2008. május. 19. 13:32 Utolsó frissítés: 2008. május. 19. 16:04 Vélemény

ORTT: civilek lébecolnak a kuratóriumokban

Az etnobizniszhez kísértetiesen hasonló jelenség nyert polgárjogot a „királyi médiumokat” felügyelő civil testületekben. Sorozatban jutnak be a fenti kuratóriumokba olyanok, akik társadalmi részérdekek helyett leginkább önmagukat, illetve titkos megbízóikat, a pártokat képviselik.

Ahhoz képest, hogy már évekkel korábban ráirányítottuk a figyelmet a kedvezőtlen tendenciára, a költségvetési pénzből üzemelő Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) a nyilvánosság előtt csak most kezdett foglalkozni a dologgal. Legutóbbi közleményük tarthatatlan állapotokról beszél. „A médiairányításban a civil részvétel törvény által meghonosított formája olyannyira nem váltotta be a hozzá fűzött demokratikus várakozásokat, hogy az az állami működés indokolt társadalmi ellenőrzésének paródiájává vált” – szögezi le az ORTT. Konkrétan a grémium akkor állapította ezt meg, amikor „a legutóbbi sorsoláson – a korábbi évekhez hasonlóan – (…) sok civil szervezet úgy adott képviseleti megbízást egyetlen személynek, hogy a képviselet szakmai, szervezeti indokai nem voltak felismerhetőek.” Mint a közlemény hozzáteszi: egyesek több kuratóriumban is tagok, ahol más-más szervezeteket képviselnek. Továbbá: nincs pontosan meghatározva, mely civil szervezetek vehetnek részt a médiairányításban, így érdemi munkára alkalmatlanok is kuratóriumi tagsághoz jutnak.

A stop.hu számol be Lásztity Pérónak, a Szerb Országos Önkormányzat egykori elnökének esetéről, akit 2006-ban "sajátjai", 2007-ben az ukránok delegáltak a Magyar Rádió (MR) Közalapítványba, ahol az idén román színekben nyerhet mandátumot. Gráf Csilla 11 kuratóriumi tagságot mondhat magáénak: a köztévében hat, az MR-ben négy, a Dunában egy esztendőt tölthetett társadalmi delegáltként, szinte minden esetben más-más szervezet színeiben, és az is megesett, hogy egy időben két közmédium felügyeletében is szerephez jutott. Delegálta őt a Közéleti Önképzőkör éppúgy, mint a Magyar Vívó Szövetség, a Kalász Katolikus Asszonyok-lányok Szövetsége, a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége, a Regnum Marianum Sport Egyesület, a Magyar Katolikus Családegyesület, de a Hangya szövetkezeti mozgalom is.

Örvendetes, hogy a médiahatóságnak, ha későn is, de leesett a tantusz – mondhatná rosszmájúan e sorok írója. Aki már 2005 nyarán monitorra vetette: adóforintokból fenntartott rádiónk szakmai vezetőiről olyan fajsúlyos és komoly taglétszámmal rendelkező egyesületek küldöttjei döntenek, mint a Miasszonyunkról Nevezett Szegény Iskolanővérek Diákjainak Országos Szövetsége és a Magyarországi Romák Baloldali Szövetsége. De ne feledkezzünk meg az Agrárkutató Intézmények Országos Szövetségéről sem. Már akkor jeleztük, felelős közéleti tényezőknek is ki kellene már mondani: a civil kontroll eme lejáratása és megcsúfolása legfeljebb az adott intézmény csődbe navigálását szolgálja, a köz tájékoztatásának pártatlansági garanciáját – nem. Be kéne ismerni, ez a változat kudarcot vallott. Ennél már az is jobb lenne, ha a közszolgálatot csak a pártok képviselői tulajdonolnák. Aárhogy is vélekedjünk ugyanis a politikusokról, őket mégiscsak az ország népe hatalmazta fel a közvagyon fölötti jogok gyakorlására.

Fantomok felügyelnek (Oldaltörés)

De a néhány tucat állítólagos tagjukon kívül ugyan ki bízta meg a fantomlétből előugró “civileket”, hogy ők döntsék el, ki vezesse a tévét vagy rádiót? Persze – nem vitatjuk - lehetnek köztük tekintélyes létszámú egyesületek is. Annál nagyobb baj, hogy a száz fantomtagból álló megélhetési civilek a kuratóriumban ugyanannyi szavazattal rendelkeznek, mint a százezres aktív létszámú szervezetek. Ráadásul az ORRT közleménye csupán az egyéni indíttatásból, öncélú karriervágyból táplálkozó pozícióvadászatról beszél. De korántsem csupán erről van szó. Hisz semmi nem akadályozza meg a pártok szimpatizánsait, hogy – utasításra vagy szimpla túlbuzgóságból – nevesincs civil szervezetek tucatjait hozzák létre, a sorsolások révén “beépülve” a testületbe. Ezzel kör bezárult, a politikai visszaszüremlik. Igaz, el se ment.

Tény, hogy a Népszabadságban már 2002-ben megjelent: Hanti Vilmos, az MTV Közalapítvány kuratóriumának egyik tagja, aki hivatalosan a Magyarországi Gyermekbarátok Mozgalmát képviseli, az MSZP gyermektagozatának elnöke. Karácsony Mihály, aki a diákvállalkozásokat képviseli a kuratóriumban, az MSZP szakértője is egyben. Jobboldali kötődésű kurátor Dietz Ferenc. Róla az derült ki, hogy indul az önkormányzati választásokon, az Egyesület Szentendréért jelöltjeként, a Fidesz és az MDF támogatásával. Kiss Antal, a Fidesz és az MDF által támogatott Schmitt Pál főpolgármester-jelölt kampányfőnöke a Megyei Jogú Városok Szövetségét képviseli a testületben. Kucsora Tamás, a Szent Korona Társaság képviselője KDNP-s képviselőjelölt volt. Krizsán Sándor és Ékes Ilona kurátorok is önkormányzati képviselőjelöltek, az Újpestért Egyesület-Fidesz-MDF közös listáján szerepelnek. És lehetne még sorolni.

Megoldás lehetne, ha a sorsoláson csak olyan szervezetek indulhatnának, amelyek nyilatkozatban igazolják: vezetőségükben nincs pártkötődésű ember. Továbbá az 1 százalékos adófelajánlások száma meghalad náluk egy bizonyos – parlament által meghatározott – küszöböt. Ezzel biztosítva, hogy csak komoly, jelentős(ebb) szervezetek indulhassanak. Végül pedig: egy személy csak egy szervezet képviseletében, s kizárólag egy ciklusra jelölhesse magát. Így téve lehetetlenné, hogy az ügyeskedők – egyik fantomszervezetet a másik után alapítva – évtizedekre bebetonozzák önmagukat, és közben ellehetetlenítsék a közmédiumok vezetőinek megválasztását.

Papp László Tamás

hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.