Schmuck: Tarlós és Horváth a helyettesem lehet
A Kapolyi László milliárdos fémjelezte Magyar Szociáldemokrata Párt (MSZDP) és a Tisztelet Társasága felkérte Schmuck Andort, hogy önálló, független jelöltként induljon ősszel a főpolgármester-választáson. Schmuck Andor a felkérést elfogadta, a hvg.hu-nak merész terveiről beszélt.
hvg.hu: Ön szerint mi szolgálná Budapest érdekeit, milyen programot kínál a fővárosiaknak?
Schmuck Andor: A kérdést nagyon sokan feltették már nekem a közelmúltban. Megkérdezték azt is, hogy világbajnokságot vagy olimpiát rendezzünk inkább. Azt feleltem, a fővárosnak az a legfontosabb, hogy rendezzünk egy normális hétköznapot.
hvg.hu: Nem lehet azzal vádolni, hogy tervei földhözragadtak. Mire gondol konkrétan?
S.A.: Arra, hogy legyen egy nap, amikor minden és mindenki a helyén van. Például pontosan jön a busz, egyetlen kocsinak sem törik ki a kereke a kátyúkban, a tömegközlekedési eszközökön senkinek nem lesz piszkos a ruhája, ne a legnagyobb dugóban dolgozzanak a közüzemek, aszfaltozni csúcsforgalmon kívül is lehet. Olyan fővárosra vágyom, ahol fiatal és idős egyaránt úgy érezheti, hogy egy szerethető és élhető városban él. Ha ezek megvannak, akkor utána jöhet a többi is.
hvg.hu: Mindenki ilyen fővárost szeretne. De miért pont ön lenne az, aki ezt megcsinálja? Korábban szocialista színekben politizált, később a Tisztelet Társaságát vezette, amely 2006-ban az MDF-fel kötött megállapodást. Finanszírozták is Dávid Ibolyáékat, bár nem tudni, a Tisztelet Társaságának miből tellett. Összedobták a nyugdíjasok? Vagy talán a milliárdos Leisztinger Tamás állt a háttérben? Idén januárban ismét a szocialistákkal hozta össze a sors, erről szóltak a hírek. Hogy került a képbe most a Magyar Szociáldemokrata Párt (MSZDP)?
S.A.: Három hónapja kezdődött el az a munka a Tisztelet Társaságában, melyből megszületett a „Szépkorúak Budapestért – Budapest a Szépkorúakért” program. Minden pártnak elküldtük, egyedül az MSZDP volt, amelyik megvitatta és komolyan vette, majd azzal a javaslattal álltak elénk, hogy ők e program mögé be tudnának állni.
hvg.hu: Információink szerint az MSZP egyik prominense finanszírozza az önök kampányát, s teszi ezt állítólag olyan megfontolásból, hogy Gyurcsány Ferencet távol tartsák az MSZDP-től, s ön ebben a játszmában csupán eszköz. Meg tudja ezt erősíteni?
S.A.: Aki ilyet terjeszt, annak nagy valószínűséggel azt mondta az orvosa, hogy elmebeteg, ő pedig úgy értette, hogy elmehetek. A kampányomhoz eddig közel ezerötszáz aktivista jelentkezett segíteni. Ha a szocialisták közül egyetlen befolyásos személy is támogatna engem, akkor nem az olcsóbb recept alapján készülnénk a kampányra. Nem fogok óriásplakátokról visszamosolyogni senkire, ezt garantálhatom. Ami pedig Gyurcsány Ferencnek a szociáldemokrata párttól való távoltartását illeti, erről nem tudok. Megtisztelő az a felvetés, hogy az én nem kis testsúlyom tudja kiszorítani Gyurcsányt bármiféle politikai törekvéséből. Nekem egyetlen MSZDP-s vezető sem mondta, hogy „ments meg minket a Gyurcsánytól”. Nem tudom és nem értem, hogy milyen alapja lehet egy ilyen híresztelésnek.
hvg.hu: Olyan alapja, hogy egyesek remélik, a csalódott MSZP-s szavazók és a párt nélkül maradt liberálisok utolsó mentsvárként önhöz fordulnak, és nem az LMP-hez, vagy uram bocsá’, a Fideszhez. A választás előtt pedig, tegyük fel, születik egy megegyezés a szocialista párttal, s ön visszalép a javukra.
