2003. április. 02. 09:37 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Atípusos tüdőgyulladás: a WHO Hongkong és Kuangtung elkerülését tanácsolja

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felhívást tett közzé, amelyben Hongkong és a kínai Kuangtung tartomány elkerülését tanácsolta mindenkinek az atípusos tüdőgyulladás (SARS)-járvány miatt. Kínában további három halálos áldozatot követelt a betegség, Thaiföldön és Malajziában pedig újabb óvintézkedéseket hoztak a rejtélyes kór terjedésének megakadályozására.

A világszervezetnél nagy megkönnyebbüléssel fogadták a kínai hatóságoknak azt a szerdán bejelentett döntését, hogy beengedik Kuangtung tartományba a WHO szakértőinek egy csoportját. Peking mindeddig mereven elzárkózott ennek engedélyezésétől; a WHO szakemberei azért is bírálták a kínai hatóságokat, mert csak nagy késéssel adtak hírt Kínában történt megbetegedésekről.
Kínában a szerda reggel közölt 43-ról délre 46-ra nőtt azoknak a száma, akik bizonyíthatóan atípusos tüdőgyulladás (Sever Acute Respiratory Syndrome, SARS) áldozatai lettek - közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Az egész országban eddig 1190 ilyen megbetegedést regisztráltak, s a vírus okozta tüneteket a főváros, Peking és Kuangtung tartomány után két újabb tartományban: Szecsuanban, Hunanban, valamint egy autonóm területen: Kuanghsziben is észlelték. Thaiföldön az egészségügyi hatóságok szerdán elrendelték, hogy védőmaszkot kell viselnie az összes olyan turistának, aki valamely, az atípusos tüdőgyulladás által érintett országból, körzetből érkezett. Malajziában az egészségügyi minisztérium közölte: mindeddig nincs semmilyen bizonyíték arra, hogy az országban megjelent volna a rejtélyes kór. Az országban szerdáig 59 olyan megbetegedés történt, ahol különleges megfigyelést és kezelést tartottak szükségesnek, de az esetek többségében kiderült, hogy nem atípusos tüdőgyulladásról van szó, így az eredeti 59 közül már csak 19 ember van kórházban. A malajziai hatóságok mindenesetre további elővigyázatossági intézkedésként szerdán átmeneti tilalmat rendeltek el a vírus által érintett országokból - így Kínából, Hongkongból, Tajvanról, Szingapúrból, Vietnamból és Kanadából - származó külföldiek bármilyen jellegű foglalkoztatására.
A WHO szerint Hongkongban a betegség felbukkanása óta kilenc külföldi üzletember kapta meg a kórt, s tért haza úgy, hogy azóta is az atípusos tüdőgyulladásra utaló tünetekkel kezelik őket. Az Egészségügyi Világszervezet felhívásával egyidejűleg az Egyesült Államok bejelentette, hogy csökkenti Hongkongban dolgozó diplomatáinak számát, Ausztrália pedig arra hívta fel állampolgárait, hogy ne utazzanak egyik, a rejtélyes betegség által érintett ázsiai országba se.
Hongkongban letartóztattak egy 14 éves fiút, aki pánikot keltett annak az álhírnek az elterjesztésével, miszerint a hatóságok Hongkongot "fertőzött városnak" akarják nyilvánítani, s a kormányzó és a pénzügyi államtitkár lemondani készül - írja a theage.com ausztrál weboldal. A fiú a kínai nyelvű Ming Pao újság weboldalának designját használta a hír elterjesztésére, teljes sikerrel: hatására rémült hongkongiak rohanták meg az élelmiszerüzleteket, hogy rizs- és egyéb készleteiket feltöltsék. A hatóságok közleményben cáfolták a hírt, hangsúlyozva, hogy a jómódú város mindenből kellő mennyiségű tartalékkal rendelkezik. A fiút öt évig terjedő börtönbüntetés fenyegetheti, ha vádat emelnek ellene "számítógép törvénytelen, bűnös célra történő használata" miatt. Hongkongban eddig 685 embert támadott meg és 16 személy halálát okozta a betegség.
Hirdetés