2008. szeptember. 26. 14:33 Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 26. 21:31 Vélemény

A „renegát” Komáromi, vagy mi fő a patacsi bográcsban?

Komáromi István a pécsi MSZP Mecsek-nyugat alapszervének titkára, a szocialisták dél-dunántúli fellegvárából sürgeti Gyurcsány Ferenc lemondását a miniszterelnökségről. Néhány hete szellemi műhely alakult vezetésével Patacson, Másképp- Más kép néven. Ellene fegyelmit indítottak, ugyanakkor kezdeményezése országos visszhangot keltett.


Komáromi István
hvg.hu: Amióta áprilisban nyilatkozott portálunknak, és utalt arra, hogy szívesen látná – társaival együtt – Gráf Józsefet miniszterelnöknek – az MSZP-ben összezártak a sorok, Gyurcsány helyzete ismét megszilárdult. Levont ebből valamilyen következtetést nemrég szerveződött szellemi műhelyük, a Másképp - Más kép?

Komáromi István: Mindenekelőtt leszögezném, az alapszabály adta lehetőségekkel élve szerveztük ezt a szellemi műhelyt, tájékoztattuk róla a megyei pártelnököt, Tasnádi Pétert, továbbá a helyi és az országos MSZP vezetőséget. Változatlanul valljuk: az MSZP társadalmi elfogadottsága a mélypontra jutott, ezért kell másképp cselekednünk, a párt és a baloldali szimpatizánsok elvárásainak megfelelően. A márciusi népszavazáson a magyar társadalom világos értékítéletet mondott a neoliberális gazdaságpolitikáról. Ebből következik, hogy a társadalom számára más képet kell megjelenítenünk a pártról. Sajnos, a szocialistákról korábban kialakult kép elhomályosodott, ezért a szociáldemokrata eszméket bátrabban és határozottabban kell képviselnünk. Ez mozgalmunk lényege.

hvg.hu: Patacson, az ön hétvégi házában bontott zászlót a szellemi műhely, augusztus 30-án. Bár meghívták a párt országos vezetőit, azok lemondták a látogatást. Mit hallottak volna, ha elmennek?

K.I. Küldtünk meghívót Gyurcsány Ferencnek, Tasnádi Péternek, Lamperth Mónikának, Kiss Péternek és a választmány elnökének, Simon Gábornak is. Jó részük előbb elfogadta, majd lemondta a meghívást a mozgalom alakuló összejövetelére. Végül azután az összes városi és megyei vezető bojkottálta a rendezvényt. Három előadás hangzott el. Debreceni Kálmán közgazdász elemezte a miniszterelnök Megegyezés című programját. Horváth Csaba politológus, a pécsi egyetem docense Gyurcsány közéleti pályafutásáról beszélt, a kezdeti, pozitív időszaktól kezdve egészen a jelenlegi, kritikus helyzetig. Hangsúlyozta, jólenne, ha a miniszterelnök, látva jelenlegi alacsony társadalmi elfogadottságát, valaki másnak adná át a kormányrudat, és egy integráló személyiséget hozna helyzetbe. Jelenleg a kormányfő nem integrálja, hanem irritálja a társadalmat, ezt támasztják alá a közvélemény kutatások is, hiszen a megkérdezetteknek közel hatvan százaléka szeretné, ha lemondana. A harmadik előadás az MSZP-ről szólt, egy Bács-Kiskun megyei pártalapító, Czöndör Gyula keményen fogalmazott, és elitélte azt a mentalitást, amelynek lényege a hatalomhoz való ragaszkodás minden áron .

hvg.hu: Volt már egy korábbi akciója is, amelyről a hvg.hu beszámolt.

