Szent-Iványi: Az SZDSZ eltűnik, ha nem tud váltani
SZDSZ körökben egyre gyakrabban merül fel Szent-Iványi István neve, mint aki a legalkalmasabb lenne megújításának menedzselésére. Az Európa Parlament SZDSZ delegáció vezetője szerint irányváltás, megújulás híján az SZDSZ 2010-ben nem fog bejutni a parlamentbe.
hvg.hu: Úgy tűnik, minden összejött az SZDSZ-nek: vezetése válságban, népszerűsége a mélyponton, miközben koalíciós partnerével az egészségbiztosítási modellről folytat meddő vitákat. Mintha csak a kegyelemdöfés hiányozna ennek a rendszerváltó pártnak is….
Szent-Iványi István: Tagadhatatlan, hogy a párt nehéz helyzetben van, ebben külső és belső körülmények egyaránt közre játszanak. Eltűntek a reformelképzelések végrehajtásának feltételei. A népszavazás eredményeképpen az egészségügyi reform nagy bajba került, olyan kompromisszumokra lenne szükség, amelyek nagyon messze esnek az eredeti céloktól. Hiányoznak a másik nagy cél, a liberális adóreform megvalósításának közgazdasági illetve politikai feltételei is. Ami az SZDSZ-n belüli helyzetet illeti, a Köteles-ügy kirobbanása rávilágított egy súlyos problémára, az elnököt választó küldöttek hanyag ellenőrzésére. Azóta felszínre törtek a belső ellentétek, újabb szabálytalanságokra derült fény, amelyek megkérdőjelezték az elnökválasztás eredményét is. Tiszta sor, hogy csakis teljes tisztújítással, a küldöttek illetve a pártvezetés megismételt választásával lehet helyreállítani a bizalmat. A választásokat ezúttal szigorú ellenőrzés mellet, minden kis apró részlet szigorú betartásával kell megtartani.
hvg: Ez azonban kevés lesz, hogy a választók bizalmát is elnyerje az SZDSZ. Eddig mintha csakis népszerűtlen intézkedésekhez próbált volna híveket szerezni. Tölgyessy a minap felhívta a figyelmet, hogy még Kádár sem vetemedett arra, hogy központilag határozza meg egy-egy kórházban az ágyak számát.
SZ-I.I: Nem vitatom, hogy meg kell újulnia az SZDSZ politikájának,ma ugyanis nem sikeres, nem népszerű, nem tud érvényesülni. Kétségtelen, hogy a politikában dirigista elemek is helyet kaptak, „majd mi megmondjuk nektek, mi a jó” mottóval. Nem megmondani kell, hanem esélyt teremteni, ezt időnként elfelejtették a pártban. Másképpen kell politizálni, az elmúlt két év retorikája lejáratódott. Társadalmi támasza nincs, eredményre nem vezetett.
Mindezzel őszintén szembe kell nézni. Sok időnk nincs, két év múlva eljön az igazság pillanata, a választók ítéletet mondanak felettünk. Szerintem a népszavazás jó időben jött, arra figyelmeztette a koalíciót, változásra van szükség. Ugyanígy, bár eredetileg senki sem akarta, az SZDSZ-ben soron következő tisztújítás is esélyt adhat egy új politikai kurzus meghirdetésére.
-rR-