Aki nincs velünk, ellenünk van: tömegtüntetés a Hősök terén, 1946. március 7. |
A mindmáig tisztázatlan hátterű, merényletként bemutatott Teréz körúti gyilkosság 1946 nyarán nagy mértékben járult hozzá a az ellenzéki erők meggyengítéséhez, és erősítette az egyeduralomra törekvő Magyar Kommunista Párt politikai pozícióit. 1946. június 17-én délelőtt az Oktogonon, pontosabban a Teréz körúton, az Edison Kávéház előtti járdán a szovjet Vörös Hadsereg két tisztjét is agyonlőtték. Ez a véres esemény minden tekintetben igazolni látszott Rákosi Mátyás figyelmeztetését, aki már tavasszal, március 3-ikai mecsekaljai beszédében élesen támadta a kormányzó koalíció legerősebb pártját, a Függetlken Kisgazdapártot. “Itt jelentős reakciós csoport tömörült, amelyben képviselve van a klérus és a köztársaság minden ellensége” – jelentette ki. Két nappal késöbb kommunista vezetéssel megalakult a Baloldali Blokk, amely egyértelműen a kisgazdák ellen irányult.
A Hősök terén március 7-én tartott nagy tömegtüntetésen aztán a kommunista vezetők meghirdették a „szalámitaktikát”, mondván, hogy nem hajlandók együttműködni az FKgP "reakciós" jobbszárnyával, amelyet nemsokára összefüggésbe hoztak különböző erőszakos cselekmények elkövetésével. Hiába egyezett bele Nagy Ferenc húsz „reakciós” kisgazda képviselő kizárásába, a kampány nem állt le. Májusi, kaposvári gyűlésükön a kommunisták újabb támadást intéztek a Kisgazdapárt jobbszárnya ellen, amely fedezi a „fasiszta összeesküvőket”. A politikai rendőrség nyomozást indított Kiss Szaléz szerzetes és csoportja ellen, akik állítólag nőket megerőszakoló szovjet katonákat öltek meg. A politikai rendőrség szerint ezeket a cselekményeket Gyulay László és Fillér László kisgazdapárti képviselők irányították, akik mentelmi jogának felfüggesztésébe a Nemzetgyűlés kisgazdapárti többsége nem egyezett bele.
Rákosi és Rajk. Fotó 1946-ból |
Úgy tűnt, a kommunisták és a kisgazdák közötti válság kompromisszummal oldódik meg. Június 8-án Nagy Ferenc vezetésével magyar kormányküldöttség utazott Washingtonba és Londonba a béketárgyalások előkészítése céljából. A küldöttség tagjaként utazott Rákosi Mátyás is. Ekkor, a magyar kormányküldöttség nyugati tárgyalásai alatt történt a merénylet a Teréz körúton. A hivatalos jelentés szerint egy orosz katona golyótalálat következtében holtan esett össze, és több bajtársa megsebesült. Rövid időn belül a helyszínre érkeztek a politikai rendőrség vezetői és az orosz városparancsnokság tisztjei. A Teréz körút 15. számú félig romos épület padlásán nyomban meg is találták a „tettes” részben elégett holttestét. A feltételezett gyilkos Dénes István 17 éves tanuló volt, akinél megtalálták a KALOT katolikus ifjúsági egylet igazolványát.
Kovács Imre emlékirata szerint a diák féltékeny volt az Edison Kávéház egyik csinos pincérnőjére, s ezért lövést adott le a lánynak erőszakosan udvarló orosz tisztre. A diák azonban nem látta, hogy a pincérnő miatt két ittas szovjet tiszt egymással veszekedett, majd lőttek egymásra, az egyik holtan esett össze, a másik a kórházban halt meg. A halálos lövés nem a diáktól származott, de ezt politikai okokból a rendőrség nem engedte nyilvánosságra hozni.
Jó ürügy a szalámizásra (Oldaltörés)
A Baloldali Blokk az esetet újabb támadásra használta fel a Kisgazdapárt ellen. Június 18-án a Szabad Nép már ezzel a címmel jelent meg: „Szovjet katonákat öltek a Teréz körúton”. A meggyilkolt orosz katonát dísztemetéssel temették el, a koporsónál Szviridov altábornagy mondott gyászbeszédet. E beszédében azt hangoztatta, hogy a Vörös Hadsereg katonái elleni merényletek annak következményei, amiért a kormány nem folytat harcot a fasiszta és a reakciós elemek ellen. A temetés utáni napokban az orosz politikai rendőrség, az NKVD számos magyar állampolgárt elhurcolt, többek között Fillér László kisgazdapárti képviselőt, akinek kiadását a parlament mentelmi bizottsága előzőleg megtagadta. Az elhurcoltak nyomtalanul tűntek el.
Elkobzott KALOT-jelvények |
A magyar kormányküldöttség hazatérése után Szviridov magához kérette Nagy Ferenc miniszterelnököt, kitért a Teréz körúti esetre is, és megállapította, hogy 1946. január 1. óta „több mint 50 szovjet katonát gyilkoltak meg orvul”. E gyilkosságokkal Szviridov a Kisgazdapárt ifjúsági szervezetét, a Független Ifjúságot, a Cserkészszövetséget, valamint a KALOT, a KIOE, a KDSZ nevű „antidemokratikus” keresztény egyesületeket vádolta, és követelte betiltásukat, valamint a vezetők internálását. Követelte továbbá újabb jobboldali képviselők eltávolítását a Kisgazdapárt soraiból valamint azt is, hogy a magyar kormány tiltsa meg a katolikus papságnak, „hogy a Szovjetunió és a Vörös Hadsereg ellen propagandát folytasson”.
