Az Európai Unió magyar elnökségének első felében megtartott három csúcstalálkozó is mutatja, hogy az EU szokatlan, rendkívüli időszakot élt meg, amelyben fontos gazdasági, stratégiai kezdeményezések mellett váratlan és előre nem látott eseményeket is kezelni kellett - jelentette ki Martonyi János külügyminiszter szerdán Luxembourgban tartott sajtótájékoztatóján.
Kétnapos találkozójuk zárásaként az EU-tagországok külügyminiszterei - úgynevezett általános EU-ügyek tanácsaként - egyebek között azt tekintették át, milyen lépésekre van szükség az említett állam- és kormányfői értekezleteken született döntések gyakorlatba ültetéséhez.
Martonyi János emlékeztetett arra, hogy a február eleji, március eleji és március végi csúcstalálkozókon a gazdasági dossziék mellett az energiaügyi és az innovációs együttműködés területén is fontos határozatokat hoztak. Leszögezte: ezek folyományainak kezeléséről a magyar elnökség gondoskodik.
A miniszter kiemelte a gazdasági koordináció fokozását segítő hat jogszabály uniós jóváhagyási folyamatának befejezését, valamint az úgynevezett európai szemeszter keretében még hátralévő feladatokat, amelyek közül a következő az lesz, hogy a tagállamok még ebben a hónapban eljuttatják Brüsszelbe nemzeti reformprogramjaikat, majd országspecifikus ajánlások készülnek.
Martonyi beszámolt arról, hogy az Európai Parlamenttel intenzív tárgyalások folynak a hat jogszabályjavaslatról. Az elnökség mindent megtesz annak érdekében, hogy a témában még magyar elnökség alatt, azaz június végéig megszülessen a politikai megállapodás az intézmények között.
A magyar diplomácia irányítója arra is felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt három napban Luxemburgban is nagyon fontos döntéseket hoztak magyar elnökség alatt. Kiemelte a bel- és igazságügyi miniszterek ülésén a bevándorlással kapcsolatban kimunkált döntéseket, a romastratégia bemutatását, valamint a külügyminiszteri találkozón Líbiáról, Szíriáról, Jemenről és Bahreinről született határozatokat.
Az Európai Bizottságot képviselő Maros Sefcovic alelnök a sajtótájékoztatón méltatta a magyar elnökség hozzájárulását a csúcstalálkozókon hozott döntések végrehajtásához. A szlovák biztos elmondta azt is, hogy a tagországok jelentős része már eljuttatta Brüsszelbe nemzeti reformprogramjait, valamint gazdasági stabilitási vagy konvergenciaprogramjait, és ezek elemzése, az országspecifikus javaslatok elkészítése hamarosan megkezdődik.
Sefcovic a múlt havi csúcstalálkozók témáira részletesen is kitérve hangsúlyozta, hogy a bizottság - az elnökséggel szoros együttműködésben - továbbra is kiemelt figyelmet fordít az észak-afrikai országokban kezdődött átmenet segítésére, valamint a humanitárius feladatokra és a pénzügyi támogatás biztosítására, beleértve az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) mandátumának kiterjesztését is.
A japán eseményeket illetően a biztos ugyancsak azt emelte ki, hogy az EU továbbra is készen áll a humanitárius segítségnyújtásra. A nukleáris biztonság kérdésénél Sefcovic egyebek között annak fontosságára helyezte a hangsúlyt, hogy az EU-val szomszédos országokban is mérjék fel az atomerőművek állapotát, illetve az azzal kapcsolatos kockázatokat.