2003. március. 27. 13:46 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Amnesty International: háborús bűncselekmény az iraki tévé bombázása

A Financial Times szerint a szövetségeseket megosztották az iraki tévé ellen végrehajtott támadások. A vezető üzleti-politikai napilapnak a kormány egyik magas rangú tanácsadója azt mondta, hogy a média csak "egészen szélsőséges esetben" válhat katonai célponttá. Az Amnesty International (AI) szerint egy tévéállomás polgári létesítmény; bombázása háborús bűntett.

Financial Times szerint Tony Blair kormányfő előző nap a londoni alsóházban az ellenzék iraki tévé elhallgattatását követelő felvetésére azt válaszolta: jogi követelmény, hogy a kijelölt célpontok katonai jelentőséggel bírjanak. Vincent Brooks dandártábornok, az amerikai középső parancsnokság helyettes hadműveleti főnöke szerint ugyanakkor megvan az alapja a tévé elleni támadásoknak, mivel a rezsim a televízión keresztül továbbít parancsokat a hadseregnek.
A londoni székhelyű Amnesty International emberi jogi szervezet szerint megengedhetetlen egy tévéállomás bombázása csak azért, mert azt valamely kormány propagandacélokra használja. Az AI nyilatkozata szerint a tévé polgári létesítménynek számít, és mint ilyen, nemzetközi jogi védelem alatt áll. A világ legnagyobb emberi jogi csoportja szerint polgári célpontok támadása háborús bűncselekmény.
A BBC Monitoring - a BBC külföldi tévé- és rádióadásokat figyelő szolgálata - csütörtökön azt jelentette, hogy a folyamatos támadások ellenére, bizonyos szünetekkel továbbra is fogható az iraki tévé műholdas adása. A szolgálat szakértője szerint valószínű, hogy Bagdadban száloptikás jeltovábbító hálózatot építettek ki a kormánytévének, és erre a hálózatra több ponton mozgó átjátszó állomások kapcsolhatók rá. A száloptikás rendszerre nem hat az amerikaiak által kifejlesztett "e-bomba", amely elektromágneses impulzusok segítségével megbénítja a hagyományos jeltovábbító rendszereket. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.