"Nem akarok pártos kurzustévét deformálni a Duna TV-ből” – interjú Ókovács Szilveszterrel
Nyártól a Duna az egész országban fogható lesz, szeptemberben elindul a második csatorna, a Duna ingyenes marad, s nem lesz pártos – minderről Ókovács Szilveszter, a Duna Televízió újonnan kinevezett vezérigazgatója beszélt a hvg.hu-nak.
hvg.hu: Hogyan változik a Duna TV?
Ókovács Szilveszter: A legkönnyebben azonosítható változás a Duna 2 csatorna megjelenése lesz. DunArtnak nevezhetjük majd, a 3Sat, az Arte vagy a Mezzo TV mintájára.
A célkeresztben nem lektűr vagy ponyva-szint, hanem a magas kultúra szerepel, amelyik a másik három adón – ideértve a Duna 1 mellett az MTV két csatornáját is – nem fér, nem férhet el. Ide csoportosítunk majd sok mindent a hangversenyektől színházi közvetítéseken, táncprodukciókon, néprajzi alkotásokon, igényes fikción vagy művészfilmeken át a dokumentumfilmekig és mélyinterjúkig. De jazz is jöhet, sőt progresszív populáris zene is: e szűk keresztmetszetbe sorolnám pl. Peter Gabriel vagy a hazaiak közül Ákos koncertjeit.
hvg.hu: Elindul jövő szeptemberben?
Ó. Sz.: A 2011.szeptemberi indulás szándéka egyértelmű, mi úgy készülünk.
hvg.hu: Mi lesz a Duna 1 csatornával?
Ó. Sz.: Megpróbálunk arra figyelni, miként vigyük közelebb az anyaországiakat a határontúliakhoz és fordítva is: a Duna a határon túlra nagy figyelmet és energiát fordított, erdélyiek, felvidékiek és vajdaságiak, s még kárpátaljaiak vonatkozásában is, ám mintha a kis-magyarországi szórást föladta volna. Mint ha azt mondta volna: minket úgysem itthon néznek. Mi azonban közszolgálati televízió vagyunk: jövő nyártól mindkét programunk fogható lesz az ország egész területén, méghozzá ingyen. Arra törekszünk, hogy a Duna 1-ben legyenek mélyebb beszélgetések, szofisztikáltabb témafelvetések, feszesebb és kreatívabb magazinok, mint eddig. Ügyesebb és kiszámíthatóbb, szerethetőbb és megjegyezhetőbb műsorstruktúra, továbbá fix filmsáv, igényes kvízműsor, gagyimentes kabaré, olimpiai közvetítés, minőségi talkshow, Mindentudás Egyeteme. A Duna 2 pedig legyen high-class értelmiségi csatorna, felvállalva, hogy igenis, nézze az értelmiség, a legérzékenyebb művészetkedvelő réteg, amely eddig külföldi csatornákra száműzetett.
hvg.hu: Mit tartana meg a jelenlegi struktúrából?
Ó. Sz.: Sem a beleszokás korlátai miatt, sem a pénzügyi kényszerpálya miatt nem óhajtunk – és nem is volna szerencsés – május végéig különösebben belenyúlni a rendszerbe, legfeljebb kisebb igazítások várhatók. Minden szerződést meghosszabbítottunk három hónappal, a műsorokat pedig május végéig, a televíziós évad végéig futtatjuk majd ki. Ez a tiszteletünk jele is akar lenni: nem gondoljuk, hogy pár hét alatt áttekinthető volna egy ilyen patinás televízió összes kincse, márpedig a nemcsak az archívum, de a műsorstruktúra és -készlet is kiérlelt kincs, akár a tenyésztett gyöngy. Egyébként, Amin Zoltán szolgáltatásért felelős vezérigazgató-helyettes koordinálásával január 1-től Bakonyi Péter a közéleti csatornát, Daru Gábor pedig a kulturális csatornát „találja ki” és felügyeli.
hvg.hu: Milyen szemléletben kíván dolgozni?
Ó. Sz.: Az 1-es, közéleti csatornánknál a méltányosság és a mélység legyen meghatározó. Aki tudni szeretné, két kattintás után kideríti, honnan jövök – van egyfajta világnézetem, eddigi pályámból ez könnyen kiszerkeszthető. De a kollégáknak is van értékrendjük, és e sok, gyakran különböző zsinórmértékű munkatársnak kell olyan méltányos műsorfolyamot készítenie, ahol az adás egyik fertályórájában az egyik érték van elől, másutt meg egy egyetemes másik. Nem szeretnék kizárólagos jelleggel dolgozni, nem akarok pártos, vagy szektás, esetleg kurzustévét deformálni a Duna Televízióból. És azt sem fogom elnézni, ha más ilyenné próbálná tenni.
