Blair Irak-politikája miatt lemondott Robin Cook
Robin Cook, a Blair kormány volt külügyminisztere, aki hétfőig az alsóházi kormánypárti frakció vezetőjéhez hasonló tisztséget (Leader of the House) töltötte be, s ilyenként kormánytag is volt, hétfő délután bejelentette, hogy lemond miniszteri tisztségéről, mivel nem ért egyet a brit kabinet iraki politikájával - írja a BBC. Cook távozása várható volt, mivel a politikus régóta ellenezte Blair politikáját.
A BBC megjegyzi, hogy ez az első miniszteri szintű távozás, amelyre az iraki konfliktusról alkotott eltérő brit elképzelések miatt kerül sor. Robin Cook nem az egyetlen a kormányzó brit Munkáspártban, aki ellenzi az új biztonsági tanácsi határozat nélküli háborút: egy hónapja már fellázadt 122 munkáspárti képviselő a kormány Irak ügyében beterjesztett akkori állásfoglalása ellen, és az iraki háború megalapozottságának hiányát kimondó saját határozatukra szavaztak. A kormánytagok közül korábban Claire Short, a nemzetközi fejlesztésekért felelős államtitkár minősítette "felelőtlennek" Blair Irak-politikáját, s kijelentette: távozik a kormányból, ha Nagy-Britannia ENSZ-felhatalmazás nélkül vesz részt az Irak ellen indított háborúban.
Az új BT határozati javaslatot követelők érveivel szemben a brit főügyész éppen hétfőn olyan jogi szakvéleményt adott a brit kormánynak, ami szerint az eddigi ENSZ-határozatok is megteremtik a jogalapot a fegyveres beavatkozáshoz Irakban, mert ezek alapján ismét érvénybe lépett a katonai akciót lehetővé tévő, még az első öbölháború előtt megteremtett eredeti felhatalmazás.
(MTI)