2010. április. 07. 15:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. április. 07. 16:58 Vélemény

Tölgyessy az ATV-ben: „Menjetek a fenébe, mondják a válságövezetekben"

Szembe kell nézni azzal, hogy a létező kapitalizmusnak magyarországi változata megbukott, a jobboldali radikalizmus kísérteni fog, amíg nem fordulnak jobbra a dolgok. Orbán Viktornak rettenetesen nehéz döntéseket kell hoznia már kormányzása elején, de sokba kerül, ha annak szurkolunk, hogy ne sikerüljön neki – mondta el többek között Tölgyessy Péter az ATV Bánó András vezette Pont7 c. műsorában. Az interjú figyelemreméltó részeit az alábbiakban ismertetjük.

- A szocialisták az utolsó héten egy millió embert akarnak megszólaltatni aktivistáik, illetve képviselőjelöltjeik révén. Ez vajon sikerülhet?

- Sohasem hittem abban, hogy mozgósítás döntő lehet, egy-két százezernyi szavazót mozgathat, nem többet. A választó maga dönti el, elmegy, vagy nem,  sőt, ha habozik és erőszakoskodnak vele, a dolog az ellenkezőjére fordulhat. A szocialistáknak elvileg vannak tartalékaik, a legutóbbi törvényhozási választáson a 43 százalékot kaptak, összesen 2,3 millió szavazatot gyüjthettek be. Most mintegy 800 ezer szavazatra számíthatnak. Óriásiak tehát a tartalékaik, de óriásiak a botrányok is.

Tölgyessy Péter

Szembe kell nézni azzal, hogy a létező kapitalizmusnak az változata, ami itt van Magyarországon, megbukott. A magyar közvélemény széles rétegei azt mondják, így tovább nem mehetnek a dolgok. Jöhet reform közgazdász azzal, hogy várni kell még, amíg a dolgok jobbra fordulnak, de ez borzasztóan idegesíti az embereket. Húsz év telt el, nincs mire tovább várni. Óriási a rendszertagadás vágya a magyar közönségben. A Jobbik mindent tagad, a többiek pedig mást mondanak, mint eddig. Köztük a szocialisták, Sok tekintetben leszálltak a reformer vonalról és visszatértek korábbi törzsközönségükhöz, és a kádári kisember értékeit próbálják felmutatni,

- Az MSZP roma politikája a döntő ok, ami miatt a Jobbik így megerősödött?  

Válaszom határozott nem. Vannak az országnak olyan körzetei, pl Baranya megyében, ahol kiéleződött a helyzet, mégis átlag alatti a Jobbik támogatottsága. Ahol viszont elviselhetetlen, kilátástalan a helyzet és hiteltelen az, ha azt mondják, hogy várjunk még, a piaci viszonyok megoldják a dolgot, és ráadásként megjelent a cigányokkal kapcsolatos feszültség, ott határozottan előretört a Jobbik: ilyenek az az északkeleti megyék, ilyen Szabolcs is. .    

- De mit kínál a Jobbik, mint orvosságot -- rendet, csendőrséget?

„Fenébe az egész rendszerrel” - ez a fő mondanivalója. Könnyű belátni, hogy Magyarországon a 70-es évek közepe óta tart a válság. Azóta minden kormány azzal áll elő, hogy most lesznek megszorítások, azután reformok, és azután jobb lesz. Ezt sokáig elhitte a közvélemény. Az első megszorítás 1977-ben születik, akkor szűnik meg a 3.60-as kenyér. Jóval túl vagyunk a 30 éven, a válságövezetekben ezt már nem hiszik el, és azt mondják, „menjetek a fenébe.” Szándékosan fogalmazok ilyen erőteljesen Ebben a szavazóközegben szabályos rendszertagadás van, „vigyétek a rendszereteket a pokolba”. Nincs hit, nincs remény.

 - Erre még rátesz a zsidózó, antiszemita politika amit a Jobbik képvisel…

 - Ez teszi teljesen számukra hitelessé a rendszertagadást. A Jobbik egy létező kultúrára épül rá. Sok helyen a rendszertagadás baloldali, de nálunk ez   nagyrészt baloldali párthoz kötődik, de ahhoz kötődött korábban is, ezért nagyon nehéz volna baloldali rendszertagadóként megjelenni, bár az LMP valami hasonlóval kísérletezik. Ugyanakkor itt van készen egy szimbólumrendszer, egy kategóriarendszer, ami ittmaradt a két háború közti időkből, és ez áttört.

Van még egy fontos dolog, a fiatalok orientációja. A 30 év alatti fiatalok között a Jobbik veri –nemcsak ezeken a vidékeken, hanem mindenütt – az MSZP-t, Ez rettenetes kritikája a mi generációnknak. És nehogy azt higgye valaki, hogy a buta fiatalokról van szó. A Jobbik jelen van legjobb egyetemeinken, köztük a Közgazdasági Egyetemen is. Amíg a magyar társadalom nem érzi, hogy már jobb, működőképesebb ez a mai kapitalizmus, addig ilyen vagy olyan formában, a jobboldali radikalizmus kísérteni fog. Hiba lenne lebecsülni öket, reményt, hitet, szimbólumrendszert, sodrást adnak.

