Amikor a Vereckei-hágó visszatért
A revíziós magyar külpolitika 1939. március 15-én sikert könyvelhetett el: Magyarország visszaszerezte az akkor a széteső Cseh-Szlovákiához tartozó, de 1919 előtt ezer évig magyar fönnhatóság alatt állt Kárpátalját is. Közben a nemzetiszocialista Németországhoz fűződő – utóbb katasztrofális következményekkel járó – kapcsolatok tovább erősödtek.
Az 1938. november 2-án – szinte napra pontosan húsz évvel a történelmi Magyarország megszűnése után – kihirdetett első bécsi döntéssel Magyarország területe 93 ezer négyzetkilométerről 105 ezer négyzetkilométerre, lakossága – az 1941-es népszámlálás adatait alapul véve – 9,3 millióról 10,4 millióra nőtt.
Az első bécsi döntés után apróbb területcserére került sor Magyarország és Cseh-Szlovákia között. (A kötőjeles írásmód előzménye az volt, hogy október 6-án Szlovákia, 8-án pedig Kárpát-Ukrajna deklarálta autonómiáját.) Magyarország megkapta Kassa környékét, ugyanakkor lemondott az 1910-es népszámlálás szerint hetvenkilenc százalékban magyarok lakta – az Ipolyság és Léva között félúton található – Szántóról és Tardoskeddről. (Ez volt az Osztrák-Magyar Monarchia utolsó népszámlálása, melyhez történészek, demográfusok és statisztikusok azóta is előszeretettel nyúlnak vissza.) E határkiigazítások nyomán Magyarország területe további nyolcvanöt négyzetkilométerrel nőtt.
Miután Kárpát-Ukrajna politikai központja, Ungvár az első bécsi döntéssel visszatért Magyarországhoz, a németbarát Volosin Ágoston vezette autonóm kárpátukrán kormány Husztra tette át székhelyét, ahol a náci Németország konzulátust nyitott.
Imrédy Béla, balján Teleki Pállal. Politikai vacsora a 30-as évek végén © Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtára |
Február 15-én gróf Teleki Pál alakított kormányt. A kormány szerette volna elérni, hogy Magyarország határos legyen Lengyelországgal, ezért különösen Kárpátalja visszaszerzését tartotta fontosnak. Cseh-Szlovákia közelgő széthullására számítva március 10-én Teleki javaslatára a kormány olyan határozatot hozott, hogy Kárpátalját katonai erővel, akár német beleegyezés nélkül is visszafoglalja. Berlin jóváhagyása azonban megérkezett: bár egy német gyámság alatti szlovák bábállam létrehozásához ragaszkodott, a Volosin vezette ukrán nacionalisták államalapítási törekvéseit Hitler nem karolta föl. (Volosin nem egyszerűen rutén nacionalista volt, hanem ukrán: az volt a célja, hogy valamennyi ukrán – Kárpátokon innen és túl – egy államban egyesüljön. Szeme előtt az olasz egység lebegett, s Kárpátaljának az egység kovásza Piemont szerepét szánta.) Ezzel Magyarország előtt megnyílt az út a Vereckei-hágóig.
Március 15-én Németország bevonult Csehországba, melynek helyén létrehozta a Cseh-Morva Protektorátust, a függetlenségét egy nappal korábban kikiáltó Szlovákia pedig Tisza József római katolikus pap vezetésével de jure önálló, de facto Németországtól teljes mértékben függő, klerikál-nacionalista bábállam lett.
Volosin Ágoston © Wikipedia.org |
A magyar felsőbb hadvezetés úgy ítélte meg, hogy Kárpátalja egyik stratégiailag és hadászatilag fontos útvonala, az Ung völgye nyugatról nincs kellőképpen biztosítva, a köz- és vasútvonalak túl közel esnek a határhoz, így katonailag védhetetlenek. Mindezek miatt olyan területekre is igényt formált, amelyek a fölbomlott Cseh-Szlovákián belül nem Kárpátaljához, hanem Szlovákiához tartoztak. A magyar diplomácia okfejtése szerint Szlovákia és Kárpátalja között soha nem volt kialakított és rögzített határvonal, így a hadvezetés feljogosítva érezte magát e területek megszállására. Ennek megfelelően március 23-án az úgynevezett magyar-szlovák kis háború keretében folytatódtak az öt nappal korábban félbeszakadt kárpátaljai hadműveletek: az Ung völgyében összecsaptak a magyar csapatok a cseh-szlovák hadsereg maradványaival, illetve az akkor már szintén fölbomlófélben lévő Szics-gárda egységeivel. Az összetűzések légiháborúba torkolltak: a frissen megalakult szlovák légierő Ungvárt, Nagybereznát , Rimaszombatot és Miskolcot, a magyar pedig Igló repülőterét bombázta.
