2007. december. 04. 12:00 Utolsó frissítés: 2007. december. 05. 12:09 Vélemény

Kármán Irén vádol: marketingtrükk?

Kármán Irén oknyomozó újságírónő "Szemben a maffiával – olajozott viszonyok" című dokumentumfilmjének bemutatója mérsékelt érdeklődést keltett, hasonlóan tavasszal megjelent kötete fogadtatásához. Pedig közben a szerző áldozatként is belekeveredett a saját ügyébe. A sok kételkedő ellenében arról kívánta meggyőzni a közvéleményt, hogy amikor ez év június 22-én ismeretlen tettesek súlyosan bántalmazták, majd megkötözve, életveszélyes állapotban magára hagyták, oknyomozó tevékenységét torolták meg rajta, mivel tényfeltárása túl sok érdeket sértett.

Kármán Irén. Ügyében nyár óta nyomoznak.
© Mizik Marcell
Sokáig nem tudtam eldönteni, hogy ki állhat a Kármán Irént ért támadás hátterében. Egyrészt súlyosan bántalmazták, és még meg is kötözték, ami  – a rendőrök szóhasználatával élve mindenképpen idegenkezűségre utal. Várhatóan – rövidesen be is szüntetik a nyomozást, miután a tettest hiába keresték Kármán Irén családjában, illetve közvetlen környezetében. Másrészt viszont egyetlen embernek fűződhet konkrét, egyértelmű érdeke ahhoz, hogy a médiában szerepeljen, és ezzel ingyen reklámra tegyen szert. Annak, aki könyvet publikál, amely iránt minden lehető eszközzel fel akarja kelteni az érdeklődést, hogy minél többet adjanak el belőle. A rendszerváltás körül nálunk is volt egy újságíró, aki magára lövetett egy kapualjban, hogy elhitesse, a maffia akar bosszút állni rajta, mert épp leleplezte. Vagyis ha Irén, akinek szabadúszó újságíróként különösen jól jönne a könyvpiaci siker, a közvélemény megtévesztéséhez folyamodott volna, semmi újat nem talált volna ki.

De ne legyünk rosszhiszeműek. Hátha tényleg a maffia emelt kezet a tényfeltáró újságírás Jeanne d’Arc-jára? Ahhoz, hogy véleményt alkossunk, előbb nézzük meg dokumentumfilmjét. Hiszen ebben a műfajban számos rendkívüli alkotás született, amely új információkat tartalmaz, illetve a meglévő ismereteket új összefüggésbe ágyazza. Hogy ne menjünk nagyon messzire, ilyen a svéd televízióban nemrég bemutatott tényfeltáró film, amely a Magyarország által is vásárolt Gripen vadászgépek eladása körüli „jutalmazásokra” derít fényt, és amelynek alapján rendőrségi nyomozás is indult. Sajnos, új momentummal Kármán Irén filmjében – melynek a kilencvenes évek első felében végzett olajszőkítés inkább apropója, mint tényleges tárgya – nem találkoztunk

A könyvként kiadott, illetve megfilmesített anyag és utóélete három, egymással állítólag összefüggő teóriát jelenít meg. Először azt, hogy az olajszőkítés és az azzal szorosan összefüggő korrupció a rendszerváltás után behálózta a teljes politikai életet. A milliárdokat bezsebelő maffiózók markukban tartották legalább három parlamenti ciklus képviselőit 1990 és 2002 között, beleértve a minisztereket is, különös tekintettel a pénzügyi és a belügyi tárcák birtokosaira. Második sugallata az, hogy a romlottság és a korrupció kiterjedt a rendőrségre is, különös tekintettel az „olajügyek” két fészkére, Bács-Kiskun, valamint Békés megyére.

A maffiózókkal szövetkezett egyenruhások minden további nélkül képesek voltak eltenni láb alól becsületes társaikat, akiket nem lehetett megvesztegetni. Többek között Kuzma Mihály alezredes és Szabó Tibor rendőr halála szárad a lelkükön. A rendőrségen belüli alvilági viszonyokról a korabeli médiában gyakran szereplő két volt rendőr, Karancsi Tibor és Sándor István („Papa”) is beszél, utóbbi saját kálváriáját összefüggésbe hozza a felderítetlen „olajügyekkel”. Végül, a harmadik feltételezés: miért verték meg és kötözték meg ismeretlen tettesek a szerzőt, Kármán Irént, ha nem azért, mert túlságosan veszélyesnek találták gondolatmenetét?

Senki sem tagadja, hogy a kilencvenes években nagyüzemben folyt az olajszőkítés, különösen az Alföldön, az elhagyott szovjet és magyar katonai bázisokon, illetve téesz-központokban. És az sem újság, hogy a magyar rendőrségen mint zárt testületen belül számos bűncselekmény történt, és ezek egy részét eltussolják. De a logikában ismeretes az elégséges alap törvénye. Eszerint egy állítás csak akkor helytálló, ha igaz érvekkel sikerül alátámasztani. Ilyen értelemben az egész Kármán Irén-féle oknyomozás önmaga körül forgó, ugyanazt a leegyszerűsített üzenetet ismételgető maffiamantra.

A bemutatón nem volt ott Sándor István, aki időközben összeveszett Kármán Irénnel. Viszont amikor kivilágosodott a terem, a közönség elé penderült egy terepruhás úriember, aki a stáblista szerint a film legfőbb „információs forrása” volt. Annyit lehetett tudni róla, hogy Bács-Kiskun megyében lakik, és egykori III/II-es ügynök, volt MDF-es képviselő. Amit ott előadott, mindazoknak, akiknek nem volt elég az, amit láttak, adalékul szolgálhat egy alapos pszichiátriai diagnózishoz. Summázata: mindenki lop, csal, emberemlékezet óta a maffia az úr Magyarországon, a gazemberek keze mindenhová elér. És persze az úriember mindehhez a zagyva beszédhez nem volt hajlandó a nevét adni, viszont a médiától várja, hogy „fényt derítsen azt igazságra”.

Érdemes lenne eltűnődni azon, hogy az egykori kormánypárt, az 1990-es választásokon győztes MDF tagjai közül hányan lettek patologikus személyiségek, akik szinte vonzzák magukhoz a hasonló figurákat. Egyikükhöz, Nógrádi Zsolthoz, az „olajügy” egyik koronatanújához, a kisgazda Pallag László „olajbizottsági elnök” pártfogoltjához személyesen is szerencsém volt. Vagy három órán hallgattam összefüggéstelen rablómeséit egy elképesztően ízléstelenül berendezett Pest környéki családi házban, ahová a maffia elől rejtőzött el, de a média munkatársait azért hajlandó volt fogadni…

Minden összeesküvés-elmélet azzal nyer híveket, hogy „hátha van benne valami”. De ne várja Kármán Irén, hogy vevők legyünk sokszor ismételt teóriáira, amelyek már a könyökünkön jönnek ki. Ezen még a Duna-parti incidens sem tudott változtatni

Pelle János

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.