2011. január. 10. 06:45 Fürjes Judit Utolsó frissítés: 2011. január. 10. 10:16 Vélemény

Csabai Gábor: „A Tilos műsorkészítői ezentúl is elmondják, amit szeretnének”

Ebben a különösen alakult társadalmi, közéleti és politikai közegben továbbra is őszinte, független, igazmondó rádiót akarunk csinálni, szoros kapcsolatban a hallgatókkal. A műsorainkban változatlanul vélemények ütköznek, de nem lesz helye köpködésnek, ostoba gyalázkodásnak és a bulvárnak – hangsúlyozza a Tilos Rádió ügyvezető igazgatója, Csabai Gábor.

hvg.hu: Világhírű lett a Tilos, többek között a BBC is beszámolt a médiahatóság (NMHH) vizsgálatáról. Az NMHH sérelmezte, hogy szeptemberben az amerikai rapper Ice-T egyik számát olyan idősávban játszották le, amikor azt 16 év alattiak is hallhatták, és az obszcén dal károsan befolyásolhatta a fiatalok erkölcsi fejlődését.

Csabai Gábor: Valójában annyi történt, hogy egy angolul magas szinten beszélő – harmincas éveiben járó, az óceánon túlra készülő – hallgató, aki egy internetes fórumon maga közölte, hogy jól érti az ún. gettó-szlenget, úgy gondolta, az Ice-T számának nincs helye a rádióban.

Csabai Gábor
médiapédia.hu

Ezért feljelentett bennünket a médiahatóságnál, akik ennek nyomán vizsgálatot indítottak. Nem lett volna ezzel különösebb baj, ha az akkor a parlament elé terjesztett, a sajtószabadság, a szabad véleményformálás, a virulens, színes információs világ elé nyomasztó jövőt rajzoló médiatörvény nem lett volna annyira aggasztó. Továbbá, ha a médiahatóság egy „átlagos”, szokásos levelet írt volna, nem pedig egy meglehetősen vészjósló eljárásnak kinéző, kilencoldalas, elképesztő elemzést.

Nem tagadom, megijedtünk, hiszen nagyon úgy tűnik, hogy az új médiahatóság királyság lesz az államban, és gyakorlatilag megfellebbezhetetlen, egyirányú véleményeket juttathat érvényre. A régi, sok éven át regnáló ORTT is szinte mindenható volt – bár akkor még csak a rádiók, tévék tekintetében – ám eddig azért a parlamenti pártok delegáltjainak eltérő véleményei, szempontjai megjelentek egy-egy testületi döntést megelőzően. Hasonlóra azonban jelenleg nemigen látszik lehetőség, annyira egyöntetű a testület.

Úgy gondoltuk, hogy ítélkezzen a nyilvánosság, a közvélemény, ezért minden kommentár nélkül feltettük honlapunkra a médiahatóság levelét és az ügyben született válaszlevelünket, amelynek megfogalmazásában a TASZ médiajogásza volt segítségünkre. Mi egy közösségi rádió vagyunk, szimbiózisban élünk a hallgatóinkkal, a bennünket szerető emberekkel, akiknek joguk van megtudni, mi történik velünk, körülöttünk. Azóta a fél internet ezen vitatkozik, elemzi és kommentálja az esetet, ami azt jelzi, hogy a kérdés valóban foglalkoztatja az embereket, véleményük van a dologról.

hvg.hu: Önöknek és Ice-T-nek is jól jöhetett egy kis ingyenreklám, hála a médiahatóságnak.

