2005. június. 02. 14:10 Hirschler Richárd Utolsó frissítés: 2005. június. 02. 18:05 Vélemény

Amikor a vámőrség az automata sakkpartnerekre vadászott

Az 1980-as nyár jó hírrel lepte meg a turistákat: hároméves valutakeretüket 10 százalékkal, 5000 forintra emelték. Így több, mint 200 dollárt lehetett kiváltani. A forint azonban még idehaza sem volt átváltható: volt bér-forint és volt költség-forint. A vámőrség parancsnoka kampányt hirdetett az automata sakkpartner-csempészek ellen. Volt olyan Közért, ahol a polcon sorakozó sűrített paradicsomok életkora az öt évet is meghaladta.

Interjú a Vám- és Pénzügyőrség országos parancsnokával – Mit bír el a poggyász?

HVG: Hogyan alakul a szabálysértések száma?

Szalai János vezérőrnagy: Az elmúlt évben mintegy 43 millió utast vizsgáltunk meg, és ennek során körülbelül 17 ezer szabálysértési jegyzőkönyvet vettünk fel. Az egy jegyzőkönyvre jutó lefoglalt árúérték ma lényegesen magasabb, mint a korábbi években: míg három-négy évvel ezelőtt ez az összeg 1000-1500 forint volt, ma ennek a többszöröse.

HVG: Ha valaki figyelemmel kíséri a sajtóban közzétett, leleplezett csempészeseteket, azt gondolják, minden évnek megvan a maga sláger csempészcikke. Látható-e már az idei, első helyre törő áruféleség?

Sz. J.: Farmerokon kívül elsősorban bizonyos iparcikkeket kísérelnek meg becsempészni az utazók. A műszaki áruk, rádiók, magnetofonok, barkácsfelszerelések, fotócikkek, háztartási kisgépek ma is slágercikkek. S mindenki előtt ismert, hogy újabban – a számológép-invázió után, amely ma már letűnőben van – nagy mennyiségben próbálnak kvarcórákat becsempészni az országba. Hogy melyik cikk lesz a következő sláger? (...) A jelek arra mutatnak, hogy a szórakoztatóipari műszaki cikkek pályáznak az első helyre. Például már az automata sakkpartner is megjelent a határon.

HVG: A határ ferlé közöledő utasok bizony eléggé tartanak a vámvizsgálatoktól, még akkor is, ha semmiféle szabálysértést nincs szándékukban elkövetni.

Sz. J.: Sohasem állítottam, ma sem vallom, hogy a vámellenőrzést végző emberek sohasem tévednek. Ha valaki úgy érzi, a vámeljárás során törvénysértés történt, módjában áll a felsőbb vámhatóságokhoz fordulni. Azt azonban nem igérhetjük, hogy a tudatos szabálysértőkkel, bűncselekményt elkövetőkkel, csempészekkel elnézőek leszünk.

--------------------------------

Drágább valuta - magasabb keret

A Magyar Nemzeti Bank június 1-től módosította a konvertibilis valuták turista (nem kereskedelmi) árfolyamait. Mivel több valuta forint árfolyama emelkedett, az MNB felemelte a forintban meghatározott valutavásárlási kereteket: többek között az egyéni turistáknál

4500 forintról 5000 forintra, a látogatóként kiutazóknál 500 forintról 600 forintra. [A dollár turista árfolyama 21,47 forintról 22,55 forintra, az NSZK márkáé 11, 68 forintról 12,57 forintra „drágult”.]

------------------------------

Erdélyi Sándor: Skizofrén forint

Néhány ismerősöm nemrég nekem szögezte a kérdést: igaz-e, hogy hamarosan konvertibilis valuta lesz a forint? Azon kezdtem el gondolkodni, vajon konvertibilis-e egyáltalában a forint önmagával? Mind erősebben különül el gondolatainkban a költség-forint és a bér-forint.

Egy gazdasági vezető szívesebben fizet akár egymilliót egy idegen vállalatnak, ám az adóterhek miatt képtelen mondjuk plusz húszezret fizetni a saját embereinek. Hogy valójában az az egymillió is kereten felüli bérkifizetéssel jár valahol? Hát istenem, az nem a mi bérünk. Egy viszont biztos, az is az országé. Ha pedig a gazdaság általános helyzete nem javul, a szabályozók újra csak csavarnak egyet a szorítóprésen. Lassan már axiómává válik: a bér-forint nem konvertibilis a költség-forinttal. Ami tehát a forint szabad átválthatóságát illeti, gondnak egyelőre ez éppen elég.

-------------------------------------------

Egyperces interjú – Ó-konzervek

HVG: Említene néhány friss példát arra, hogyan szegik meg a fogyasztót védő törvényt egyes üzletekben?

Bíró József, a KERMI főosztályvezetője: A 11061-es Közértben 1975-ben gyártott sűrített paradicsomot és ugyancsak évekkel ezelött készült zellerkrémet kínáltak. A Rákóczi úti Éjjel-Nappaliként közismert Csemege Áruházban a május 30-án lejáró szigetközi csemegesajt már május 23-án penészes volt. A 8053-as élelmiszerboltban villanyóracsere miatt éjszaka nem járt a hűtőpult, emiatt az egész gyorsfagyasztott ételkészlet megromlott. Megnehezíti az élelmiszertörvény betartását a kereskedelemben, ha nem tartják tiszteletben az iparban. Gyakran olvashatatlan a gyártási idő a terméken.

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.