S.A.: Ilyen szóba sem jöhet. Nincs sem ok, sem érdek efféle megállapodásra. Engem a Tisztelet Társasága és az MSZDP közösen kért fel, hogy független jelöltként induljak a főpolgármester-választáson. Az MSZDP a legmélyebb történelmi múlttal rendelkező baloldali párt, s bármiféle hangulati nyomás ellenére sem volt hajlandó soha beolvadni az MSZP-be. A MSZDP nem tömegpárt, csak magára számíthat. Senkinek a javára nem fogok visszalépni. Ám ha odajönne hozzám Tarlós István, Horváth Csaba, vagy akár Jávor Benedek, hogy visszalépnek a javamra, mert annyira tetszik nekik a programom, meglepődnék, de elfogadnám, helyettesként számítanék rájuk, hiszen rajtam kívül az eddig ismert főpolgármester-jelöltek mindegyike parlamenti képviselő. És mi lehetne a budapestiek számára a legkedvezőbb, ha nem az, hogy mellettem a városvezetésben valamennyi meghatározó frakcióban ül egy-egy főpolgármester-helyettes? Ez lehetne az igazi nemzeti együttműködés első gyakorlati példája. Erre kevés az esély most, de október 3-ig sok víz folyik le a Dunán. Én nyitott vagyok mindenre - most még. De maradjunk a realitások talaján, július 12-én elkészült a végleges programom, amely A tisztelet és szolidaritás programja egy élhetőbb Budapestért címet viseli.
hvg.hu: Őszintén szólva nem tudom, hogy sírjak vagy nevessek; ön most viccelődik, vagy komolyan beszél? De csak folytassa.
S.A.: Az egyik legégetőbb kérdés a BKV veszteségeinek finanszírozása. A megoldást egy úgynevezett Fővárosi Bank – saját alapítású, nonprofit pénzintézet - létrehozása kínálja, mely képes arra, hogy egyes közszolgáltatást végző vállalatoknál felhalmozódó többletből, mint pl. Főtáv vagy Főgáz finanszírozza a veszteséges vállalatok éves hiányát, vagy annak egy részét. Ennek köszönhetően a BKV nem kényszerül majd drága hitelek felvételére. Természetesen ez a módszer csak arra szolgál, hogy a veszteséges vállalatok finanszírozási költségei csökkenjenek.
Szükség van a tömegközlekedés konszolidálására is, működtetése lehetetlen közpénzből történő kiegészítés nélkül. A pénzt a lehető legolcsóbban kell előteremtenünk, hiszen amit megspórolunk, azt rögtön el is költhetnénk, például új buszok vásárlására, mert a fővárosban több vonalon is 20-25 éves járművek közlekednek. De ez a non-profit bank segíthetne többek közt a fővárosi devizahiteleseknek is, nem beszélve a panel felújítások önrész-támogatásáról. Közel 30-50 milliárdot spórolhatnánk évente a város egy ilyen pénzintézetének létrehozásával.
Kiemelt figyelmet érdemel a főváros közlekedése is, át kell gondolni a város közlekedésének szerkezetét, kiemelt szerephez kell juttatva a bicikli használatát. Ehhez természetesen szükség van az infrastruktúra gyors kiépítésére, az emberek közlekedési szokásainak megváltozására. Ezért elengedhetetlen a kerékpár használatára ösztönző „Kilométereket a kilométerekért” program elindítása.
hvg.hu: Vagyis?
S.A.: Ha valaki vállalja, hogy a kerékpárjára felszerel egy kilométerórát, és áprilistól szeptemberig lekarikázik 400 km-t, akkor szeptembertől márciusig a Fővárosi Önkormányzattól ingyenes BKV-bérletet kap ajándékba.
hvg.hu: Tele lesz a város ide-oda karikázó potenciális BKV-bérletesekkel. Más: ön hogyan harcolna a jobb közbiztonságért?
S.A.: A probléma gyökerét nem feltétlenül a társadalomban kell keresnünk, hanem a rendőrség kapuin belül. Azzal, hogy frissen végzett rendőröket vezényelnek a fővárosba csupán első hallásra pozitív. A fiatal vidéki rendőröket, akik létszámelosztás révén Budapesten kapnak munkát, semmi más nem foglalkoztatja, csak az, hogy a lehető leggyorsabban hazamenjenek. Ebből adódóan nem szereznek kellő professzionális helyismeretet és nem védik sajátjukként a várost. Megfelelő helyismeret nélkül a bűnüldözés hatékonysága elmarad a mindig helyben lévő körzeti megbízottak munkájának hatékonyságától. A rendszerváltás előtt egy körzeti megbízott pontosan tudta, ha a Kis Pipacs környékén van verekedés, hová kell becsengetni, most sajnos nem így van.
hvg.hu: Miképpen lehetne itt tartani őket?
