„Az MSZP jelenlegi helyzete a húsz évvel ezelőtti állapotára emlékeztet. Tudjuk, hogy nem könnyű a változtatás, de el kell kezdeni. Mindeddig nagyon kevés kezdeményezés indult ki a pártból, azok végrehajtásáról nem is beszélve”-- nyilatkozta a hvg.hu-nak Varju László szocialista országgyűlési képviselő, a Demokratikus Koalíció platform operatív vezetője.
hvg.hu: Hogy kommentálja Török Zsolt MSZP-szóvivő szavait, aki "unatkozó gazdagoknak", az éhező, munkanélküli emberek elárulóinak minősíti a Demokratikus Koalíció tagjait és akik az üggyel foglalkoznak "lükék" és "majmok", továbbá akik támogatják a pártszavazást, "kollaborálnak a Fidesz-Jobbikkal", sőt a „Fidesz-Jobbik” fizeti őket?
Varjú László: Török Zsolt véleménye rossz helyen rosszkor elhangzott, rossz mondat, ami bizonyára nem találkozik a pártvezetés álláspontjával. Idézhetem a koalíció által kiadott közleményt: "A párt szóvivője, akinek az a feladata, hogy a párt egészét képviselje, az MSZP elnöksége és választmánya által útjára bocsátott pártszavazáson részt vevő több ezer embert sértett meg. A Demokratikus Koalíció arra kéri az MSZP elnökségét, hogy nyilatkozatban tegye egyértelművé, Török Zsolt a pártvezetés hivatalos álláspontját közvetítette-e a közösségi oldalon, vagy amit megfogalmazott, az a szóvivő magánvéleménye.”
hvg.hu: A pártszavazás lassan befejeződik . Vannak előzetes eredmények?
V. L.: Hivatalos részvételi adatok még nincsenek, de bizton állítható, hogy máris több ezren adták le szavazatukat. A tartalmát illetően nincsenek információim, de bizakodom, hogy a többség a változás mellett tör lándzsát.
hvg.hu: Tulajdonképpen miről szavaznak a párttagok?
V.L.: A platform, illetve a Gyurcsány Ferenc által felvetett kérdések a párt anyagi feddhetetlenségének megteremtését, és politikai tisztaságának megerősítését szolgálják. Kikérjük a véleményüket arról is, hogy az MSZP kongresszusa alkosson-e a párt működésére vonatkozóan új szabályokat. Ennek nyomán, hitelességünk érdekében, kultúraváltást kell végrehajtanunk a politizálásban, a párt működésében és annak személyi megjelenítésében egyaránt. Egyértelmű felelősségi viszonyokat kell teremteni. A társadalom tagjai -- reményeink szerint -- újra szocialista pártban találhatják meg képviseletüket.
hvg.hu: Bár az MSZP kongresszusa arra kérte a Demokratikus Koalíció platformot, hogy álljon el a pártszavazási kezdeményezéstől, önök kitartottak eredeti elhatározásuk mellett. Miért?
Varjú László: A szocialista pártnak mélyreható átalakulásra és strukturális változásokra van szüksége. A szocialista párt tavaly két nagy vereséget szenvedett, melynek tanulságait, ha tetszik, ha nem, le kell vonni. Minél több embert meg akarunk győzni arról, hogy nem ördögtől való dolog a vitatkozás, a problémák elől nem elbújni kell, hanem szembe kell nézni velük. A pártszavazás alkalmat ad arra, hogy a tagok ne csak a küldöttek útján, hanem önállóan is állást tudjanak foglalni, véleményt tudjanak mondani arról, hogy szükség van-e a párton belüli változtatásra. Szerintünk ezt a lehetőséget nem visszavonni kellett volna, hanem megerősíteni.
hvg.hu: Gyurcsány Ferenc miért nem akkor kezdeményezte ezeket a változtatásokat, amikor ő volt a párt első embere?
