program kijátszásával, és Galloway az értékesítés utáni részesedésből jutott az évi több százezer fontos jövedelemhez.
A képviselő azonnal megkezdte a rágalmazási per jogi előkészítését a The Daily Telegraph ellen, a vezető jobboldali napilap azonban szerdán újabb iraki titkosszolgálati iratokból idézett. Ezek arról tanúskodnak, hogy a kormányzó brit Munkáspárt balszélének saját kormányában is rendkívül népszerűtlen veteránja még több pénzt kért az irakiaktól, de ezt már Szaddám Huszein volt iraki elnök elutasította. A bagdadi külügyminisztérium felégetett és kifosztott épületéből származó iratok egyike szerint Huszein igen magas szintű bizottságot állított fel a kérés tanulmányozására, amelynek tagja volt többek között Taha Jaszin Ramadan akkori alelnök és Tarik Aziz miniszterelnök-helyettes is. A lap szerint Szaddám Huszein azonban előre kijelölte a bizottság egyetlen lehetséges döntését, azt a megjegyzést fűzve a 2000 májusában kelt rendelethez, hogy Galloway "kivételes támogatásra" vonatkozó kérésének teljesítését Irak nem engedheti meg magának.
Galloway több mint egy évtizede vehemensen kampányol a mindenkori brit kormányok Irak-politikája ellen, többször járt Bagdadban Szaddám Huszeinnél, és különös erővel szállt szembe a mostani iraki háborúval, amelynek eredményeként összedőlt Huszein rezsimje. Az iraki titkosszolgálati kapcsolatokkal meggyanúsított brit munkáspárti képviselő szerint az ellene felhozott vád része annak a hadjáratnak, amelynek célja "a baloldalon szóló fontos hangok" elnémítása. Galloway, akivel a BBC tévé kedd este interjút közölt, azt mondta: az "olajat élelmiszerért" programot nem a bagdadi kormány, hanem az ENSZ bonyolította, és minden egyes tranzakció a világszervezet saját bankján keresztül zajlott, vagyis nagyon gyorsan ki lehetett volna deríteni, ha ő e szankcióprogrammal visszaélve kereskedett volna iraki olajjal. A szerdai The Daily Telegraph megjegyzi, hogy Galloway 250 ezer font értékű portugáliai villájából védi magát, londoni lakhelye pedig egy 800 ezer fontot érő, háromszintes kertes ház. A Munkáspárt még kedden közölte, hogy vizsgálatot indít a képviselővel szemben felmerült "rendkívül súlyos gyanú" ügyében. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.