2011. áprilisában Michael Douglas megerősítette, hogy feleségét, Catherine Zeta-Jones-t bipoláris depresszióval kezelik egy meg nem nevezett klinikán. A „Google Trends” nevezetű, igen hasznos alkalmazás szerint ekkor a „bipolar” szóra keresők száma a szokásos háromszorosára ugrott. Babarczy Eszter írása.
Babarczy Eszter sokfelé dolgozott már, most a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és az IBS tanára. Mindenben feladatot lát, ezért hozott létre önsegítő honlapot pszichés gyötrelmekkel küzdőknek, és egyesületet, amelynek célja, hogy végre tiszta fejjel beszéljünk a magyar társadalomról.
"Két hónap múlt el Catherine Zeta-Jones diagnózisának kipattanása óta, de az angol nyelvű sajtóban – a világ összes angol nyelvű hírét néztem – most is hetente jelenik meg egy-egy interjú, megható történet, keserves vallomás vagy könyvismertető. Egyre többen fedezik fel saját bipolaritásukat. Egy-két sztori még a magyar sajtóba is átszivárog"– írja Babarczy.
A szerző szerint a pszichiátriai kórképek – vagy hogy is mondjam – közül a bipoláris depressziót engedték ki utoljára a büntiből. A depressziót már William Styron híres könyve (A látható sötétség) meghonosította a köztudatban, ma már a történelemkönyvek része Abraham Lincoln súlyos depressziója, nemrégiben egy teljes könyvet szenteltek az Egyesült Államok depresszióban szenvedő elnökeinek. Itthon szegény Albert Györgyi fakasztott könnyeket (egyébként elfogadhatatlanul ízléstelen, ráadásul torz és káros) könyvével. A skizofrénia visszatérő bűvölet, legutóbb a John Nash matematikusról készült Oscar-díjas film (2001) emelte jelentősen az érdeklődést iránta (ugyancsak a Google Trends alapján), magyar híresség ez ügyben még nem nyilatkozott.
"A nyolcvanas évek eleje óta figyelem, hogyan alakul Magyarországon a pszichés problémák fogadtatása -- bár alaposan le vagyunk maradva a nyugati civilizációhoz képest, az elmúlt harminc évben a kimondhatatlantól elértünk a kimondhatóig, ez bátorító fejlemény azoknak, akik – mint magam – évtizedekig éltek titkaikkal a világból kirekesztve. Mégis. Miután harminc évet lehúztam a magam bipoláris depressziójával – és mindennel, ami jött vele --, még csak titkot sem csináltam belőle, amikor olyan fontos ember lettem, akit még a tévében is meg lehet nézni, egy évvel ezelőtt egyszer csak behívatott a főnököm. Kénytelen elbocsátani, mondta, mert én vagyok a leggyengébb láncszem, és egyébként sem nyújtok kielégítő szintű teljesítményt. Javasolta azt is, hogy százalékoltassam le magam" - vall Babarczy Eszter.
A teljes cikket elolvashatja a Life-style.hu oldalon, kattintson!