Magyarország térképe, az 1939 áprilisi határokkal |
Az események ismeretében utólag valószínűsíthető, hogy a magyar diplomácia önállósítani akarta magát a németektől. Ennek eredménye az lett, hogy a szlovák kormányt – ha lehet – még az eddigieknél is jobban a németek karjai közé kergette.
A visszatért Kárpátalját a június 23-án kihirdetett 1939. évi VI. törvénycikkel csatolták formálisan is vissza Magyarországhoz, július 7-én pedig megszűnt az addigi katonai közigazgatás.
Míg az első bécsi döntéssel Magyarországhoz visszatért országrészek lakosságának túlnyomó – öthatod – része magyar nemzetiségű volt, addig Kárpátalján a magyarság nem alkotott többséget: a visszafoglalt területen az 1939. júliusi, kárpátaljai népszámlálás szerint 665 ezer ember élt, s csak 12,7 százalékuk volt magyar, mintegy hetven százalékuk rutén. Épp ezért a kormányzat a visszatért Kárpátalja nem magyar – főleg rutén – lakossága számára nagyvonalú ígéretekkel igyekezett a magyar állami fennhatóságot vonzóvá tenni.
Az egykori hivatalos magyar propaganda szerint „a nem magyar népek is visszakívánkoznak az ezeréves Szent István-i birodalom védőernyője alá: a Kárpátalja visszafoglalásával Magyarországhoz került kisebbségek alig várták a cseh uralom alóli fölszabadulást”. 1939. június 30-án a kooptált felvidéki és kárpátaljai képviselők elfoglalták helyüket a magyar törvényhozásban. Három képviselő – a magyar Király József, a szlovák Kadlec Antal, valamint a rutén Bródy András; utóbbi Volosin előtt a Cseh-Szlovákián belül működött autonóm Kárpát-Ukrajna miniszterelnöke – napirend előtti felszólalásban fejezte ki köszönetét és háláját a cseh uralom alól való felszabadulásért, illetve a visszatérésért az ezeréves magyar haza szárnyai alá.
Magyar Ansaldo harckocsi század vonul be Husztra |
Bő egy év múlva, 1940. július 23-án Teleki gróf a Népszava előbb idézett szellemében az országgyűlés elé terjesztette a „Kárpátaljai Vajdaságról és annak önkormányzatáról” szóló törvényjavaslatot. A miniszterelnök, aki egyébként világhírű földrajztudós, s mint ilyen, a „vörös térkép” szerkesztője volt, nem óhajtott még egy Trianont, így a kisebbségekkel szemben – leszámítva a zsidókat – a legnagyobb türelemmel és empátiával igyekezett eljárni. A Kárpátaljai Vajdaságból azonban végül nem lett semmi, a magyar nacionalisták, s különösképp a kárpátaljai magyarok – akik, úgymond, nem akartak saját hazájukban kisebbségi sorba kerülni – ellenállása és a háborús viszonyok között különlegesen fontos biztonsági szempontok miatt.
A miniszterelnök utóbb visszavonta törvényjavaslatát. Ennek ellenére Kárpátalja részben autonómiát élvezett: az élére kinevezett báró Perényi Zsigmond kormányzói biztos megpróbálta a rábízott területet Teleki elképzeléseinek megfelelően igazgatni. Őt azonban 1940. szeptember 12-én Kozma Miklós váltotta, aki igyekezett az autonómia gondolatát zárójelbe tenni. Nem véletlenül: közben a második bécsi döntéssel több, mint egymillió román került magyar fönnhatóság alá, számukra a magyar kormányzat pedig aligha akarhatott a rutén autonómiával precedenst állítani.
Szegő Péter