2003. március. 17. 15:21 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Késhet a palesztin kormányfő beiktatása

Jasszer Arafat hétfőn vereséget szenvedett a palesztin törvényhozási tanácsban, miután a Rámalláhban összegyűlt képviselők elutasították a miniszterelnöki tisztségről kezdeményezett módosítását. Az elutasítás késleltetheti a "szavahihető" kormányfő beiktatását, amit az Egyesült Államok a független palesztin állam létrehozásának feltételeként kötött ki.

Arafat a miniszterelnöki tisztségről szóló törvénymódosításban kívánta kikötni, hogy a jövendő miniszterelnök kormányát "mutassák be" a palesztin elnöknek. A palesztin parlament ülésén kézfeltartással szavazó képviselők azonban 49:22 arányban elvetették a változtatást.
George W. Bush amerikai elnök pénteken az úgynevezett közel-keleti kvartett (az Egyesült Államok, Oroszország, az ENSZ és az Európai Unió) által kidolgozott "útvonalterv" előterjesztését, ami 2005-ig független palesztin állam megalakulását irányozza elő, egy cselekvőképes palesztin kormányfő kinevezésétől tette függővé, aki tárgyalófél lehet az Egyesült Államok és Izrael számára is. A módosítás mostani elutasítása késleltetheti a kormányfő beiktatását.
Elemzések szerint a palesztin képviselők erősen megosztottak a tekintetben, hogy Arafat az általa javasolt változtatásokkal a kormányfő hatalmának gyengítésére vagy csak apróbb eljárásbeli módosításokra törekedett. A "bemutatásról" szóló kikötés megfogalmazásából például nem derült ki világosan, hogy a kormány végső jóváhagyásának jogát jelentené-e Arafat számára. Nabíl Saat palesztin tervezési és nemzetközi együttműködési miniszter a szavazás előtt úgy nyilatkozott, hogy a változtatás nem ad vétójogot Arafatnak a kormány kinevezését illetően. Az ellenzők táborából Hasszán Kreise parlamenti képviselő azonban úgy vélekedett: az előterjesztett módosítások nem garantálnak független döntési jogkört a miniszterelnöknek.
A palesztin vezetésből származó információk szerint Arafat megállapodott a kormányfői posztra kiszemelt Mahmud Abbasszal, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet második számú vezetőjével a hatalom megosztásáról, Abbasz azonban hivatalosan még nem adott választ a felkérésre; hírügynökségi értesülések szerint tényleges jogköreinek ismeretében hozza meg döntését. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?