K.I.: Előrehozott tisztújítást kezdeményeztem, amihez szükség van a nyilvántartott párttagok tíz százalékának támogatására. Két levelet is írtam a vezetőségnek, mondják meg pontosan, mennyi aláírást kell ehhez összegyűjtenem, azaz közöljék a taglétszámot, de nem adtak választ. Közben egyesek úgy tudják, hogy húsz és harmincezer között van az MSZP-tagok száma. Ha ez igaz, súlyos hiba, hogy ekkora bázisú párt nem veszi figyelembe a társadalom akaratát. A fizikai és társadalmi törvényszerűségeket meg lehet ugyan erőszakolni, de abból csak gnóm gyerek születhet.

hvg.hu: Önt most frakciózással vádolják, a pártja eljárás alá vonta. Fegyelmit kapott?

K.I.: Távollétemben megindították az eljárást. A fegyelmi indoka az, hogy több pontban megszegtem a városi elnökség és a választmány határozatait, valamint az MSZP alapszabályát. Csakhogy ezzel épp a pártvezetés sértette meg az alapszabályt. Nevezetesen a hatodik paragrafus C pontját, mely kimondja: „Amennyiben a párttag írásban fordul kérdéssel vagy véleménnyel az elnökséghez, harminc napon belül érdemi választ kell rá kapnia.” Nos, én tavaly, szeptember 13-án jeleztem a problémákat egy hat oldalas levélben a városi és a megyei elnökségnek. A mai napig sem mondott nekem senki semmit. De mondjuk ez az én személyes gondom is lehet. Azt viszont elvárom, hogy aki engem felelősségre von, jelölje meg az alapszabálynak azokat a pontjait, melyeket és állítólag megsértettem. Vannak persze a pártban, akik bíztatnak, kérik, ne törődjek a fegyelmivel, haladjak tovább az utamon. Egyébként a debreceni kizárt szocialistákkal, Sarkadi Zsolt körével állandó kapcsolatban vagyok.

Gyurcsány és az ellenzék méregfoga (Oldaltörés)

hvg.hu: Október 11-én tartja az MSZP soron kívüli kongresszusát. Lehet, hogy az Ön kezdeményezésének hatása érződik majd a nagypolitikában is?

K.I.: Szeretném, ha Gyurcsánynak erős ellenzéke lenne a kongresszuson. Addigra a Másképp – más kép mozgalom, mint szellemi műhely, készít egy anyagot, melyet minden kongresszusi küldöttnek elküldünk. Tudjuk, hogy a miniszterelnök a markában tartja a párt 188 parlamenti képviselőjét, de az 5-600 küldött egy része azért meghallgathatja az érveinket. Ismeretes, hogy a kongresszusnak két témája lesz. Az első: Gyurcsány megerősítése a kisebbségi kormányzás folytatásában. Erre mi azt mondjuk: folytassuk a kormányzást kisebbségben, hiszen a konvergencia-programnak 2010-ig ki kell futnia. De Gyurcsány Ferenc nélkül vigyük tovább a boltot, egy másik szocialista politikus vezetésével. A másik téma: a cselekvési program. Ehhez rangos közgazdászok véleményére alapozva igyekszünk hozzászólni, és változásokat sürgetünk.

hvg.hu: A párt vezetői arra hivatkozva utasítják el Gyurcsány lemondását, hogy ez utat nyitna az előrehozott választásokhoz, amit mindenképpen el szeretnének kerülni, mert - legalábbis az utóbbi időkben végzett közvélemény kutatások szerint - z MSZP súlyos vereségéhez vezethet.

K.I.: Én ezt pont fordítva látom. Ha Gyurcsány Ferenc lemondana a miniszterelnökségről, ezzel kihúznánk az ellenzék méregfogát, nem rohangálnának naponta ki az ülésteremből. Gyurcsány Ferenc utódját nem támadhatnák olyan erővel, mert akkor a közvélemény a Fidesz ellen fordulva, azt mondva, hogy „ezeknek senki sem jó? Egyúttal lecserélhetnénk néhány minisztert. Ezekkel a korrekciókkal a kisebbségi kormányzás eredményes lehetne, ráadásul az SZDSZ fenntartás nélküli támogatására is számíthatnánk. Ha ezt a taktikát követjük, az MSZP-nek 2010-ben esélye lenne a győzelemre, hiszen egy ütőképesebb kormánnyal addigra a gazdaság jobb állapotba kerülhetne. .

Pelle János