Minden évben egyre több és több fesztivál várja azokat, akiket vonz az alkohol és a sár elegye. Van Soundunk és Ozoránk, Orfűnk és Hegyaljánk, meg ami még akad. Alig száz éve még háborúba vonult így a had. Vajna Tamás írása.
"A társadalomkutatók szerint a fesztiválkultúra elterjedését gyökeres társadalmi változások teremtették meg. A fiatalkor néhány évtizeddel ezelőtt még a kamasz- és a felnőttkor között tanulmányokkal eltöltött pár felhőtlenebb évet jelentette. A radikális változásra az 1960-as években került sor." - elemzi a jelenséget a szerző a life-style.hu-nak írott cikkében.
De mégis hogyan kezdődött az egész? Mióta járunk fesztiválozni? "Az 1967-es monterey-i és az 1969-es woodstocki fieszta az Újvilágban, az 1970-ben startoló Glastonbury Fesztivál Angliában, vagy az egy évvel később Dániában roskildei „együttlét” lett, az élménykultúra fundamentuma. A hippi- és diákmozgalmak csendben kimúltak ugyan, a szabadidő felhasználásának ez a módja viszont fenekestül forgatta fel a nyugati társadalmak szerkezetét. A dolgot egész közelről vizsgáló (no persze brit) Anthony Giddens szerint az ifjúság önálló, a tanulás-munka-szabadidő hármasságát intenzíven megélő „osztállyá” nőtte ki magát: saját fogyasztási státusszal és sokszínű kultúrával."
A lassan felbomló társadalmi osztályok, a fiatalkor elhúzodása és a pop-rock kultúra elterjedése is hozzájárult a fesztiválkulltúra kialakulásához. Azt, hogy mi volt más a szocialista országokban, kifejti Vajna Tamás a life-style.hu-nak írott cikkében, amit itt olvashat el.