Kínai piac: nem adnak nyugtát, nem adóznak, feketén dolgoztatnak
„Ha a közbeszédben kevés szó is esik róla, nagyjából mindenki tudja Magyarországon, hogy a kínai piac nélkül a szegények élete még keserűbb és sivárabb lenne” - írta Hegyi Gyula Kína közel van c. cikkében. A kenőpénz csábítása mellett mással nehéz magyarázni, hogy a hatóságok változatlanul szemet hunynak a számlát nem adó, adót nem fizető, alkalmazottait feketén foglalkoztató kínai és más ázsiai vállalkozók tevékenysége fölött. Vicsek Ferenc, a Klubrádió főszerkesztő-helyettese Bakonyi Ágnest, az APEH szóvivőjét kérdezte. Az interjú szerkesztett változatát közöljük.
Vicsek Ferenc: Tegnap a Józsefvárosi Piacon az APEH meglepetésszerű ellenőrzést tartott, egyetlen egy nyugtát sem sikerült szerezniük. Meglepődtek a vizsgálat eredményén?
Bakonyi Ágnes: Az APEH rapid csoportjai – adóellenőrök, pénzügyőrök - rendszeresen végeznek ellenőrzést az úgynevezett kínaipiacokon, így a Józsefvárosi Piacon is. Nem lepődtünk meg, azt az eredményt kaptuk, amit ilyenkor szoktunk kapni. Vagyis a Józsefvárosi Piacon egyetlen ellenőrzött vállalkozó sem tudott nyugtát adni, nem tudták bizonyítani az áruk eredetét, mindegyik feketén foglalkoztatta alkalmazottait.
V. F.: Veres János zéró toleranciát hirdetett ezzel kapcsolatban, vagyis ha valaki kétszer nem tud nyugtát felmutatni, akkor súlyosabb büntetést fognak kiszabni. Önök egymillió forintos büntetést szabtak ki, azt hinné az ember, egy-egy vállalkozót büntettek ekkora összeggel. De nem, ez volt az összbüntetés, ez nem igazán rettenti vissza őket.
B. Á.: Gyakorlatilag a jogszabályok írják elő, hogy 100 ezer, illetve vállalkozóknál 200 ezer forint a kiszabható felső plafon.
V. F.: Akkor tehát öt vállalkozót büntettek meg az ezerből?
B. Á.: Gyakorlatilag hét nyugtaellenőrzést tudott lefolytatni az APEH, hiszen ilyenkor futótűzként terjed a piacon a hír: itt vannak az APEH-osok. Ilyenkor mindenki pakol, bezárják az üzleteket, elrakják az árút.
V. F.: Előfordult, hogy valaki valamit törvényesen csinált ezen a piacon?
B. Á.: Igen, egyszer kapott nyugtát az ellenőr. Egyébként a legnagyobb fogás tegnap közel a piac bejáratánál volt, egy magyar férfi számlatömböt árult, a számlákon a kibocsátó nevével, adószámmal, tehát kitöltésre készen. Az ellenőrök feljelentést tettek a rendőrség felé. A többi esetben is lesznek további vizsgálatok.
V. F.: Ebben az országban hétmillió ember azt gondolja, hogy ami Józsefvárosban történik, illetve történhet, azért az APEH a felelős.
B. Á.: Tényleg? De akik ezt gondolják, azok is odajárnak vásárolni, nem?
V. F.: Akkor most elkezdhetünk politizálni: Ön arra utal, hogy a politikusok azért engedik mert [akik csak ezt engedhetik meg maguknak] itt olcsón tudnak vásárolni ….
B. Á.: Nem, én egyáltalán nem akarom ebbe belevinni a politikát, hiszen itt elvileg bejelentett vállalkozókról van szó.
V. F.: De gyakorlatilag nem adóznak.
B. Á.: Gyakorlatilag nem adóznak, de a magyar vállalatok között is sok olyan van, amelyik bejelentett, de nem adózik.
V. F.: Ebbe ne menjünk bele: azt mondja az APEH szóvivője, hogy ne nézzük, mi történik Józsefvárosban, mert mások sem adóznak? Remélem, ez nem a hivatalos álláspont! Ön szerint változni fog valami a Józsefvárosi Piacon belátható időn belül? Ilyen egymilliós bírságokkal önök a felszínt megkarcolják, de mást nem tudnak csinálni.
B. Á.: Lehet erősíteni, az APEH, illetve a Vám- és Pénzügyőrség még többször fog kimenni ellenőrzésre a kínai piacokra. Reménykedünk, hogy előbb-utóbb az ottani nyugtaadási fegyelem is javul majd.
V. F.: Azért itt elsősorban az adózásról van szó. A nyugtaadás ennek csak kísérőjelensége: valószínűleg nehezebb úgy adót csalni, ha valakinek nyugtát kell adnia. Az igazi kérdés: számíthatnak-e egyenlő versenyfeltételekre azok, akik rendesen adóznak, nyilvántartanak, és nem úgy működnek, mint a Józsefváros Piac?
B.Á.: Mi egyet tudunk tenni, valóban zéró toleranciát meghirdetve, egyre többet ellenőrzünk…