Szabad madarak zuhanórepülésben
Tavalyelőtt az SZDSZ újfent bejutott az Országházba. De ez a párt már nem az 1988-89-es, liberális minimum alapján politizáló antikommunista csapat volt. Hanem a hiányhalmozó, hitelből osztogató, az ország valódi állapotát titkolni próbáló diktatúra mentális hagyatékának gondozója. Igazából bármit tesznek, legalább tíz-tizenkét esztendőt késtek vele. Márpedig ez politikai léptékben behozhatatlan. Amit az SZDSZ jelen pillanatban csinál, az a szabadelvűség lejáratása.
© Stiller Ákos |
Jól felmérhető: az SZDSZ elitjéből lassacskán csak azok maradnak a parancsnoki hídon, akiknek a párton kívül nincs közéleti lehetőségük. Akik belpolitikailag piacképes helyzetben vannak, igyekeznek másfelé tájékozódni. Ezt teszik azon fajsúlyos helyi vezetők, akiknek talán a szabad madarak lezuhanása után is van reményük a túlélésre. Mert a Kádár-rendszer lebontásában komoly érdemeket szerzett társulás agóniája utolsó fázisában van. Persze a degeneratív kényszerpályára nem tegnap léptek. A párt már a ’90-es évek elején, a Demokratikus Chartával, majd a Horn Gyulával tető alá hozott 1994-es koalícióval az önfeladásos identitásvesztés útjára lépett. Hisz az abszolút többséggel bíró posztkádári baloldal mellett a liberálisok csak szalonképességi díszítőelem voltak az állampárt örököseinek kalapján.
Persze, szóltak érvek a kormányba való belépés mellett is. Az ország gazdasági rendbetételéhez szükséges Bokros-csomagra a szociális demagógiával nyerő helyzetbe került MSZP egyedül aligha lett volna képes. Tulajdonképp Hornéknak égi mannaként jött a koalíció. Lehetett mutogatni a partnerre: ők akarják a gonosz, népnyúzó intézkedéseket. Miután a gazdasági stabilizáció piszkos munkáját elvégezte, az SZDSZ-nek legkésőbb 1996 őszén, a Tocsik-ügy erkölcsi konzekvenciáit levonva távoznia illett volna a koalícióból. Hogy aztán – szembeszállva a túlfejlett állam korrupciójával – újraépítse bázisát.
Csakhogy ami a belépéskor még pragmatikus, átmeneti szövetségnek tűnt, hamarosan érzelmi és egzisztenciális fegyverbarátsággá változott. A két párt háttérbázisa, gazdasági klientúrája viszonylatában egyre több átfedés mutatkozott. Hogy végül mégsem léptek ki, annak egyik oka, hogy az SZDSZ vastagon benne volt a Tocsik-ügy (és a pártfinanszírozási umbuldák) sűrűjében. Holdudvarából mind többen köszönhették gyarapodásukat politikai sportállásoknak (felügyelő-bizottsági tagságok, szakértői megbízások) vagy levajazott állami megrendeléseknek.
Így aztán a párt, amely legtöbbet hirdette a közkiadások lefaragásának szükségességét, állam-és hatalomfüggővé vált. Innentől pedig egyenes út vezetett a morális, szellemi és politikai hanyatlásig. Ők, akik lerombolták a kádárizmust, Medgyessy Péter oldalán tettestársak lettek a kádári paternalizmus részleges helyreállításában. Sem a fenyegető gazdasági csőd, sem pedig a miniszterelnök D-209-es múltja nem gátolta a liberálisokat, hogy rábólintsanak a fedezetlen osztogatásra. Pedig a közkiadások és a közterhek növelésével pont saját természetes bázisukat idegenítették el: a vállalkozókat, a tehetséges, öngondoskodásra, innovációra képes, magasan kvalifikált polgárokat.
Bűnrészessé váltak a gyurcsányi hazugságoffenzívában is. Vitathatatlan, a cinikus, rövidtávú politikai haszonszerzésre berendezkedő taktika ideig-óráig eredményes volt. Már ha a jövőkép alatt a mandátumok és stallumok öncélú átmentését értjük.. Szerencse, hogy a párt nem egyenlő a liberalizmus eszméjével. Így a parlamenti kiesésük nem gyengíti, hanem javítja annak megítélését. Friss, hiteles arcoknak kellene a semmiből – a piacpárti gazdaság, a szabadgondolkodó értelmiség háttértámogatásával – reorganizálni a közéleti és vállalkozói szabadság belpolitikai képviseletét.
Papp László Tamás