2011. január. 12. 14:38 Kövesi Ágnes Utolsó frissítés: 2011. január. 13. 13:28 Vélemény

"Ha szükséges, az év második felében módosítjuk a médiatörvényt" – interjú Pálffy Istvánnal

Nem kell rettegnie a médiának, a sajtó szabad Magyarországon, a médiatörvény kommunikálásával voltak gondok, ám kifogások esetén van esély a jogszabály módosítására – állítja Pálffy István, a KDNP képviselője, a törvényhozás Kulturális és Sajtóbizottságának alelnöke, a hvg.hu-nak adott interjúban.

 hvg.hu: Ön azt mondta december közepén, hogy aggasztó lenne, ha a médiatörvény következményeitől rettegne a média. Nos, most  rettegnek… Erről mi a véleménye?

P. I.: Most rettegnek, de tényleg? A rettegést nem tudom értelmezni. Látható, hogy a sajtó dolgozik, a magyarországi és a külföldi is. Vannak aggodalmak, szakmai félelmek, aggályok, de hogy rettegnének, ezzel messze nem értek egyet. Szerintem nem rettegnek, dolgoznak, végzik a dolgukat.

Pálffy István
Horváth Szabolcs

Bírálják és kritizálják azt a törvényt, ami most nagymértékben velük foglalkozik, és befolyásolja a jövőbeni munkájukat. És teszik ezt jogosan és szabadon. Ez azért bizonyos értelemben a kritikákat is más megvilágításba helyezi, mert teszik ezt szabadon.

hvg.hu:  Mégis, mit szól ahhoz, hogy a nyugati sajtó, az Economisttól a die Weltig, már hetek óta a magyar médiatörvényt csócsálja. Valóban csak a kommunikáció volt elrontva?

P. I.: Más okai is vannak, nemcsak a kommunikáció lett elrontva.  Az egyik oka egészen biztosan az uniós elnökség. Ilyenkor mindenkire nagyobb figyelem irányul, ez természetes. Ez olyan, mint, ha valaki olimpiát rendezne. A másik oka az, hogy például a müncheni olimpián volt egy jelentős merénylet. Ilyen eseményeket azért használnak ki terrorcsoportok, hogy látványosságot és médiapublicitást biztosítsanak maguknak. A támadások egy része is erről szól.

hvg.hu: Mire gondol?

P. I.: Kifejezetten azokra a megfogalmazásokra gondolok, miszerint Magyarország „egy büdös kis ország, és egy ronda hely”. Ezek olyan gyalázatos, visszatetszést keltő, és egyébként a magyar emberek mindegyikének fájó megfogalmazások, melyek azért bizonyítják azt, hogy a sajtó szabad és ebben a megfogalmazásban elég sok minden megengedhető neki. Továbbá azt is bizonyítják, hogy vannak olyan erők, melyek ezt a helyzetet, hogy Magyarországra irányul a figyelem, kihasználják. Bedobják ebbe a médiatérbe az ilyen véleményeiket is. Aztán vannak olyanok, melyek ezzel gazdasági érdekeiket akarják szolgálni. Ilyennek tartom például annak a 13 multinacionális vállalatnak a tiltakozását, melyek elsősorban a német kormányt akarták nyomás alá helyezni a válságadók bírálatának tekintetében. Az is benne van, hogy Magyarországról ilyenkor érzékeltetni kell valamit. Olyan látszatot keltenek, hogy Magyarország antidemokratikus hely.

A bankadót vagy a válságadókat a nyugat-európai átlagpolgárok nem fogják tudni értelmezni. A lapok nem is nagyon akarják taglalni, nem akarják a saját közönségüket fölpiszkálni, a nyugati közönség ugyanis egyetért ezekkel a gondolatokkal. Kihasználják azt a helyeztet, hogy Magyarország az unió soros elnöke lett. Itt van egy olyan médiatörvény, amelyet a közönség számára lehet értelmezni.  Olvasatlanul rá lehet sütni azonnal a bélyeget, ki lehet kiáltani rá, hogy akadályozza a sajtó szabadságát.

hvg.hu: És mi a véleménye a médiatörvény kommunikálásáról?

P. I.: A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) , melyet a médiatörvény létrehozott, a kormánytól független közigazgatási szerv. Neki a dolga kommunikálnia szakmailag, aztán pedig a kormánynak kell lépnie, politikai szempontok szerint. A háttér-kommunikáció elsősorban az autonóm NMHH feladata volt, ilyen esetekben kezdeményező szerepet kellett volna betöltenie. Mára viszont reaktív szerepbe kerültünk. Lehet, nem fajultak volna a dolgok idáig, ha az érintettek először proaktívan kommunikáltak volna.

hvg.hu: Komolyan mondja, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság  autonóm szerv?

P. I.: Igen, értse meg, a kormánytól teljesen független, autonóm szerv!

hvg.hu: A legújabb döntés értelmében a nyomtatott sajtót és az internetet hat hónapra kiveszik a médiatörvény hatálya alól, marad az audiovizuális média, amit szabályoznak. Nem kellett volna eredetileg is csak erre korlátozni a törvényt, egyéb visszaéléseket pedig a bíróságokra bízni?