Cs. G.: Az ilyen reklámból köszönöm, nem kérünk, bár tényleg ez lett a történtek hozadéka, amelyre nyilván senki nem számított. Igazságtalannak és eltúlzottnak tartom az ügyet, ugyanis pont a Tilos Rádió lenne az első, aki fellépne a gyerekbántalmazás ellen, ha szükséges. A médiatörvényben természetesen pozitív és méltányolandó törekvésnek tekinthető a fiatalkorúak védelme, de azt gondolom, hogy ott kell védeni őket, ahol valóban veszélyben vannak a gyerekek, a kiskorúak. A mi esetünkben meggyőződésem, hogy a médiahatóság intézkedése eltúlzott, elhibázott. Ugyanis a dal szövegét kevesen érthetik, a mi nyilatkozatunk, „ellenlevelünk” is erre fókuszált. Alapos kutatás áll az érveink mögött. Hallgatóink körében nemrégiben komoly felmérést végeztünk, több mint 1100 emberen lefuttatott mélyinterjú keretében. Maga a Medián igazgatója is elismerően nyilatkozott a teljesítményünkről.

hvg.hu: És mit állapított meg a felmérés?

Cs.G.: Sok mindenre kitértünk, a rádió és a hallgató viszonyától kezdve a demográfiai adatokra, az egzisztenciális viszonyokra, a kulturális fogyasztásra. A mintegy 140 oldalasra sikerült kutatásból kiderült, hogy gyerekek nem hallgatnak bennünket.

A Tilos logója
Tilos Rádió

Ha figyelembe vesszük, hogy egyéb, releváns kutatások szerint a fiatalkorúaknak mindössze 1,1 százaléka rendelkezik magasabb szintű nyelvismerettel, nyelvvizsgával, akkor kiderül, hogy a Tilos Rádió semmiképp sem veszélyes erre a korosztályra. Meglepő módon a médiahatóság leveléből is egyértelműen kiolvasható, hogy saját szakértőik sem tartják valószínűnek, hogy speciális nyelvismeret hiányában a fiatalkorúak megérthetik az ominózus dal szövegét.

hvg.hu: Akkor viszont a médiahatóság miért írta közleményében, hogy „felesleges bármiféle hatósági önkényt keresni az ellenőrzés mögött, nem történt más, mint a törvény megfelelő alkalmazása. A kiskorúak médiával szembeni védelme Európa-szerte kiemelt téma”?

Cs.G.: Kétségtelen, ha van egy bejelentés, akkor a dolgot ki kell vizsgálni, le kell futtatni. A médiahatóság azonban túlzásba esett, már akkor le kellett volna állítaniuk az egész ügyet, amikor a szakértőjük kimondta, hogy a kiskorú gyerekek nem érthetik a dal szövegét. Ám azzal, hogy mégis elküldték nekünk kilencoldalas, mindenre kiterjedő levelüket, az azt jelenti, hogy nem vették észre, vagy – attól tartok – nem vették figyelembe a saját szakértőik véleményét, és mindenáron vizsgálatot akartak.

Távolról sem vagyok médiaszociológus, elemző, de véleményem persze azért van. A Tilos Rádiót ugyan nem hallgatják, de a nagy kereskedelmi tévék bulvárműsorait, akciófilmjeit annál többen nézik és értik is a kiskorúak. Több gyermeket neveltem fel, s magam is elképedek, hogy például a legkisebb fiam négy-öt éves koráig több gyilkosságot, erőszakot és pornográfiát látott, mint én egész életemben. Az utcai újságosbódéktól a tévéig mindenhonnan csak az erőszak és a szexualitás zúdul a társadalomra. Én valahol arrafelé keresném az ifjúságra veszélyes tartalmakat.

Ugyanakkor meglehetősen egyedül álltam és állok azzal a véleményemmel, hogy például a híres Macskafogó című rajzfilm sok szempontból horror. Vidám köntösbe öltöztetve, helyes, vicces állatfigurákkal mutatja be az erőszak és kínzás minden válfaját, az elevenen megfőzéstől a fojtogatáson át a szitává lövésig. Teljes a paletta. Na most ehhez képest az a „törvénysértés-vélelem”, mely szerint mi, a Tilos Rádió lennénk azok, akik károsan befolyásolják a gyerekek erkölcsi fejlődését, ez egy olyan téves, félrement logika, amelyre nehéz szavakat találni.

