Változást akarnak a magyarok
A magyar parlamenti választás tanulságairól írta Nick Thorpe, a BBC és számos brit lap hosszú évek óta Budapesten élő tudósítója a következő kommentárt:
Nick Thorpe |
Négy éve, amikor Magyarország csatlakozott az EU-hoz, hosszú interjút készítettem egy Volán busz vezetőjével, és BBC-s kollegám ugyanígy meginterjúvolta egy spanyolországi busz sofőrjét. Azon az estén, a BBC 10 órás híradójában megfelezték a képernyőt. Egyik oldalon a magyar sofőr. Mennyit keres euróra átszámítva? Hetente mennyit dolgozik (legálisan és feketén)? Milyen idős az autója? Milyen gyakran viszi el a feleségét egy étterembe? Milyen régi a hűtőgépe? Mikor volt utoljára szabadságon külföldön?
És a képernyő másik felén a spanyoltól ugyanezeket kérdezték. Azon az estén a brit nézők milliói sokkoló válaszokat hallhattak. A két ember életkörülményei olymértékben eltértek egymástól, a keményen dolgozó magyar buszsofőr szegénysége kirívó ellentéte volt spanyol kollegája lehetőségeinek.
Ezen akarnak végre a magyarok változtatni. Jobb életet akarnak. Egyet kell velük értenem.
A szocialista és liberális szavazók változást akarnak, az eddigi konfrontatív politizálásnak akarnak véget vetni. Annak, ahogy eddig a Fidesz politizált. Senki sem szereti, ha leárulózzák.
Akik a Fideszre szavaztak szintén változást akarnak, de nem bíznak abban, hogy ezt Gyurcsány és csapata meg is hozza. És nemcsak az életszínvonal javulására szavaztak, hanem arra is, hogy a magyar kis- és középvállalkozások a külföldiekkel egyenlő elbánásban részesülnek. De szeretnének történelmi igazságtételt is. A kommunista múlttal való szembenézést. Egyet kell velük is értenem. Könnyű a szocialistáknak azt mondani: nézzük most már a jövőt. Könnyű a Népszabadság újságírójának azt írni, hogy "Új jelenség, hogy tizenhat évvel a rendszerváltozás után megszűnhet a kommunistázás” (Gréczy Zsolt, Április 26).
De kedves elvtársak, hol tarthatna ma Magyarország, ha nem Önök uralták volna ezt az országot? Hol volt Ausztria 1955-ben? Az 56-os diaszpórában hány tehetséges ember menekült külföldre. A forradalom nagyszerű szellemének megtörése 1957-63 között. És talán, mindenek elött, Kádár sikere, amivel meggyőzte az emberek nagy részét, hogy némi csekély ellenszolgáltatás, egy Trabant, egy kis vidéki nyaraló fejében, legyenek engedelmes polgárok – ennek emléke még ma is kísérti az országot, megnyomorítja az emberi kapcsolatokat. Sokaknak rossz a lelkiismerete. És bármennyit is mosakodnak a tükör előtt, ez a szenny nem jön le.
Akik az SZDSZ-re illetve a Demokrata Fórumra szavaztak, azok is változást akarnak. Az egészségügyi rendszer reformját, többek között. A hálapénzen alapuló rendszer botrányos. Ugyanígy, a doktorok alacsony fizetése. Nem vagyok benne biztos, hogy három egymással versenyző betegbiztosító megoldást jelent, de a jelenlegi ellátási rendszer tarthatatlan. Változásra van szükség, Ezzel is egyetértek.
Tehát mindenki változást akar. De képes lesz-e teljesíteni a kormány? Én, mindenesetre, sok sikert kívánok hozzá
És ha már változásról beszélünk, jó lenne, ha a Fidesz is megváltozna. Kedves barátaim, nem azért vesztettétek el a választást, mert nem volt elég szoros a szövetség a jobboldalon. Sokan, akik az MDF-re szavaztak, és jó néhányan pénzügyi támogatóik közül, amúgyis a baloldalhoz tartoznak. A Fidesz egyszerűen kifogyott a szavazatokból. A 42 százalék nem rossz, de ezzel nem lehet választást nyerni. És vidéken nincs több tartalékotok. Az ott élők vagy nem bíznak már annyira bennetek, vagy a szavazás helyett , a napi kemény munkától kimerülten, az unalmas tévé előtt szundikáltak.
A Fidesz csak akkor fog győzni, ha ismét maga mellé állítja a politikai közepet. Kedves Viktor, tanulmányozd ismét liberális gyökereidet. Nem voltak azok olyan rosszak. Sok sikert kivánok neked, és pártodnak!