2013. január. 01. 13:37 M. Kovács Tibor Utolsó frissítés: 2013. január. 05. 11:35 Vélemény

A spekulánsok kormánya

A kormány hívei komolyan úgy gondolják, hogy az IMF-fel kötendő megállapodás a nyugati pénzvilág hiénáinak érdeke, pedig ennek éppen az ellenkezője igaz. A jelenlegi helyzet fennmaradása kedvez legjobban a spekulánsoknak, akik olyan extra felárat érhetnek el a magyar állampapírokon, kötvényeken, amelyről a mai világban máshol álmodni sem lehet. Az IMF megállapodás vetne véget ennek a játszadozásnak.

Fidesz-körökben büszkék arra, hogy az IMF nélkül is milyen jól áll Magyarország, és Simor és a nemzetközi szakértők minden ellenvéleményével szemben igenis sikeres a kamatcsökkentés. A kamat szinte a végtelenségig csökkenthetőnek látszik, és ennek ellenére is stabil a forint, és alacsonyak a hozamok. Az év végi gyengülés csak egy kisebb megingás volt, jövőre minden megy tovább a megfelelő úton. Úgy néz ki, a kormány még a piacoknál is sokkal okosabb, még a világpiacot is képes kijátszani és befolyásolni.

A rajongók számára ez újabb bizonyíték Orbán tévedhetetlenségét illetően. Tökéletes álomvilágukban amúgy is minden, ami jól megy, az a miniszterelnök érdeme, ha valami pedig balul üt ki, vagy egyenesen összeomlik, az a spekulánsok összeesküvésének köszönhető. Ez a hitvilág azonban nem ad magyarázatot arra az egyszerű tényre, , hogyan lesz egy befektetőből, aki éppen veszi a forintot, holnap összeesküvő, amikor eladja. Az álomvilágban nem tudják, hogy a spekulánsok és befektetők akkor is nyerhetnek, vagy veszíthetnek, ha erősödés, és akkor is, ha gyengülés van. Ők úsznak az árral, és nem akarnak a hangulat vagy a piac ellen játszani. Ma éppen a magas magyar kamatszint, nagyon is megfelel nekik.

A kormány tökéletesen végrehajtja azt, amit a spekulánsok legjobban szeretnének a mai világgazdasági helyzetben. Kicsit matolcsysabban: a magyar kormány kiszolgálja a nemzetközi kalózok, hiénák érdekeit, és még csak észre sem veszi. Az összeesküvés-elméletek hívei azt gondolják, a nemzetközi tőke érdeke, hogy legyen IMF megállapodás, pedig ennek éppen az ellenkezője igaz. A világ spekulánsai és befektetői abból profitálják a legtöbbet, ha az egyezség nem jön létre. A magyar lakosság és állam százmilliárdokat veszít rajta, ez a pénz pedig a világ spekulánsait/befektetőit gazdagítja. A megállapodás ugyanis egy csapásra véget vetne a magyar eszközökön elérhető extra kamatfelárnak, azt azonnal 100-150 bázisponttal csökkentené.

Matolcsy persze úgy hiszi, hogy a kormány gazdaságpolitikája annyira jó, hogy leminősítés ide, romló kilátások oda, a forint stabil, a magyar állampapírok, az EXIM bank kötvényei keresettek. Matolcsy biztosan nem volt még piacon, ahol minden kofa tudja, minden eladható, még a kukacos alma is, csak az ár legyen kedvező. A világban ma a kukacos alma a pénz. Ebből van a legnagyobb túlkínálat, pénz vált a legromlandóbb áruvá. A magyar GDP-nél jóval nagyobb összegeket tartanak széfekben készpénzben, mert nincs hova befektetni. Volt olyan alap, amelyik visszaadta befektetőinek a pénzüket, mert nem tudott vele mit kezdeni.

Egy ilyen helyzetben a spekulánsoknak kellenek az olyan országok, amelyeket nem véd sem a jó gazdaságpolitika, sem az IMF vagy EU, és ezért kénytelenek magasabb kamatot fizetni a nekik adott pénzért. Kellenek azok, akik olyan felelőtlenül viselkednek hazájuk vagyonával, hogy 7 százalékot fizetnek a befektetők romlandó árujáért, mikor azok azt ötért, de még négyért is odaadnák. Az ilyen vevőket mindig imádja a piac.

Az EXIM bank hihetetlenül sikeres dollárkötvény kibocsátása is csak azért jött be, mert 5,5-5,75%-ot adtak dollárért, mikor a világban ez ennek a felét sem éri. Az Egyesült Államok jegybankja ontja a pénzt a gazdaságba, amelyet a befektetők olyan országokba helyeznek ki, ahol hajlandók érte fizetni, esetleg akár 5,75%-ot is. A profitot meg értelemszerűen viszik haza, anélkül, hogy a befektetett pénzből bármilyen érdemleges beruházás megvalósult volna. Bogár László legendás pénzszivattyúit itt kéne keresnie és nem az IMF-nél.

Amikor a Merrill Lynch elemzője azt mondja, Magyarországot el kell felejteni, nem arra gondol, hogy ki kell innen vonulni a spekulánsoknak, hanem épp ellenkezőleg. A rendes cégek felejtsék el hazánkat, mert kiszámíthatatlan az adórendszer, nem stabil a jogrendszer, a kormány csapkod, és kapkod, a spekulánsoknak viszont irány a Kánaán, azaz Magyarország. Nekik mindegy, min nyernek, a magas kamatfeláron vagy forintgyengülésen. Mindig azon a hangszeren játszanak, amelyen éppen kell. Ha majd a kormány olyan mélyre nyomja a kamatokat, ami már nem tetszik nekik, akkor elkezd gyengülni a forint, és majd azon keresnek.

Ha innen nézzük, akkor még ravaszabb konteóra lelünk: a nemzetközi pénzvilág szervezte a Békemenetet, ők hitették el széles körben: az IMF a mumus, mert megijedtek, hogy a kormány hamar megköti a megállapodást, és akkor vége az egész bulinak. Pórul járnak, mint Lengyelországban, ahol épp most hosszabbították meg az IMF-szerződést, és nincs min nyerészkedni. Se kamatfelár, se devizagyengüléses játszma.

A Békemenetben a nemzetközi tőke szolgálatában jó sokan azért tüntettek, hogy magyar adóforintokból fizethessünk magasabb kamatokat a spekulánsoknak, és továbbra is fennmaradjon a forintgyengüléses játék lehetősége. Boldogan masírozunk a nemzetközi tőke szorításába. Hacsak…, hacsak nem csinálunk végre stabil gazdaságpolitikát, ami viszont Matolcsyval és Matolcsykkal aligha megy. Amíg összevissza csapkodunk, és okoskodunk, addig mindig mi húzzuk a rövidebbet, és addig azért fizetünk több adót, hogy a bevételt a kormány a nemzetközi pókerasztalon esténként elkártyázza.

Hirdetés
hvg360 Köves Gábor 2024. december. 04. 19:30

Jean Reno a HVG-nek: Visszavonulni? Magát a szót sem értem

Már magyarul is olvasható a világhírű francia színész első regénye, az Emma. Jean Renóval a Luc Bessonnal közös múltról, Natalie Portman ellenérzéseiről, egy tehetséges pingvinről, egy vaginába rejtett memóriakártyáról és Robert De Niróról is beszélgettünk.