2010. december. 15. 20:19 Fürjes Judit Utolsó frissítés: 2010. december. 15. 20:42 Vélemény

Scheiring Gábor: kínjukban szívják le a nyugdíjpénztárakat

Aki átlép az állami nyugdíjrendszerbe, annak megmarad a munkáltatók által fizetett 24 százalékos tb-járulék után járó nyugdíjrész, aki viszont a magánnyugdíj kasszákat választja továbbra is, nyugdíjának ezt a részét elveszíti. Ez megkülönböztetés - nyilatkozta hvg.hu-nak Scheiring Gábor, aki kilépett ugyan az LMP választmányából, de továbbra is képviselője, gazdaságpolitikusa a pártnak.

hvg.hu: Elég élesen fogalmazott a kormány magán-nyugdíjpénztári intézkedésével kapcsolatban: útszéli zsarolásnak nevezte. Mivel indokolja ezt a kijelentését?

Scheiring Gábor: Lehet, hogy élesen fogalmaztam, de sajnos a kormány intézkedése csak útszéli zsarolásnak nevezhető. A törvényjavaslat visszavonását követeljük, az országnak felelős és fenntartható nyugdíjrendszerre van szüksége.

Scheiring Gábor
scheiringgabor.blog.hu

Nem tudni, hogy a kormány milyen eszközökkel garantálja az emberek nyugdíjának az értékét, ezzel kapcsolatban csak ködösítenek. 530 milliárd forintot a kormány már betervezett a jövő évi költségvetésbe, ez ott hiányt csökkentő összegként szerepel és folyó kiadásokra megy el. Ha ezt államadósság-csökkentésre, vagy hiánycsökkentésre használják majd fel, akkor ez a jövőben kötelezettségvállalásként fog jelentkezni.

Az új nyugdíjrendszer alááshatja a kormányzati gazdaságpolitikába vetett bizalmat: hosszú távon az állampolgárok megkérdőjelezhetik az adófizetés értelmét, hiszen nem tudják, mi történik a pénzükkel. A befektetők pedig tétovázhatnak: minek adjanak pénzt egy olyan országnak, ahol nem tudják, mit csinálnak vele? Így aztán egyre drágább lesz az államadósságot finanszírozni.

hvg.hu: És az állami pillérben tervezett egyéni számlák vezetése? Önt nem nyugtatja meg?

S.G.: Valóban jó lenne, ha az állami rendszerben mindenkinek lenne valódi egyéni számlája, amihez a kormány nem nyúlhat hozzá. A helyzet azonban az, hogy a kormány csak virtuális számlákat vezet be, a pénzt pedig elkölti, odaadja a nyugdíjasoknak, államadósságot csökkent vele. Mint javasoltuk, az államnak törvényi garanciákat kellene adnia ahhoz, hogy az emberek követni tudják a pénzük sorsát. Sajnálom, hogy a kormány nem kért ezekből, helyette ködös nyilatkozatokat adnak ki képviselőik.

hvg.hu: Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a hvg.hu-nak adott nyilatkozatában leszögezte: az állami nyugdíjrendszerbe átlépők vihetik magukkal számláikat, és a következő két évben valamennyi nyugdíjbefizetőnek, jogosultnak saját számlája lesz. Így elfogadhatóbb már önök számára a kormány nyugdíjterve?

S.G.: Az LMP álláspontja a kezdetektől fogva az volt, hogy nem az a kérdés, érdemes-e megfontolni az állami rendszerbe való visszatérést, ugyanis a magán-nyugdíjpénztári rendszer működése sok sebből vérzik. Nagyon magas költséghányaddal és viszonylag alacsony hozammal dolgoznak, ami miatt nem működött hatékonyan a rendszer. Ezért lett volna szükség érdemi előkészítésre, hatástanulmányokra és hosszas társadalmi vitára. A kormány azonban egyetlen hatástanulmányt nem rakott le a súlyos ezermilliárdos döntésekkel kapcsolatban. Ha biztosítva lenne az egyéni számlák rendszere, mely a hozamoknak a jóváírására is képes az állami nyugdíjrendszerben, ha biztosítva lenne a hosszú távon fenntartható nyugdíjrendszer és lenne valamilyen fajta tőkefedezeti elem, akkor támogatható lenne a kormány intézkedése. Ám a demográfiai trendek miatt a jelenlegi felosztó és kirovó rendszerrel 2020-2030-ra gyakorlatilag össze fog omlani a teljes magyar nyugdíjrendszer. A tőkefedezeti rendszer bevezetésére épp a fenntarthatóság miatt volt szükség. Orbán Viktor korábban bejelentette az egykulcsos személyi jövedelemadót, de utána a kormány rájött, hogy ez a költségvetésnek kb. 800 milliárd forint mínuszt jelent. Ezután elkezdtek összevissza kapkodni, mert a kiesést a különadókból nem tudják fedezni. Egyetlen lehetőségük maradt, a magánnyugdíjpénztárak einstandolása.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?