S.A.: Normális körülményeket és lehetőségeket kell teremteni az idevezényelt fiatalok számára. Nem egészséges, hogy kollégiumi szintű szállásokon helyezik el őket. A fővárosban szolgáló rendőröknek megfizethető bérlakást kell biztosítani. Ha valaki tíz évig a fővárosban teljesít szolgálatot, akkor megvehetné a lakást és a tíz év alatt kifizetett bérleti díj beszámítana a vételárba.
hvg.hu: Ez nem hangzik rosszul. És hogyan varázsolna a fővárosba több zöldterületet?
S.A.: A fővárosban működő cégeket meg kellene bízni, hogy mint egy-egy park, közterület felelősei, védnökei ügyeljenek a rájuk bízott zöld darabka tisztasága, rendezettsége fölött. A közterületekre fordított költségeiket pedig leírhatnák iparűzési adójukból. A védnökséget vállaló cégnek biztosítani kell az érintett területen az internethez való vezeték nélküli ingyenes hozzáférést, így a park nem csupán a kikapcsolódást jelentheti, hanem munkahely is lehet.
hvg.hu: Budapest utcáit megtöltik a biciklisták, a parkokban pedig szorgos tisztviselők dolgoznak – barátságos jövőkép. És hogyan oldaná fel az ellentmondó érdekeket az este 10 után szórakozni vágyó fiatalok és az éjszakai nyugalomra vágyó polgárok között?
S.A.: Olyan megoldásra van szükség, mely a lakók, a szórakozni vágyók és a szórakozóhelyek üzemeltetőinek az érdekeit is tiszteletben tartja. Fel kell mérni azoknak a szórakozóhelyeknek a körét, melyek elhelyezkedésükből, működésük jellegéből adódóan zavarják a környezetükben lakók éjszakai nyugalmát. A szórakozóhelyeket érdekeltté kell tenni abban, hogy működésük ne zavarja a lakókat. Ez akár a működésnek a feltétele lehet, de csak a megfelelő objektivitással tud működni a rendszer, szükség van zajmérésre, térfigyelő rendszerek alkalmazására. Továbbá, ki kell választani azokat a területeket, amelyek biztosíthatják a zavartalan szórakozást, gondolok itt konkrétan a Várkert, a volt Ifjúsági Park felújítására.
hvg.hu: Ha jól tudom, tervei között szerepel a párizsi Disneylandhez hasonló szórakoztatópark létrehozása.
S.A.: Ha Párizsban megérte, hogy létrehozzák az európai Disneylandet, akkor Budapesten miért ne lehetne mondjuk egy Harry Potter Parkot építeni? A parknak ideális helyszínt adna a kőbányai szeméttelep területe, amely egyébként rekultivációra vár. A repülőtér közelsége és egyéb közlekedési adottságok miatt jól megközelíthető a terület. Ezzel a látványos szórakoztató parkkal megoldódna a Vidámpark és az Állatkert évek óta tartó csatározása, hogy az egyiknek kéne a terület, de a másik nem tud hová menni. Ehhez csupán a főváros hozzáállása kell, a pénzt hozzák a befektetők. A park kombinálható egy kulturált szórakozási lehetőséget nyújtó központ kialakításával is, mely minden korosztály igényét kiszolgálná.
hvg.hu: Ön mint a Tisztelet Társaságának ügyvivője biztos gondolt az idősekre is a programjában.
S.A.: Természetesen, egy dolgot emelnék ki ebben a témában. Nagyon sok nyugdíjas információ hiányában nem értesül időben dolgokról. Éppen ezért szeretnék létrehozni egy Idősügyi Információs és Last Minute Center-t, melynek az lenne a feladata, hogy többek között kigyűjtse az egyes kerületi vagy fővárosi polgármesteri hivataloknál rendelkezésre álló információkat a szociális ellátásokról, egyéb szolgáltatásokról, hivatali ügyekről. S egy kis figyelmesség: hasznos lenne, ha valamelyest lassítanák a metróhoz vezető mozgólépcsők sebességét, mert a gyorsasága miatt az idősek félnek igénybe venni ezt a közlekedési eszközt.
Szükség lenne kegyeleti járandóságra is, amely minden budapesti szépkorút megilletne, ha elveszti élet- vagy házastársát. A főváros szolidaritását kifejező támogatás jelezné leginkább: mindenkire számít Budapest, ahol mindenki számít.