 - De ők is beleütköznének a piacgazdaságba?

 - Egyelőre ellenzékben lesznek, nem fognak beleütközni. Teljes haragjukkal neki fognak rontani a Fidesznek. Nem az MSZP-nek, amely feltehetően alig fog létezni.  A Jobbik célja világos: szét akarja szakítani a jobboildali közösséget, és olyan felosztást akar, hogy egy felöl vannak a nemzetiek, akik jó magyar ügyekért dolgoznak, és mindenki más nyugatos liberális, ami az ő szótárukban a hazaárulónál is keményebb szitokszó, A liberálisok fő ereje szerintük a Fidesz,  A következő hónapokban ez lesz a jobbik politizálásának fő iránya. A Fidesz várhatóan megpróbál majd előzetes csapást mérni a Jobbikra, például utána néznek a pártjuk finanszírozásának.

 Mindenestre az idő rövid- és középtávon a Jobbiknak dolgozik, Nem fognak mást csinálni, mint számon kérik az elmúlt 8 évben tett fideszes ígéreteket. Állandóan ismételgetni fogják: miért nem csináltátok meg? Ti mondtátok, most mi van ezzel?  Jobboldali véleményformálókat akarnak majd a saját oldalukra kényszeríteni, mondván, meg akarjátok tagadni eddigi életműveteket? Vannak közöttük, akik szerint az lesz Orbán küldetése, hogy a globális kapitalizmus rettenetes hibás rendszeréből kivezesse az országot. Persze ezt nem lehet megcsinálni. Orbán Viktornak igazodnia kell a világhoz, a reális gazdasághoz, miközben jobboldali elvárások az ellenkezőjét sugallják. Rövid és középtávon tehát óriási lehetőségei vannak a Jobbiknak, mert ennyi idő alatt az ország dolgait nem lehet rendbe tenni.

[[ Oldaltörés (Folytatás: Mi a helyzet a kétharmaddal?) ]]

 - Ha a Fidesz megszerzi a kétharmadot, könnyebben tud védekezni a Jobbik nyomulása ellen?

 - Messze nincs akkora jelentősége a kétharmadnak, mint amennyit sokan tulajdonítanak neki. Az oktatás és egészségügy rendbetételéhez nem kell kétharmad, amihez kell, az a hatalommegosztás rendszere. Ha kétharmadot kap a Fidesz, akkor mindenért felelős. Tíz éve az MSZP volt a legszilárdabb párt Magyarországon, jóval beágyazottabbnak tűnt, mint most a jobboldal, és képes volt összeomlani, mert rosszul kormányzott. Ugyanígy összeomolhat most is a Fidesz, a kétharmad ellenére, ha rosszul kormányoz. Az igazi kérdés a cselekvőképességet illetően nem az, hogy valaki hány százalékot kap, hanem az, hogy mire kap felhatalmazást. Magyarország demokratikus ország marad, Európa közepén vagyunk, a demokrácia nem veszhet el ilyen könnyedén. Lesznek választások, és a Fidesznek újra meg kell tudni méretnie magát. 

Orbán Viktor előtt az a kihívás, hogy nem folytathatja Bajnaiék gazdaságpolitikáját, nem erre kap felhatalmazást, ugyanakkor az a kérdés, hajlandó-e  a világgazdasághoz igazodó reálpolitikára? Szerintem igen, és ezt jo eséllyel kompenzálni fogja szimbolikus politikával és másutt hozott lépésekkel. A Fidesz arra készíti fel a választókat, hogy komoly gondok lesznek,  már nagy ugrásról  kevésbé van szó. Orbánnak rettenetesen nehéz döntéseket kell hoznia már a kormányzása legelején.  

- Fel van ő erre készülve?

- Ki fog most derülni, mekkora politikai tehetség. Akkora feladatot kap, mint talán senki előtte. Örököl egy rettenetesen elfáradt országot, akkor van esélye a sikerre, ha vissza tudja adni a magyaroknak az önbizalmat, a siker érzését,  ha az emberek elmondhatják, vagyunk olyan sikeresek, mint a szlovákok. Ha meg tudja szabadítani a magyarokat a 30 éve bennük élő válságtudattól, akkor Otrbán Viktor sikeres lesz. Bizonyos mértékig ez lelki feladat is. Nem csak arról van szó, hogy a számok stimmeljenek.  A gazdasági világválságból az tudott először kijönni, akinek sikerült a hitet visszaadni az embereknek, hogy menni fog.  Orbánnak úgy kell lépnie, hogy ezt a rettenetes borúlátást derűlátássá formálja,. Mi jön ki ebből, nem tudjuk. Meg van a lehetősége a kudarcnak is, de ennek nagyon nagy lenne az ára. Tudom, a baloldalon sokan azt mondják, elveszett már megint négy évünk. Túl sok négy évünk veszett már el. Sokba kerül, ha annak szurkolunk, hogy ne sikerüljön Orbán Viktornak. Minden magyarnak az az érdeke, hogy kezdjünk a válságból kijönni.

