„Honfitársaim, drámai órában fordulok hozzátok…”
1999-ben jelent meg Londonban a huszadik századi politikusok híres szavait tartalmazó kötet, melynek magyar változatát A XX. század nagy beszédei címmel nemrég adták ki. Megszólal benne Mahatma Gandhi és Adolf Hitler, Lev Trockij és Joszif Sztálin, Fidel Castro és Alekszandr Szolzsenyicin. A válogató láthatólag nem az utókor morális megítéléséből indult ki, inkább abból, mekkora hatást gyakoroltak a szónokok hallgatóikra, beszédeiknek miféle következményeik voltak az emberek mindennapi életében.
Ilyen hallgatóság előtt beszélt többnyire Lenin, Trockij és Sztálin is. Igaz, Trockij nagyhatású szónok is volt. Az is igaz, hogy Lenin és Trockij 1917-ben elhangzott megnyilatkozásait a szó hagyományos értelmében nehéz politikai beszédeknek nevezni: nem véletlen, hogy Leninnel a szerkesztő kivételt tett, és április 15. és október 25. között Péterváron elhangzott nyilvános megnyilatkozásaiból válogatott. Ugyanakkor a valóban rosszul szónokló Sztálinnak is van egy híres beszéde, mely joggal hasonlítható a nyugati politikusok szónoklataihoz, például Churchill híres 1940. május 13-iki beszédéhez. Sztálin 1941. július 3-án elmondott rádióbeszéde, amelyben az orosz nép dicsőséges hagyományait felidézve buzdított a náci agresszor visszaverésére, a történelem egyik legnagyobb hatású szónoklatának bizonyult.
A felsorolt esetektől eltekintve nemes ügyekben, nagy nyilvánosság előtt elmondott beszédeket tartalmaz a kötet, köztük olyanokat, amelyekről sokat hallottunk ugyan, de szó szerint nem ismertük, mint például azt, amelyet Kennedy elnök mondott el a berlini falnál (lásd fent), Hruscsov a XX. Kongresszus zárt ülésén, vagy Chaim Herzog izraeli elnök az országát elítélő határozatra válaszolva az ENSZ-közgyűlésén. Parlamenti, rádiós és televíziós beszédek, Nobel-díjat odaítélő bizottságban elhangzott szónoklatok, nyilvános szereplések a tömeggyűléseken – sokféle közönség előtt beszéltek a politikusok és közszereplők a huszadik században. Napjainkra azonban lényegében már csak egyfajta publikum maradt: a televíziónézőké. A képernyő hatása alól nem vonhatja ki magát egyetlen választópolgár sem, a politikusok immár visszavonhatatlanul a vizuális show szereplőivé váltak. Most sem mellékes persze, hogy mit mondnak, de a legfontosabb, hogy minek látszanak.
Salman Rushdie |
Érdemes azon is eltűnődnünk, hogy Közép-Kelet-Európából II. János Pál pápa 1983-ban Czestochowában mondott beszédén kívül egyedül Václav Havel 1990-ben január elsején a prágai televízióban elhangzott szavait tartalmazza a kötet. Hogyan lehet, hogy térségünkből nem volt más politikus, aki méltó lett volna arra, hogy egy ilyen kötetben szerepeljen? Ennek oka nyilvánvalóan az a viszonylag csekély érdeklődés volt, mellyel az angol olvasó a „köztes Európa” iránt viseltetik, hiszen például orosz politikusok, így Borisz Jelcin is szerepelnek a kötetben. Furcsa, hogy kihagyták Lech Walesát vagy – mint negatív figurát – Szlobodan Milosevicset.
E
Rákosi Csepelen beszél 1947-ben. |
A nagy beszédek közös vonása, hogy mozgósítanak, igyekeznek a hallgatóságot meggyőzni, a küzdelemnek, harcnak, törekvéseknek (megfelelő szó behelyettesítendő) van értelme, s végső soron a kijelölt irány helyes. Mindezt manapság már nehéz a társadalommal általában elhitetni, mert a politika – és ez nemcsak magyar jelenség - lassan teljesen elszakad a tömegektől, értelmezhetetlenné válik az egyszerű halandó számára. Ez a kötet arról győz meg bennünket, hogy egy korszak végérvényesen lezárult.
Pelle János