Biomassza-égető beruházó: ne féljenek, nem szennyez, nem káros
Néhány nappal ezelőtt hírt adtunk a Jobbik miskolci alapszervezetének azon aggodalmáról, hogy a város Kilián lakótelepének közepén épülő biomassza-égető esetleges kockázatairól nem tájékoztatták időben a lakókat. A beruházó cég, a Bioenergy Miskolc Kft.ügyvezetője, Méhn Imre igyekszik eloszlatni az égetővel kapcsolatos aggodalmakat.
hvg.hu: Miért kell Miskolcnak ez a biomassza égető?
Méhn Imre: Egy három megawattos, fa-tüzelésű kazánt építünk, amely az év százhúsz napján, a fűtési szezonban a miskolci távfűtésnek hőt ad el. A beruházással mintegy egymillió köbméter földgáz váltható majd ki.
A szükséges alapanyagot a Miskolci Városgazda Kft-től, az AVE Kft-től, illetve a környékbeli erdőtulajdonosoktól fogjuk megvásárolni, erdőgazdasági hulladék formájában. Tehát cégünk nem fog kivágni egyetlen erdőt sem.
hvg.hu: Miért egy lakótelep közepén tervezik az égetőt, oda, ahol óvoda, bölcsöde is van?
M.I.: Tévedés, szó sincs lakótelep közepéről. A beruházás a Lorántffy Zsuzsa utca melletti iparterületen fog megvalósulni, ott jelenleg autókereskedések, szervizek működnek.
hvg.hu: Ennek ellenére, a közelben lakóknak nyilvánvalóan nagyobb zajjal és a jármű forgalom tetemes növekedéssel kell számolniuk. Lesz-e az égetőnek a környezetre, egészségre ártalmas hatása?
M.I.: Megint csak, tévesek a feltételezések. A faaprítékot közúton szállítjuk majd, melynek eléréséhez a Lorántffy egyik mellékutcáját hosszabbítjuk meg. A telephelyen nem lesz faaprítás, csak tárolás, az alapanyag beszállítást munkanapon, munkaidőben oldjuk meg. Napi egy teherautónyi fára lesz szükségünk a működéshez. A kazánház természetesen csak a fűtési szezonban üzemel. Nem léphetjük túl a zajterhelésre, az emissziós kibocsátásra meghatározott értékeket, a szakhatóságok folyamatos ellenőrzést fognak végezni, a lakóknak tehát nincs mitől tartaniuk. A faapríték tüzelésű kazánnak egyébként semmilyen káros hatása nincs az emberi egészségre.
hvg.hu: Mégis, nem kellett volna először az embereket tájékoztatni a készülő beruházásról, majd a véleményük meghallgatása után beszerezni az induláshoz szükséges engedélyeket?
M.I.: Mi fordítva gondoljuk. A beruházás részleteiről tájékoztatjuk a lakókat, de ez csak akkor lehet korrekt, ha előtte minden szükséges engedélyt beszereztünk, ugyanis ekkor állnak rendelkezésre a megfelelő műszaki adatok. Az engedélyeztetési eljárásnál a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal lép fel mint független szakértő, de a környezetvédelmi hatóság engedélyeit is be kell szerezni. A Miskolcra tervezett kazánházhoz hasonló, öt megawattos égető az országban már több helyen működik, például Mátészalkán és Tatán is, de a pannonhalmi apátság is ilyen fűtési rendszert vezetett be.
hvg.hu: A beruházás összköltségét 780 millió forinra teszik. Nagyrészét az önkormányzat az uniós támogatásból finanszírozott Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) néven futó pályázat révén kívánja lehívni. Furcsa, hogy az önkormányzat miért elégedett meg azzal, hogy a vállalkozásban 25 százalékos részesedése legyen, miért engedett át 75 százalékot a Wis Rt.-nek, a milliárdos üzletember, Wicha József cégének?
M.I.: Hiába nyerünk a pályázaton, a pénzt utólag folyósítják. Az önkormányzatnak erre a 25 százalékos részesedésre telik. Ennek ellenére – a város érdekeit szem előtt tartva – a lényeges döntéseknél, a társasági szerződés értelmében, egyhangú jóváhagyásra lesz szükség.
F.J.