P. I.: A féléves halasztásra azért van szükség, mert megfelelő felkészülési időt kell adni azoknak a sajtótermékeknek és az internetes sajtónak, melyek eddig ezt a működést nem gyakorolták. Nem ennek a szabályrendszernek megfelelően dolgoztak. Ez a felkészülési idő. Ez az a követelmény, mely alkotmányosan azt biztosítja, hogy megfelelő idő legyen a jogszabály alkalmazására való felkészüléshez, s ezt ne lehessen alkotmányossági szempontból kifogásolni. Ezt szolgálja ez a módosítás. Nem pedig azt - mint, ahogy már hallom -, hogy az uniós elnökség alatt ne lehessen megbüntetni az internetes sajtót. Ez butaság! Nem arról van szó, hogy a törvény hatályát eleve korlátozni kellett volna. . Hanem arról, hogy a szabályrendszer mindenfajta sajtótermékre kiterjed. Minden visszaélés ugyanakkor végső soron a bíróságokra van bízva. Ha valaki nem fogadja el a Médiahatóság döntését, akkor jön a bíróság. A dolog eddig is ugyanoda vitt, ez a lényeg.

hvg.hu: Mégis, várható-e a törvény visszavonása, esetleg módosítása?

P. I.: Visszavonása biztos nem várható. Jogbizonytalanság nem lesz, ez volna a legrosszabb megoldás. Nincs olyan erős indok ebben a pillanatban, ami ezt alátámasztaná. A módosítás ugyanakkor elképzelhető. Fontos az Európai Bizottság vizsgálata. Mondhatja, hogy vannak olyan pontjai, melyekben ők változtatást látnának szívesen. Az ilyesmit érdemes megfontolni. Másrészt a működés során előállhatnak olyan működési anomáliák, melyek miatt változtatni kell a törvényen, hogy lehetőség legyen a javítására.

[[ Oldaltörés (Folytatás) ]]

 hvg.hu:  De nem lett volna eleve egyszerűbb tárgyalni a szakmai szervezetekkel, és nem menetközben javítgatni a hibákat?  

P. I.: Bizonyos részéről volt vita, bizonyos részéről másfajta diskurzus folyt, és volt, amiről nem volt párbeszéd. Nem volt társadalmi vita a szakmai szervezetekkel az első körben, nyáron, a hatóság új rendszerű felépítéséről. Miért is lett volna, ez egy hatóság.  A hatóságról és a kuratóriumokról nem kellett nyáron egyeztetni. Ez rendszerirányítási kérdés, nem volt szükség társadalmi diskurzusra. A médiaalkotmányról szóló vita viszont két és fél hónapig nyitva volt, rengeteg szakmai szervezettel egyeztettünk. Másrészt az ősszel a Parlament elé kerülő nagytörvényről például a kábelszövetségekkel és reklámszervezetekkel szintén történtek szakmai egyeztetések.

hvg.hu: A jelenlegi helyzetben Ön személy szerint milyen megoldást javasolna a feszültség enyhítésére, a külföld megnyugtatására?

P. I.: Nem az én dolgom, hogy javaslatokat tegyek. Annyit mondhatok, hogy amit megért a nyugati közvélemény, illetve, ami számára fontos, azt kellene egy kommunikációs elképzelésbe ültetnünk. Azt, hogy rámutassunk arra, a sajtó szabad Magyarországon. Az EU Alapjogi Chartájának 11. cikkével van, ugye, probléma. Ez kimondja: „Mindenkinek joga van a véleménynyilvánítás szabadságához. Ez a jog magában foglalja a véleményalkotás szabadságát, valamint az információk és eszmék megismerésének és közlésének szabadságát anélkül, hogy ebbe hatósági szerv beavatkozhatna, országhatárokra való tekintet nélkül. Továbbá: a tömegtájékoztatás szabadságát és sokszínűségét tiszteletben kell tartani.” Ez az a pont, melyet az Európai Bizottság vizsgálni fog. Itt az lesz a kérdés, hogy a médiatörvény hatósági szabályozási része vajon aránytalanul sérti-e ezen jogokat. Van ugyanakkor az 1. cikk, ez pedig az emberi méltóságról szól. Ez is alapjog, s nincs köztük sorrend. Azt javasolom, arra a szintre vigyük a dolgokat, hogy azt a nyugati közönség is felfogja, miről van szó, s megértse. Nyugaton ugyanilyen problémák vannak, az emberi alapjogok gyakran ütköznek. Ezt kell megmagyarázni, a hasonló helyzetekre kell rámutatni.

hvg.hu: Még decemberben Ön néhány „puhító” javaslatot terjesztett elő. Lehet, most ismét előterjeszt módosításokat?

P..I.: El tudom képzelni, hogy a médiatörvénnyel még lesz dolgunk, miután az Európai Unió megvizsgálja a saját törvényét, illetve fordítását. Ez egy hosszú procedúra lesz. Biztos, hogy nem az uniós elnökség ideje alatt kerül majd rá sor. Ez egyszerűen több időt vesz igénybe 4-5 hónapnál. Ha lesz az Európai Bizottságnak kifogása, az év második felében kerülhet elő újból a törvény, s akkor az ígéretnek és a szükségnek megfelelően, nyilván módosítani kell majd a jogszabályt. Ha pedig a működés alatt lesznek negatív tapasztalatok, azoknak megfelelően pillanatok alatt lehet majd módosításokat végrehajtani.  Folyamatosan ülésező parlament lesz, ilyen szempontból nem lesz ennek akadálya.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.