[[ Oldaltörés (Folytatás) ]]

hvg.hu: A Tilos Rádiót egyébként eddig is zaklatta időnként a korábbi hatóság, az ORTT. Az utódszervezet ön szerint szigorúbb lesz?

Cs.G.: Erről sokat beszélgetünk mostanában. Vannak, akik már-már apokaliptikus hangnemet ütnek meg, de a legenyhébb is, amit látok magam körül, hogy teljes a bizonytalanság. A volt ORTT is elég aggályos volt, lévén, hogy a székekben kizárólag a parlamenti pártok képviselői ültek, bár azt távolról sem vitatom, hogy a testület szakemberekből állt. Például anno az FKGP által delegált Náhlik Gábor sem nagyon kedvelte a Tilos Rádiót, illetve sok esetben a kétségkívül komoly tapasztalattal bíró médiaszakember, Szalai Annamária sem titkolta nemtetszését velünk kapcsolatban. Ám az ő véleményük mellett korábban megjelentek ettől eltérő szempontok, nézetek és megközelítések, tehát viszonylag demokratikus grémiumról beszélhettünk. A jelen helyzetben, amikor csupán egyetlen párt kezében lévő médiahatóság fog dönteni mindenről – csak drukkolni és reménykedni tudunk.

hvg.hu: Milyen lefedettséggel bír a rádió?

Cs.G.: Főműsoridőben – nálunk ez a reggeli órákat és a délelőttöt jelenti – nagy valószínűséggel mintegy ötezren hallgatnak bennünket, az internetes forgalmunk pedig az elmúlt napokban olyannyira megnőtt, hogy az épp most fejlesztett szerverünk is „kifeküdt”.

hvg.hu: Lesz változás az idén?

Cs.G.: Továbbra sem szólunk bele a műsorok szerkesztésébe, tartalmi elemeibe, a műsorkészítők teljes autonómiát élveznek, ugyanakkor sokat beszélgetünk, vitatkozunk egymással, a belső levelezési listán élénk forgalmat bonyolítunk. Tudjuk és bízunk benne, hogy rádiósaink felelősségteljesen viszonyulnak közösségünk, a hallgatók és a rádió felé, és nem tesznek olyat, ami megfontolatlan és nem kellően józan, s nem veszélyeztetik a rádió működését. Igen, ez lenne a mostanában sokat emlegetett öncenzúra, amely önmagában még nem ördögtől való. Felkészült, mondanivalóval bíró, ám a médiatörvényben kodifikáltakkal is tisztában levő műsorkészítőink ezentúl is el fogják mondani mindazt, amit szeretnének.

Az utóbbi hónapok azért felrázták a rádiót. Érezhetően megpezsdült az élet a stúdiók táján: új műsorok, műsorkészítők jelentkeznek, és örömünkre régi „nagy nevek” is újra csatasorba állnak. Egy ideje ismét műsort készít Bodoky Tamás, az oknyomozó újságíró, visszatért Simó György és Superman, a 98 MHz-es korszak két legendája, s hamarosan újra az éterben halljuk Pálinkás Szűcs Róbertet is.

A rádió megőrzi politikai függetlenségét, hiába is próbálnak bennünket becsatornázni, beskatulyázni egyik vagy másik politikai párthoz, ideológiához, mi nem tartozunk sehová. Alapvetően nem szeretjük és kerüljük is a tisztán politikai műsorokat, mert a közéletben, a társadalomban rengeteg fontos dolog van – a kisebbségek helyzete, a romaintegráció, a fogyatékosok gondjai, az energia- és környezettudatos gondolkodás és még sorolhatnám – amelyek szinte alig jelennek meg máshol a médiában. A Tilos Rádiónak civil küldetése van, s a magunk olykor keresetlen, közvetlen módján mégiscsak a demokráciát építjük.

Hirdetés