Közleményt juttatott el az MTI-hez Cserháti Ágnes, az MTVA szóvivője.
Közleményt juttatott el az MTI-hez Cserháti Ágnes, az MTVA szóvivője. A két hete a közmédia jelenlegi működése ellen – és konkrétan a Lomnici-ügy miatt – éhségsztrájkoló Nagy Navarro Balázs és Szávuly Aranka, a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezetének két alelnöke ebből tudhatta meg, hogy fölmondtak neki.
A távirati úton – bár a felmondást egy biztonsági őr(!) és egy munkaügyis(!) a helyszínen is megpróbálta átadni - kirúgott két tévés, az MTVA szerint, „több mint két hete tartó demonstrációjuk során folyamatosan provokálják a munkáltatót”. Hát, ez úgy általában a sztrájkok célja, de tiszta szerencse, hogy a munkáltató nem ül fel ilyen kicsinyes provokációnak. Nem, dehogy, a munkáltató csak nyugtázta, hogy a sztrájkolók „tevékenységükkel kifejezésre juttatták, hogy nem akarnak a közszolgálati médiában dolgozó munkavállalói közösséghez tartozni” – és azért van a gondos és figyelmes MTVA, hogy az ilyenekre tekintettel legyen, ezért megállapítja, hogy a munkabeszüntetők „nem hagytak más lehetőséget a munkáltató számára, mint hogy éljen a rendkívüli felmondás munkajogi eszközével”.
Éltek. Igaz, korábban már éltek a rendes felmondással is, de annak hatályosulásához kellett volna a szakszervezet beleegyezése, ami nem történt meg. Így az MTVA a következő napokban fény- és hanghatásokkal, kordonokkal és egyéb pressziókkal igyekezett a sztrájkot ellehetetleníteni. Most pedig rendkívülileg felmondott.
*
Mindeközben a tévében folyik tovább, ami folyik. A köztévé változatlanul követi a hivatalos irányvonalat a hitelesség kárára. A Híradó is beszámolt a krisnások (akiket az állam nem szándékszik hivatalosan egyházként elismerni) „Ételt az Életért” programja keretében szervezett Blaha Lujza téri ételosztásáról, ám a tudósítás végén a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet (amelynek alapítói csupa NER által is elismert egyház) „Ételt az Éhezőknek” programját és adományvonalát népszerűsítik. Igaz, nagyvonalúságról tesz tanúbizonyságot, hogy nem Hegedűs Zsuzsa, vagy egyből Simicska Lajos számlaszámát adták meg.
Más esetekben viszont nem sikerül teljesen eloszlatni az üzleti érdekek követésének gyanúját. A december 22-i Híradó tudósítást készített arról, hogy a mozgáskorlátozottaknak szóló gépkocsi szerzési támogatás keretében átadták az első „kifejezetten mozgáskorlátozottnak tervezett kocsit”. Az érintettek érdekvédelmi szervezete ugyan korábban közölte, hogy sem az autót mert sokuk csak automataváltóst tud vezetni - sem a konstrukciót nem tartják megfelelőnek, mert „a kialakított kedvezőtlen rendszer arra kötelezi az igénylőt, hogy hitelszerződést kössön, melynek következtében a 12-14%-os hitel 28%-ossá válik és az 1,8 M Ft kedvezményből 1,2 M Ft a Széchenyi Bank (kérjük nézzék meg a linket és utána ezt az írásunkat - a szerk.) zsebében landol”. Ennek ellenére lement a riport lelkendező államtitkárral, így a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége kénytelen volt nyilatkozatban fordulni a közvéleményhez. Íme:
„A közszolgálati televízió híradója csak négy dologban tett tudatosan hamis állítást. Az első, hogy »speciális, a mogáskorlátozottaknak tervezett« kocsiként tüntette fel a közönséges Suzuki 1,2 GLX-et. (Miközben a képeken látható volt, hogy közönséges, nem automata sebességváltós széria autót adtak át és erről beszéltünk is a riporternek). A második, hogy az összeállítással azt sugallta, hogy a gépkocsi kerekesszékeseknek is alkalmas. (Az illusztrációként használt, korábban készült felvételen Balázs Zoltán kerekes székes egy másik tipusú autóba száll be). A harmadik, hogy a kedvezményről úgy beszélt – miközben tudatában volt ennek ellenkezőjéről – mintha az a mozgáskorlátozottakat gazdagítaná. (Amúgy a vásárlási feltételek nem titkosak, a www.lehetosegauto.hu honlapon olvashatók). A negyedik, hogy a kedvezmények mellett még azt is felsorolta, hogy kevesebb utánajárással jutnak hozzá az érintettek a gépkocsihoz. (Ami nem igaz, hisz korábban bármely autókereskedőhöz mehettek, míg most az országban nyolc helyen intézhető a Széchényi bankkal kötelezően megkötendő szerződés mind a használt mind az új gépkocsik esetében). Hogy kinek, kiknek az érdekében, hogy politikai vagy üzleti haszonszerzés miatt hamisít a Magyar Távirati Iroda készítette MTV1 közszolgálati híradó, azt csak találgatni tudjuk. Hogy nem a mozgáskorlátozottak és még csak nemis a közvélemény érdekében, az bizonyos”.
*
Végül, ha már Cserháti Ágnessel kezdtük a cikket, fejezzük is be vele. Amikor a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap szóvivőjének és kommunikációs igazgató-helyettesének nevezték ki, ő ezt nyilatkozta: "Szívesen vállaltam ezt az izgalmas munkát, mert úgy érzem, részese lehetek valami új születésének, amire televíziósként már régen vágytam". Reméljük ez az az „új”, amelynek születésére régóta vágyott, kívánunk egyben további szakmai sikereket!