- Széteshet-e a baloldal egy választási vereség után?, 

- Függ a mértékétől. Ha nagyon megalázzák a szocialistákat, például jelentősen alulmarad a Jobbikkal szemben, akkor igen. Mi lesz a kis pártokkal?  Ha az LMP 6-7 százalékot elért  márpedig vannak erre adatok, ez  hihetetlenül  megalázó lesz az MSZP-nek. Egzisztenciák özöne fog összeomlani, akik nagyon idegesek lesznek,  és a felelősöket fogják keresni.  A szocialistákra akkora teher fog hárulni, mint 56 óta sohasem. A rendszerváltás terhe ehhez képest semmi nem volt, ami vár rájuk néhány hét múlva. Ugyanakkor a pártban rendkívül erős a párt-fétis. A párton belül mindent lehet csinálni, lehet kibeszélni, helyezkedni, forogni ide-oda, egy dolgot nem lehet, otthagyni a pártot.

- Kivéve, ha valaki csinál egy másikat.

- Igen, ezért várhatóan teljesen új mozgások lesznek. Ledőlt egy hatalmas fa az őserdőben, és az a kérdés, mi lesz helyette?  A régi gyökerekből táőlálva, kibújhat egy-két új hajtás, azaz a régi alapokon, új emberekkel,  ujjászerveződik a párt. Ebben a szocialistáknak óriási tapasztalatuk van. Ezt a pártot már háromszor oszlatták fel azn elmúlt 60 évben, Kádár kétszer, és a rendszerváltás nyomán is. De lehet, hogy új fa nő ki, aminek a nevét sem ismerjük. De ott van jelentkezőként az LMP is.

 - De ott van jelentkezőként a Gyurcsány köré tömörülő baloldali csoport, mondjuk Demokratikus Charta Párt!?

 - Ennek az esélye roppant kicsi. A baloldali értelmiség körében Gyurcsány még mindig egy hős, és nagy a támogatottsága a nyugdíjasok körében is. Gyurcsány a baloldal 100 éves hívó szavait tudta előhozni, minél messzebb volt valaki Magyarországtól, annál nagyobb hatást gyakorolt rá. Hatalmas baloldali nagyságok támogatták külföldről, Fejtő Ferenc és mások. Ugyanakkor nála gyűlöltebb ember kevés van ma az országban, a mérések is ezt mutatják. A baloldali közönséget is hallatlanul megosztja. Nagyon nagy bajnak kell történnie, hogy a szektán kívül öt visszavárják. Ezért a nyolc évért a felelősséget az ő nyakába fogják varrni. Könnyen lehet, éppen az ő elvtársai szakrálisan megpróbálják „legyilkolni” a korábbi vezért, hogy felmutassák a felelőst.

 Gyurcsány körüli játszma tehát hátra van. Egy csomó kiszámíthatatlan dolog történhet a baloldalon. Mindenestre, a baloldal a történetében már annyi esélyt kapott a megújulásra, és ezekkel oly kevéssé tudott élni, jobban járunk, ha új szereplők vannak. Adjunk esélyt az új fáknak. Baloldalra szükség van, rengeteg szavazó igényeit jelenítik meg.

 - És liberálisokra nincs szükség? Eltűnnek a süllyesztőben?

 - At a típusú párt, mint amilyen az SZDSZ volt, igen. Hogy egyáltalán eddig tartós szereplő lett, abban sok véletlen volt, többek között a négy igenes  szavazás véletlene. 89 nyarán az SZDSZ-t 2-6 százalék közé mérték, annyira, mint a „nagy” SZDSZ összeomlása után. Az SZDSZ a magyar baloldal egyik pártja volt, a baloldali értelmiségé. A hagyományos kategóriák szerint nehezen nevezném liberális pártnak. Mint politikai erőnek a története befejeződött.

 - És a pártstruktúra hogyan alakul át? 

 - Akkora változás lehet, olyan, ami a rendszerváltáshoz fogható. A kétpárti struktúra katasztrófa volt, hideg polgárháborúba vitt. Nagyon nagy baj volna, ha ez helyreállna. Pedig a szocialisták gyakorlatilag ezt javasolják. „Szavazzatok ránk, hogy folytathassuk a háborút. A Jobbik rettenetes negatív dolog, de kilökött egy téglát a kétpárti rendszer falából, amivel, ha jól sáfárkodik a társadalom, esélyt is kapunk. A magyar társadalom előtt megnyílt egy lehetőség, felépítheti újra magát, megjelenhetnek új erők, új személyiségek. Minden rajtunk múlik.  

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.