Senkiben se legyen megfelelési kényszer az én világlátásom irányába, de saját értékrendjét más se erőltesse mértéktelenül, mert akkor ő válik véleménydiktátorrá. A műsorfolyam egészének kell kiegyensúlyozottnak lennie, de annak aztán tényleg azzá kell válnia. Kisebb kitérések az origó körül viszont nem, hogy nem gyengítik, hanem egyenesen színesebbé s így nézhetőbbé is teszik, s így erősítik a Dunát. Elviszik a vegytiszta, se hús, se hal-vonalról, ami a középpont folyamatos telibe találása volna. Az megint nem vinne minket sehová.
hvg.hu: Többször nyilatkozott úgy, hogy örül a hírgyártás központosításának a közmédiumoknál. Vajon miért?
Ó. Sz.: Örülök, ha a hírszolgáltatás egy kézbe kerül, a Magyar Távirati Iroda ambiciózus, jól vezetett helynek tűnik. Várom az egyeztetést, hogy hírműsoraink hogyan kapnak önálló arculatot. Medveczky Balázs, a Magyar Televízió vezérigazgatója szereti azt a példát használni, hogy „közös a konyha, de különböző éttermeket szolgál ki”. Igen, a „primőr MTI-s áru” jusson be a nálunk a munkalapra, hírek formájában, és abból ki lehessen csemegézni azt a híradót, ami nekünk fontos, a Kárpát-medencében élő és a szórvány magyarság szempontjából is az. A Duna TV több kontinensen fogható, ezért jó volna sokféle idegen nyelvű felirattal spékelni az adásokat, hogy tényleg Magyarország szócsöveként is működhessünk a világban.
hvg.hu: Milyen finanszírozási feltételekkel dolgoznak majd?
Ó. Sz.: Eddig a szabályok világosak voltak. Az állam a Műsorszolgáltatási Alapba befizette azt a pénzt, amivel megváltotta valamennyiünk ún. üzembentartási díját. Ebből az alapból minden évben különböző százalékban részesültek az állami médiumok, a Duna TV 24 százalékot kapott. A nyári törvényi változás levitte a részesedésünket 19 százalékra. Ezt meg is érezzük. A lépés a Duna Televíziót havi százmillió forint feletti veszteségre ítélte. Jön ugyanakkor az új rendszer, amely egyrészt konszolidálja a folyó mérleghiányunkat és a vagyonátadás miatt negatívba forduló tőkehelyzetünket is. Januártól a törvényalkotó a négymillió háztartást megszorozza 1350 forinttal. Ehhez hozzáadva a saját bevételeket, megállapít egy 64 milliárdos keretet a közmédiumok számára. Hogy ebből, hogy ki, milyen arányban részesül és gyárthat majd műsorokat, a Közszolgálati Költségvetési Tanács állapítja meg, amelynek négy vezérigazgató-társammal együtt magam is tagja vagyok, de például az Állami Számvevőszék is delegál tagokat. Jó hír, hogy ez a keret valóban normatív módon viselkedik, az állam minden évben indexálni fogja az infláció mértékével, nem fog elveszni tehát az értéke.
hvg.hu: Lesz-e elbocsátás?
Ó. Sz.: Nem lesz létszámleépítés január 1-vel, annak ellenére, hogy a Duna Televízió mintegy negyvenfős marad. A munkatársak ugyanis jogutódlással átkerülnek az MTV Alaphoz. Fizikai valójukban, munkaeszközeikkel, feladatkörükkel és fizetésükkel viszont mind itt maradnak, amíg nem tudunk elköltözni egy, a többiekkel közös fedél alá. Szerintem a jövő év még így telik; lesz továbbá néhány új kolléga, talán 10-12, így lesz némi lehetőség vérfrissítésre. Aki pedig eddig is kreatív, tehetséges, odaadó munkára képes volt, annak a közös gyártóbázis és a két ismétlőcsatorna átállítása valódi programfolyamra szakmai kiteljesedést hozhat el. És a minőséget honoráljuk.