A pártszavazás sikeres lesz, de pártjogi értelemben nem lesz eredményes - jósolja szerda reggeli Facebook-bejegyzésében Gyurcsány Ferenc. A volt kormányfő szerint változás kell a párton belül, és nem indulhatnak ki a pártelit egzisztenciális félelmeiből.
Ma kezdődik a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció Platform által kezdeményezett pártszavazás az MSZP-ben. Az MSZP tagjai egyebek között arról dönthetnek, hogy közvetlenül válasszák-e a párt elnökét és a megyei elnököket. A szavazás előtt publikált Facebook-bejegyzésében Gyurcsány Ferenc azt írta, az arról szól, hogy "belenyugszunk-e az évtizede megcsontosodott kulturális, emberi viszonyokba, vagy megmozdítjuk a pártot".
A volt miniszterelnök szerint a pártszavazás sikeres lesz, de pártjogi értelemben nem lesz eredményes. Mint írja, a pártnak a vezetés szerint 32 ezer tagja van, de szerinte csupán harmaduk-negyedük mozdítható, és még közülük sem lehet majd nyolcezer tagot szavazásra bírni. A pártszavazás ugyanis akkor érvényes, ha a szavazásra jogosult párttagok több mint fele részt vett, vagy ha nem jelent ugyan meg a szavazásra jogosultak több mint fele, de a támogató vagy elutasító szavazatok száma eléri a szavazásra jogosult párttagok több mint negyedét.
Gyurcsány szerint az aktív tagok többsége változást akar és igennel fog szavazni a pártszavazáson, így a támogatók száma messze meghaladja majd a Demokratikus Koalícióban levő párttagok 1500 fős létszámát. A volt kormányfő azt írja, megérti a pártelit jelentős részét, amiért berzenkednek a szavazástól, érti "a nagy túlélőket, ők veszélyben érzik mai pozíciójukat", de, mint írja, "nem indulhatunk ki pár tucat ember egzisztenciaféltéséből".
Az MSZP választmánya május végi ülésén határozott úgy, hogy június 22-e és 28-a között rendezik meg a Demokratikus Koalíció által kezdeményezett pártszavazást. Az MSZP tagjai arról dönthetnek, hogy közvetlenül válasszák-e a párt elnökét és a megyei elnököket. Véleményt mondhatnak arról, hogy az országos elnökség tagjainak, a megyei, választókerületi és helyi vezetőknek, valamint a választmány tisztségviselőinek is kötelező legyen-e az országgyűlési képviselők jövedelem- és vagyonnyilatkozatával megegyező tartalmú bevallást tenni, s azzal kapcsolatban a párt országos etikai és egyeztető bizottsága ellenőrzést folytathasson-e. Szintén a voksolás tárgya lesz, hogy biztosítson-e az MSZP a törvényi előírásoknál szélesebb nyilvánosságot a gazdálkodásáról. A tagság arról is határozhat, egyetért-e vele, hogy az MSZP-ben országos és megyei szinten csak egy választott párttisztséget tölthessen be valaki.