V.L.: Akkor is kezdeményezte, csak a párt kongresszusa 2007-ben leszavazta. Nem fogadták el, hogy olyan teljesítményelvű pártra van szükség, ahol mindenkinek tudnia kell, mi a feladata, milyen felelősséggel rendelkezik.
hvg.hu: Állítólag a párt belső levelezési rendszerében májusban egy belső ember önt megtámadta, azzal, hogy korábban hosszú éveken át volt a Kiss Péter vezette Baloldali Tömörülés tagja, élvezte annak előnyeit, pozícióból pozícióba bukott felfelé az igazságtalan küldött-rendszer segítségével…
V.L.: Nem olvastam ilyen levelet, belső rendszer sincs, de tény, egy éve Pest megyében eluralkodott egy csoportos levelezgetési forma. E keretek között minden megtörténhetett, De a kérdés lényegére válaszolva: munkámban sem korábban, sem most nem hivatkoztam személyes kapcsolatokra, amikor teljesítményem megítélése került napirendre. 2007 óta következetesen hangoztatom a változás szükségességét és ahol lehetőséget kaptam és kapok, ott teszek is érte. Annyit még hozzátennék, megyei szinten a Demokratikus Koalíció létrejöttéig nem volt jellemző a platformok tevékenysége, a párt belső életét befolyásoló értékválasztás, helyette egyfajta lobbi rendszer működött. Ezen most változtatunk.
hvg.hu: Válaszából is kiderül, hogy folyik a taktikai küzdelem a párton belül.
V.L.: Amennyiben a taktikai küzdelem alatt hatalmi-személyi harcot ért, akkor ezt cáfolni szeretném. Nem folyik semmilyen hatalmi harc, pozíciókról ma nincs mit beszélni. Az MSZP alapszabálya szerint kétévente van tisztújítás, melyre legközelebb 2012-ben kerül sor. Itt nem személyekről van most szó, hanem működési modellekről, politikai stratégiáról és az azokban meghatározott pontos célkitűzések, alapelvek megvitatásáról. Ha majd lezárul ez a folyamat, akkor ehhez valóban hozzá kell rendelni a szükséges feltételeket – beleértve a személyi feltételeket is. Addig viszont ne cseréljük fel a sorrendet. Először a nagy közösség elmondja, hogy mit szeretne, s csak ezután rendelünk személyeket a kitűzött célok megvalósításához.
hvg.hu: Ezek szerint, ha a pártszavazás az önök szempontjából eredményesen zárul, akkor lehet, hogy Gyurcsány Ferenc 2012-ben indulni fog a pártelnöki posztért?
V.L.: Gyurcsány Ferenc többször kijelentette, hogy nem szeretne elnök lenni. Ha a közösen elfogadott program személyes képviseletének megvitatásánál tartana már a folyamat, akkor érdemes lenne erről beszélni. Addig viszont teljesen felesleges. Egyelőre még nem tartunk ott. Jelenleg nincs terítéken, hogy Gyurcsány Ferencre bíznánk a feladatot. S megismétlem, most azt kell tisztázni, hogy közösségként mit fogunk csinálni, és amikor a „mit” kérdésre válaszoltunk, jöhet a „hogyan”, majd a „kivel” „mikor” „miből”…
hvg.hu: Kovács László szerint Gyurcsány és Mesterházy között nem akkora a távolság, mint ahogyan látszik. Egyetértenek abban, hogy az MSZP váljék nyitottabbá, csak abban nem értenek egyet, hogy ez miképpen menjen végbe. Valóban csak ennyi a differencia?
V.L.: Kétségtelen, hogy tartalmilag nem olyan nagy a távolság Gyurcsány Ferenc és Mesterházy Attila között, inkább a „hogyan”-ban térnek el az álláspontok. A pártvezetés és Mesterházy Attila felelőssége, hogy végre kifejezze szándékát az elmúlt időszak tapasztalatainak közös értékelésére, és közösen eldönthessük, merre haladjon tovább a baloldal, illetve a szocialista párt. Világos menetrend kidolgozására van szükség, ám erre a jelenlegi pártvezetésnek nem nagyon fűlik a foga. Ez az, amit számon kérünk az elnökségtől.