Szviridov e jegyzéket az angol és amerikai misszióval való előzetes konzultáció nélkül adta át, ami ellen mind az amerikaiak, mind az angolok élesen tiltakoztak. A Szövetséges Ellenőrző Bizottság e célból összehívott ülésén Szviridov az angol és amerikai fél meglepetésére közölte, hogy a magyar kormány máris teljesítette a szovjet misszió követeléseit. A 7330/1946 sz. kormányrendelet ugyanis felhatalmazta Rajk belügyminisztert „megtorló intézkedések” foganatosítására. 1946. július 8-án Rajk László feloszlatta a KALOT és a KALÁSZ nevű ifjúsági egyesületeket, a Katolikus Dolgozó Nők és Lányok Egyesületét, valamint a Cserkészszövetséget, jelentősen meggyengítve ezzel a „reakciót”.
Ma sem tudni pontosan, mi, illetve hogyan történt 1946. június 17-én a Teréz körúton. A legvalószínűbb azt, hogy a spontán módon támadt erőszakot manipulálta az MKP ellenőrzése alatt álló politikai rendőrség, és egy újabb gyilkossággal, a tizenhét éves diák megölésével, tette felhasználhatóvá, a politikai célok érdekében. Hasonló manipuláció a mai Magyarországon, a rendszerváltás után elképzelhetetlen, mégis nyugtalanító, amikor a végrehajtó hatalom, vezetői a rendőrség, illetve a titkosszolgálatok információra támaszkodva egyes erőszakos cselekményeket önkényesen értelmeznek, és politikai összefüggésekbe helyeznek.
III. Napoleon, Hitler, Sztálin (Oldaltörés)
Felice Orsini |
Őrültek és fanatikusok ősidők óta követtek el merényleteket a hatalom képviselői, királyok, császárok és elnökök ellen, de az aktuális politika befolyásolása érdekében először III. Napoleon francia császár használta fel az ellene 1858. január 14-én, az Opera előtt elkövetett merényletet. Ezt, mint emlékezetes, Felice Orsini, egy olasz republikánus hazafi és összeesküvő szervezte meg és hajtotta végre a társaival együtt: bombáik nyolc ember öltek meg, és több mint százat sebesítettek meg az összesereglett tömegben. A császár, aki a feleségével együtt sértetlenül élte túl a merényletet, azt tapasztalta, hogy népszerűsége hirtelen megnőtt. Másnap letartóztatták a sebesült Orsinit, aki a börtönből levelet írt a császárnak, melyet a lapok is közöltek. Ebben szemére vetette az uralkodónak, hogy megtagadta ifjúkori eszményeit, és cserbenhagyta Itáliát. Tekintettel arra, hogy nem sokkal később a második császárság Olaszország egyesítése érdekében hadat üzent Ausztriának, a mai történészek egy része nem zárja ki a lehetőséget, hogy ezt a híres levelet, vagy legalábbis egy részét maga III. Napoleon írta. Orsinit egy hónap múlva a guillotine alá küldték, viszont a második császárság politikai téren alaposan kihasználta a francia közvélemény együtt érző támogatását: Espinasse tábornok, az újonnan kinevezett belügy- és közbiztonsági miniszter február 19-én elfogadtatta a képviselőkkel az új közbiztonsági törvényt, mely megerősítette a cenzúrát, és fellépést a titkos szervezetek ellen.
Kirov halála máig nem tisztázódott |
III. Napoleonról azt is rebesgették, hogy mivel 1848 előtt maga is republikánus összeesküvő volt, kiváló itáliai kapcsolatokkal, tudott az ellene készülő merényletről, de nem akadályozta meg. Hasonló legendák kaptak lábra a 2001. szeptembere 11. New York-i merénylet után George Bush elnökről, illetve a CIA főigazgatójáról is. De ezekben az esetekben (és még tömérdek másban) inkább csak a már bekövetkezett erőszak utólagos politikai felhasználásáról, kiaknázásáról beszélhetünk, amit óriási távolság választ el a politikai célok elérése érdekében tudatosan, előre megszervezett merényletektől. A huszadik században erre két, katasztrofális következményekkel járó példa is akadt, méghozzá közel egy időben. Az egyik a berlini Reichstag felgyújtása 1933. január 31-én, a másik pedig a Kirov-gyilkosság, amit 1934 december elsején hajtott végre Leonyid Nyikolajev Leningrádban. Mindkét ügyről állítólag a legfelső szinten is tudtak, de Hitler esetében legalábbis kapóra jött a parlament leégése: megoszlanak a vélemények, hogy a piromán, gyengeelméjű gyújtogató, a holland Van der Lubbe, akit azután kivégeztek, saját szakállára vagy a náci SS biztonsági szolgálatának közreműködésével követte-e el tettét. Akárhogyan is, Hitler a gyújtogatás miatt elrendelte a rendkívül állapotot, és kommunista puccsveszélyt emlegetve betiltotta az ellenzéki pártokat, és megalapozta a diktatúrát.
Sztálin pedig a már meglévő egyeduralmon belül kettős célt ért el: potenciális riválisát eltette láb alól, és a gyilkosságra való hivatkozással elindította a terrorgépezetét. A merénylő csak kivégzése előtt, a börtönben tudta meg, hogy Kirov meggyilkolására a bolsevik párton belüli ellenzék adott neki megbízást.