Irak: lőporfüstbe ment tervek
Irakban – a búvópatakként felszínre tört etnikai, vallási törésvonalak, továbbá a „felszabadítók” népszerűtlensége okán – egyre kevesebb esélye van a demokratikus átalakulásnak, vagy éppen egy nyugatbarát, elnöki túlhatalom jellemezte, Egyiptomhoz hasonló rendszer létrejöttének. Óriási dilemmával találja majd szembe magát a jövőre megválasztandó új amerikai elnök.
Házkutatás Bagdad Amarija kerületében. © AP |
„Hadba szállunk, aztán meglátjuk.” – nagyjából ebben összegezhetőek a Fehér Ház Irakba történő bevonulás utánra szóló forgatókönyvei. Pontosabban azoknak szinte teljes hiánya. Amikor a cikkíró – sok más pályatársával egyetemben – támogatta a háború indítását, naivan feltételezte, amennyiben egy szuperhatalom beavatkozik valahol, gondosan felméri, milyen célokat akar elérni, és azokat hogyan akarja megvalósítani. Azt, hogy a Baath-rezsim katonailag megdöntendő (és megdönthető) a neokonzervatív agytrösztök a ’90-es évek legelejétől számtalan helyen kimondták. Három évvel az ifjabb Bush beiktatása előtt, 1998. januárjában levelet küldtek Clintonnak, amelyben felszólították az elnököt, intervencióval vessen véget Szaddam uralmának – tekintettel a tömegpusztító fegyverek jelenlétére Irakban. A dokumentumot jegyző politikusok, elemzők között ott volt a hadműveletek indításának majdani vezérkara: Rumsfeld, Wolfowitz, Perle, Armitage, Bolton és sok más republikánus háttérember. A megszállás tehát nem pusztán 9/11 folyománya volt, hanem reális opcióként létezett a WTC-ikertornyok lerombolása előtt is.
Nem kevés szó esett arról, mi történjen a diktátor rendszerének szétzúzása után. Utólag persze nehéz a frázisoktól nyüzsgő deklarációk mögé látni. Hogy vajon mit akart a Bush-kabinet igazából? A támadás hivatalos legitimálása a tömegpusztító fegyverek – igencsak kétséges - léte volt. S persze az, hogy „a kellemest a hasznossal összekötve”, demokratizálják az országot. Méghozzá anélkül, hogy előzetes hatástanulmányokat csináltak volna a régió politikai kultúrájáról. Ha lettek volna ilyenek, akkor a reálpolitikusi belátás még felülkerekedik. Jelesül, hogy a rapid demokráciaexport a térségben elképzelhetetlen. A keleti társadalmak nyugatosodásához elkerülhetetlen modernizálás és/vagy szekularizáció – Nagy Pétertől Kemál Atatürkön át a távol-keleti kistigrisekig – sehol nem polgári forradalmak, a „szabadság kis körei”, honpolgári jogegyenlőség révén, hanem felülről a társadalomra oktrojált reformdiktátumokkal zajlott. Pláne nem működött itt a külföldi haderőre támaszkodó „civilizálás.” (Az egyetlen kivétel Japán. Csakhogy ott létezett egy vitathatatlan autoritás – Hirohito császár - aki a nép elsöprő többsége felé legitimálta a szabadpiac, a képviseleti demokrácia és az agressziómentes külpolitika értékeit.) Posztbaathista demokrácia így kilőve. Az USA a szaddaminál jóval „európaibb” titói diktatúra bomlási folyamatán is lemodellezhette volna: a rendszerváltás nemcsak polgárosodáshoz, de polgárháborúhoz is vezethet.
Anya fiát keresi egy bakubai hallotasházban. © AP |
A Fehér Háznak ráadásul egyetlen kitűzött – vagy lebegtetett – törekvése se jött be. A tömegpusztító fegyvereket – ha voltak is – nem találták meg. Kőolaj-ellátási szempontból a perspektívák nem javultak, sőt. A megbuktatott diktátor inkorrekt pere, barbár kivégzése (és a síita héják örömujjongása) visszatetszést, nem rokonszenvet szült. Bagdadban gyakori az ivóvíz-és áramhiány, a kisember pedig – akire minden sarkon kamikáze-robbantók lesnek – gyakran felsóhajt: „Szaddam idején jobb volt!”
Önkritikus beismerés szükséges a harc minden támogatójától, magunkat is beleértve: hiba volt odamenni. A dzsihád-szponzor Afganisztánban kellett volna inkább tisztességesen rendet csinálni, valamint katonai és diplomáciai nyomásgyakorlással nukleáris kapacitásának leszerelésére ösztökélni Iránt, politikai reformokra biztatni a dekadens (s egyben fundamentalista kígyófészek) szaúdi olajmonarchiát. Fentieket elmulasztó elődje miatt a jövőre választandó új amerikai elnök csak a megszállt országban továbbvívott reménytelen harc zsákutcája és a gyors kivonulás után hátrahagyott, „libanonizált” romokon folyó öldöklés vakvágánya között dönthet. Az pedig csodaszámba menne, ha ki tudna ötleni valamilyen - kárenyhítő és kármentő jellegű – áthidaló megoldást.
Papp László Tamás